Egészségesnek hitt omega-3: így okoz durva elhízást a kutatók szerint
Bizonyos esetekben az omega-3 zsírsavakban bővelkedő tengeri halak is vezethetnek elhízáshoz.
Számos kutatás igazolta már, hogy a telítetlen zsírok, illetve az omega-3 zsírsavak jóval egészségesebbek a telített zsíroknál, ráadásul kiérdemelt helyük van a táplálkozásban. Ha az étrended nem tartalmazna zsírt, akkor bizonyos vitaminok képtelenek lennének felszívódni, és az anyagcseréd sem működne megfelelően. Egy újabb kutatás szerint azonban az omega-3 zsírsavak fogyasztása bizonyos esetekben veszélyes elhízást okozhat.
Nem minden elhízás egészségtelen
Egy nemrég befejezett kutatás kapcsán Philippe Froguel professzor, a londoni School of Public Health at Imperial College tanára a Science Daily magazinnak elmondta, hogy a hízás nem minden esetben számít egészségtelennek.
A szervezet a bevitt zsírt, amit nem tud felhasználni, ideális esetben zsírcellákban raktározza. Ha további zsírt viszel be, akkor további raktárokat hoz létre, amiket aztán a test könnyen és gyorsan eléget, amikor hirtelen pluszenergiára van szüksége. Ilyen bőr alatti zsírpárnáik vannak a szumóbirkózóknak is, akiknek a súlya jóval száz kilogramm fölött is lehet, anélkül, hogy ez veszélyt jelentene az egészségükre.
Nagyobb a baj akkor, amikor a szervezet nem újabb zsírcellákat hoz létre, ehelyett a fölösleges háj a belső szervekre, a szívre és a májra kezd lerakódni. Ez történik akkor, ha egészségtelen telített zsírokat fogyasztasz, ám Froguel és csapata szerint egy különös mutáció következtében az omega-3 zsírsavak is kiválthatnak hasonló reakciót.
Egy fehérje hiánya okozza a bajt
Froguel és kutatócsapata egy fehérje, az úgynevezett GPR120 és az elhízás, illetve az azzal járó egyes szövődmények közötti összefüggést vizsgálta. A GPR120 nevű fehérje a bél, a zsírcellák és a máj felszínén található, és egyfajta zsírszenzorként működik: az a feladata, hogy észlelje a bevitt zsírokat, és reagáljon rájuk. Leegyszerűsítve: ez a fehérje játszik szerepet abban, hogy a fölösleges zsírok a megfelelő helyekre - tehát a zsírcellákba, és ne a belső szervekre - kerüljenek.
Amikor az étrendedbe túl sok rossz zsír kerül, a GPR120 olyan hormonokat aktivál, amelyek csökkentik az étvágyadat, ha pedig a zsírcellák telítődnek, szintén ez a fehérje ösztönzi a szervezetedet arra, hogy további cellákat hozzon létre. Azokat a zsírokat, amelyeket ilyen cellákba raktározol, később könnyebben elégetheted, így kisebb a krónikus elhízás esélye.
Az a kutatók számára is világos volt, hogy ha az említett fehérje mennyisége csökken, akkor a szervezet is rosszabbul reagál majd a zsírok bevitelére, egy egérkísérlet során azonban meglepő további eredményekre jutottak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az omega-3 zsírsavak veszélye
Azok a kísérleti egerek, amelyeknél mesterségesen csökkentették a GPR120 szintjét, majd magas zsírtartalmú diétára fogták őket, hízni kezdtek, magas lett a vérnyomásuk, hajlamosabbá váltak a májbetegségekre, és inzulinproblémák is jelentkeztek náluk. Mindez pedig fokozottan igaz volt, amikor a rossz zsírok helyett omega-3 zsírsavakat adtak nekik.
A GPR120 fehérje hiánya mellett az omega-3 zsírsavakban gazdag étrend hasonló reakciókat váltott ki az egereknél, mint amikor az egészséges példányokat rossz zsírokkal teli táplálékon tartották. Tehát elképzelhető, hogy akiknek túl alacsony a GPR120-szintje, azoknál az egészségesnek hitt omega-3 zsírsavak nagyobb mértékű és egészségtelenebb elhízást eredményezhetnek.
Aki hajlamos a hízásra, ne egyen omega-3-at?
A kutatócsoport abban reménykedik, hogy a további eredményeknek köszönhetően kifejleszthetnek majd egy gyógyszert, amivel orvosolhatják a túl alacsony GPR120-szintet, azt azonban senkinek sem javasolják, hogy öndiagnózis alapján cserélje le a telítetlen zsírokat telítettekre.
Az elhízásnak a szervi problémákon kívül számos más oka is lehet - például életmód- vagy étrendbeli hibák. A fehérjehiányt csak orvosi vizsgálattal lehet megállapítani, és ez esetben sem a rossz zsírok fogyasztása, hanem a zsírban szegény étrend lehet a megoldás.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- vitamin