A májrák 8 előjele
A májrák tüneteit nem lehet azonnal felismerni, és csak nagyon későn jelentkeznek. A kezelés szempontjából azonban az idő döntő fontosságúó.
A májnak vannak jó- és rosszindulatú daganatai is. A jóindulatúak a májfunkciót nem befolyásolják különösebben, és tüneteket sem okoznak. Ezek a jóindulatú daganatok általában nők körében gyakoribbak, és egyes orvosok összefüggésbe hozzák őket a fogamzásgátló tabletták hosszú éveken át történő szedésével.
A rosszindulatú daganatok két főbb csoportba oszthatóak aszerint, hogy elsődlegesen, tehát közvetlenül a májban alakultak ki, vagy áttétként kerültek oda.
Bár a közvetlenül a májban kialakuló májrák a daganatos betegségek összesen mintegy 3 százalékát teszi ki, fontos beszélni róla, hiszen Magyarországon az alkoholfogyasztás növekedésével a betegség előfordulásának többszöröződése is várható.
Kiket érint a betegség?
A májrák fent említett típusát hepatocelluláris karcinómának nevezik, leginkább a férfiakat érinti, a legveszélyeztetettebb korosztályba pedig a 50-60 évesek tartoznak.
A májdaganatok tünetei
A májrákot tünetek alapján sajnos nem könnyű felismerni. A tünetek csak a késői stádiumban jelentkeznek, és akkor sem annyira különlegesek, hogy azonnal veszélyt jelezzenek.
Gyanús jelek
- Bizonytalan felső hasüregi fájdalom.
- Hasfalon át is kitapintható duzzadt szerv.
- Láz.
- Étvágytalanság.
- Hányinger.
- Hirtelen fogyás.
- Fáradékonyság.
- Sárgaság.
Mitől alakul ki a betegség?
A betegség kialakulásának okát - mint az összes rákbetegség esetében - nem lehet tudni. Viszont vannak olyan tényezők, melyek elősegítik azt, és melyek mentén valószínűsíthető a betegség jövőbeni megjelenése. A májsejtrák kialakulásának kockázatát a hepatitis B és C vírusfertőzés sokszorosára növeli. A hemochromatózis - amely a vasanyagcserével összefüggő betegség - szintén hajlamosító tényező. A májsejtrák kialakulásában szerepet játszhatnak kifejezetten a májra ható karcinogén anyagok és mérgek, köztük különösen a bizonyos élelmiszerekben megtalálható aflatoxin. A kialakult májzsugor nagy százalékban alakul májsejtrákká.
Kezelése
A kicsi, illetve csak egy májlebenyre korlátozódott daganatokat műtétileg lehet eltávolítani, ekkor még van esély a gyógyulásra is, mivel a májszövet jól regenerálódik. Cirrotikus - cirrosis=májzsugor - májban ennek már kisebb az esélye. Ritkán a májátültetés is hozhat gyógyulást, ez azonban inkább kísérleti stádiumban lévő, mint szokásos beavatkozás.
A nem műthető májrák esetén a máj gazdag érellátottsága lehetővé teszi a kemoterápiás szereknek közvetlenül a májerekbe történő befecskendezését, ami erősíti a helyi hatást, és csökkenti a más szervekre ható nem kívánatos mellékhatásokat. A sugár- és termoterápia is számításba jön, de sajnos ezek elsősorban csak palliatív, vagyis fájdalomcsillapító hatásúak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Áttétes májrák
Az áttétes májbetegségeket nem nevezhetjük konkrétan májráknak, de a jobb közérthetőség érdekében mégis így hívjuk őket. Ezek sokkal gyakoribbak, mint a közvetlenül a májban kialakuló, elsődleges májrák.
Elsősorban tüdőből, emlőből, vastagbélből, gyomorból, hasnyálmirigyből származnak, valamint a leukémiák és limfomák is képezhetnek itt áttétet.
Ha szeretnél még többet olvasni a májrákról és annak kezeléséről, akkor látogass el az alábbi oldalakra:
Magyar Rákellenes Liga »
Dagantok.hu »
OLVASD EL EZT IS!
- rákkeltő
- gyógyító táplálékok
A legdurvább rákkeltő, amit mindennap fogyasztasz
- megelőzés
- rákkeltő