Hány fokra állítod a klímát? Ennél alacsonyabb hőmérsékletre nem lenne szabad

Megterheli a szervezetet a kinti hőmérséklethez képest túl hidegre állított légkondi.

Hány fokra állítsuk a klímát?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nyári hónapokban az irodában és számos otthonban ma már nehéz lenne légkondicionáló nélkül létezni. Az emeletes épületek sokadik szintjén könnyen átmelegednek a helyiségek.

Különösen igaz ez a panelházakra és a nagy ablakú irodaépületekre. A klímát azonban mindig kellő körültekintéssel kell használni.

Hogyan használd a légkondit?

Amellett, hogy bizonyos időközönként - legalább évente egyszer - fontos a klímaberendezés tisztítása, az sem mindegy, pontosan hogyan használnod, hány fokra állítod. A nyári kánikulában mindenképp érdemes a reggeli - és ha mód van rá, az esti - órákban szellőztetni, így a párásabb kinti levegő - mely a légutak egészsége szempontjából  szerencsésebb - is bejut a helyiségbe.

Ha bekapcsolod a klímát, rendkívül fontos, hogy azt soha ne irányítsd közvetlenül magadra. Az otthoni légkondi beszerelésekor fontos tekintetbe venni, hogy az olyan helyen legyen, ahonnan viszonylag nagy területre fújhatja a hűvösebb levegőt, ugyanakkor ne az ággyal, kanapéval vagy asztallal szembe kerüljön.

Ennél alacsonyabb hőmérsékletre ne állítsd a klímát

A légkondi által elérni kívánt hőmérséklet kiválasztáskor nem csak az aktuális hőérzetet érdemes tekintetbe venni. Ha odakint 33°C fok van, nem szerencsés a klímát 20°C-ra állítani. Egészségügyi ajánlások szerint ugyanis a kinti és a klíma által elért benti hőmérséklet közötti különbség legfeljebb 7-8°C lehet. Megeshet, hogy az irodában kellemesnek érzed a hűvösebb levegőt, de a szervezeted számára megterhelő lesz, amikor kilépsz az utcára, és egy több mint tíz fokkal magasabb hőmérséklethez kell hirtelen alkalmazkodnia. Bár melegnek tűnhet, ha 25°C-ra állítod a hőmérsékletet, de hidd el, a légmozgás miatt kevesebbnek fogod érezni. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Óvjuk a bolygónkat!

Az állandó klímahasználattal el lehet jutni arra a szintre, amikor a szervezeted már csak a 23-24°C-ot tudja tolerálni, ám nem cél ennek az állapotnak az elérése. Azt javasoljuk, hogy csak akkor kapcsold be a légkondit, ha valóban muszáj. És ez nem csak magad miatt fontos! Sajnos a klímahasználat és a globális felmelegedés erősen összefüggnek egymással. Röviden azt mondhatjuk, hogy minél többet járatjuk a légkondicionálót, annál melegebb lesz a Földön.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) légkondicionálás jövőjéről szóló globális jelentése szerint 2050-re a klimatizált épületek száma 5,6 milliárdra emelkedhet. Ez pedig a szektor jelenleg évi egymilliárd tonnás szén-dioxid kibocsájtását megduplázza majd, mely nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a Föld még melegebb legyen. 

Olvass tovább: még hogyan javíthatsz a hőérzeteden?

Számtalan módszerrel javíthatsz hőérzeteden nyaranta, ha nincs légkondid, vagy nem szeretnéd túl gyakran bekapcsolni. Ezekből készítettünk egy kisebb gyűjteményt.

A legnagyobb kánikulában is hűvösen tartják a lakást ezek a hőszigetelő trükkök

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük