Heti szoláriumadag: ennyi lehet a maximum szakértő szerint
A borús téli napokon a depresszió remek ellenszere a szolárium, de ne használd ész nélkül!
A tavalyi évben az Európai Unió új szabályozást vezetett be a szoláriumok üzemeltetésével kapcsolatban. A szabályozás célja: csökkenjen a szoláriumozás alatt a bőr UV-terhelése, ezáltal kisebb legyen a leégés, illetve a bőrrák kockázata. A rendelet alapján a szolárium gépek UV-fény-kibocsátását maximalizálták: a szoláriumok UV-teljesítménye maximum 0,3 W/m2 lehet.
Tugyi Márta kozmetikus szakértőnket kérdeztük arról, hogy milyen óvintézkedéseket kell még megtenni annak érdekében, hogy szoláriumhasználat ne legyen ártalmas, illetve milyen gyakorisággal szabad fényfürdőzni.
Ennyi lehet a maximum
Szoláriumba menni óvatos ajánlások szerint a világos bőrűeknek évente maximum öt-tíz alkalommal ajánlott, a sötétebb bőrűeknek 15 alkalommal. Bátrabb becslések szerint évente maximum 50 alkalommal mehetsz szoláriumba.
Szakértőnk véleménye szerint éves szinten 30 alkalom még biztonságos.
Heti maximum
Hetente maximum három alkalom engedélyezett. Két szoláriumozás között mindenképpen el kell telnie 48 órának. Továbbá lényeges, hogy nem szabad kombinálni napozással - így ugyanis fokozódik a bőrrák veszélye.
Egy alkalommal hány percet maradhatsz?
Egyes kezelések ideje nem haladhatja meg az adott személy úgynevezett minimális erythema dózisát - MED - ami látható bőrpírt eredményez. Amennyiben a szoláriumhasználatot követő 16-24 órán belül bőrpír jelentkezik, a további alkalmakat el kell halasztani. Egy hét után mehetsz újra barnulni - mondja Tugyi Márta.
Hatféle bőrtípus Európában
Európa lakossága a bőrtípus szempontjából nagyon összetett. Megtalálható az északi országokban élő, UV-fényre nagyon érzékenyen reagáló csoport, illetve a déli országokban élő, kreol bőrű, UV-fényre nem érzékeny típus is.
Alapvetően hat különböző bőrtípust különböztetünk meg annak alapján, hogy milyen módon reagál a bőr az UV-fényre. Az egyes csoportba tartozók rendkívül fehér bőrűek, egyáltalán nem képesek barnulni, csak pirulni - nekik tilos szoláriumba járniuk. A kettes-hármas bőrtípusú emberek is könnyen leégnek, de bőrük barnul. A négyes-ötös csoportba tartozók kreol, illetve sötétbarna bőrűek, a hatosba pedig a néger emberek tartoznak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szolárium teljesítménye
A bőrtípus, illetve a szolárium teljesítménye határozza meg, hogy pontosan mennyi ideig maradhatsz. Mielőtt elkezdenél szolizni, meg kell kérdezni a szolárium teljesítményét, és a gép, valamint a bőrtípus ismeretében lehet az időtartamot meghatározni.
A barnítási eredmény szempontjából a legfontosabbak a csövek. Alacsonyabb UV-sugárzás általában hosszabb barnítási időket jelent, míg az erősebb UV-sugárzás rövidebb barnulási idő alatt hoz eredményt.
A szolárium negatív hatásai
- A túlzásba vitt szoláriumhasználat után bőrpír keletkezhet, illetve hosszú távon a bőr idő előtti öregedéséhez, bőrrákhoz vezethet.
- Ha a szem nincs védve, felületi gyulladás alakulhat ki, esetenként komolyabb károsodás is jelentkezhet a retinában.
- Ha 20-nál több atípusos - nem egyenletesen pigmentált - anyajegyed vagy sok szeplőd van, illetve családodban rosszindulatú bőrdaganatos betegség fordult elő, tilos számodra a szolárium használata.
Ezeket az óvintézkedéseket tedd meg!
Fontos, hogy szoláriumozás előtt nagy gondossággal távolítsd el a sminket, mert az beleéghet a bőrbe. Parfümöt és egyéb kozmetikumot sem ajánlott használnod. Az ékszereket szintén el kell távolítani, mert égési sérülést okozhatnak, emellett megmarad a helyük.
Tilos a csövekbe nézni működés közben, mert ez kötőhártya-gyulladást okozhat. A védőszemüveg használata kötelező, és még emögött is mindig legyen csukva a szemed.
Az olcsó nem mindig kifizetődő, figyelj a hely tisztaságára is. Fontos, hogy rendszeresen cserélik-e a csöveket és, hogy minden vendég után fertőtlenítenek-e. Ellenkező esetben bőrfertőzést kaphatsz.
A szolárium pozitív hatásai
- Egy kis fényfürdő után a testi-szellemi teljesítőképesség is nő, a tanulást és a munkát is jobban bírja a szervezet.
- A szolárium stresszoldó, hangulatjavító hatású: a fényszegény téli időszakban a depresszió kiváló ellenszere.
- A zsíros bőr faggyútermelődésére is jótékony hatású lehet.
Mivel ápolod a bőröd szolárium után?
OLVASD EL EZT IS!
- allergia
- napfény
A napallergia tünetei és kezelése
- napszúrás
- napfény
A napszúrás tünetei és kezelése
- kamilla
- napégés