A májbetegségek tünetei
A májbetegségek igen gyakoriak, és jól látható, érezhető tünetekkel járnak. Ismerd meg a kiváltó tényezőket és a kezelési lehetőségeket!
Májelégtelenség
A májelégtelenség a májsejtek csökkent vagy teljesen megszűnt működésének következtéből kialakuló kóros elváltozások összessége. Természetesen nem neveznek minden elváltozást egyből májelégtelenségnek, ahhoz, hogy a betegség orvosi értelemben fennálljon, a máj nagyobbik felének károsodnia kell.
Mitől alakulhat ki?
Mivel a betegség valamilyen májon belüli működési zavar következménye, minden olyan tényező, mely megzavarhatja a máj harmonikus működését, szóba jöhet, mint kiváltó tényező. Az esetek nagy részében egyszerre több tényező is közrejátszik.
- Antibiotikumok, erős gyógyszerek éveken át tartó szedése.
- Kötőszöveti gyulladás.
- Vírusos májgyulladás.
- Túlzott alkoholfogyasztás – a felsorolt tényezők közül ez az, amelyik a leghamarabb májelégtelenséghez vezet.
A májelégtelenség különösen abban az esetben veszélyes, amikor az egészséges és a krónikus állapot között mindössze néhány nap vagy egy hét telik el. Ilyenkor a beteg állapota hirtelen teljesen leromlik.
Tünetei
- Hányinger,
- étvágytalanság,
- fáradékonyság,
- sárgaság.
Fertőző májgyulladás
A fertőző májgyulladás olyan vírusok eredménye, melyek kifejezetten a májat támadják - ezek a hepatitis A-, B-, C-, D-, E- és G-vírusok. Fertőzési módjuk és előfordulásuk elég változatos ahhoz, hogy mindenkit érintsen valamelyik.
- Az A- és E-vírus a széklettel ürül, és szennyezett kézzel, élelmiszerrel, vízzel terjed.
- A B-, C- és D-vírus pedig vér útján és szexuális úton fertőz.
Tünetei
- Fáradékonyság, gyengeség, rossz közérzet,
- étvágytalanság, teltségérzet, haspuffadás,
- jobb bordaív alatti nyomás-feszülés,
- hígabb, világosabb széklet,
- sötétebb színű vizelet,
- sárgaság.
A betegség lefolyása és kezelhetősége vírusonként változik. A C-vírus például akár éveken át tartó májelégtelenséggel vagy májrákkal is végződhet, és kifejezetten nehezen és lassan kezelhető.
Éppen ezért a legbiztosabb megoldás a megelőzés:
Mindig használj óvszert!
Ne használj intravénás drogokat!
Moss kezet a fürdő használata után!
Rendszeresen tisztítsd a WC-t!
Májrák
A májráknak vannak jó- és rosszindulatú daganatai is. A rosszindulatúakat összefüggésbe hozzák – nők esetében természetesen – a fogamzásgátló tabletták éveken át történő szedésével is.
A rosszindulatú elváltozásokat aszerint csoportosítják, hogy közvetlenül a májban alakultak-e ki – elsődleges májrák-, vagy csak áttétként kerültek oda – másodlagos májrák. Az elsődleges májrák legveszélyeztetettebb korosztályába az ötven-hatvan éves férfiak tartoznak, és legnagyobb kiváltó oka az alkohol.
Tünetei
A májrák tünetei – legyen az közvetlen megbetegedés vagy áttét – csak késői stádiumban jelentkeznek, ezért a korai észrevételek a legtöbb esetben véletlenül történnek. A leggyakoribb tünetek:
- Bizonytalan felső hasüregi fájdalom,
- hasfalon át is kitapintható duzzadt szerv,
- láz,
- étvágytalanság,
- hányinger,
- hirtelen fogyás,
- fáradékonyság,
- sárgaság.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kezelése
Kezelése a legtöbb esetben műtétileg történik, a máj beteg területeit eltávolítják, hiszen a máj nagyon gyorsan regenerálódik. A májátültetés azonban nem gyakori eljárás. A kemoterápiás kezelés is jól működhet, hiszen a máj sűrű vérellátása miatt a szer közvetlen a célterülethez juttatható.
OLVASD EL EZT IS!
- rákkeltő
- gyógyító táplálékok
A legdurvább rákkeltő, amit mindennap fogyasztasz
- megelőzés
- rákkeltő