Mi az a dengue láz, és miért olyan veszélyes? Itthon is megjelentek a betegséget terjesztő tigrisszúnyogok
Az ázsiai tigrisszúnyogok különböző betegségeket, köztük a dengue lázat is terjesztik, ami fájdalmas tünetekkel is jelentkezhet.
A dengue lázat csonttöréses lázként is emlegetik. Olyan betegség, melyet az Aedes szúnyogok, köztük az egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti) és a Magyarországon is észlelt ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus) is terjeszt.
Alapvetően ezek a szúnyogfajták a szubtrópusi térségekben élnek, Ázsiában regisztrálták a hozzájuk kapcsolódó fertőzéses esetek 70%-át, de a Csendes-óceán nyugati részén, Kelet-, Nyugat-Afrika országaiban, Közép- és Dél-Amerikában is előfordulnak. Itt él a világ népességének egyharmada, nem véletlen, hogy a dengue-vírusok váltak a malária után a második leggyakoribb szúnyogok által terjesztett fertőzéssé.
A dengue láz tünetei
A dengue láz az esetek többségében tünetmentesen zajlik le, de egyeseknél magas lázzal, testszerte jelentkező fájdalommal és kiütéssel járhat. A WHO adatai szerint az elmúlt évtizedben jelentősen nőtt a dengue lázas esetek száma, míg 2000-ben nagyjából 500 ezer főt érintett, 2019-re már 5,2 millió ember fertőződött meg.
Ugyan elsősorban az egyiptomi csípőszúnyog terjeszti, más fajok, köztük az ázsiai tigrisszúnyog is vektorként működhet, azaz átviheti a fertőzést emberre is, szerencsére azonban emberről emberre nem terjed. A fertőzött szúnyogok egész életükben fertőznek, folyamatosan továbbadhatják a vírust, de aki egyszer már elkapta, az védettséget élvez. Vérkészítményeken, szervdonációkon, transzfúziókon keresztül is terjedhet, ám ilyen esetek csak ritkán fordultak elő.
A fertőzés után 4-10 nappal az alább látható tünetek jelentkezhetnek, ezek legtöbbször 2-7 napig tartanak. Nem véletlenül hívják csonttörő láznak, mert erős végtag-, és főleg csontfájdalommal jelentkezhet.
- Magas, 40 fokos láz.
- Erős fejfájás.
- Fájdalom a szem mögött.
- Izom- és ízületi fájdalmak.
- Hányinger, hányás.
- Nyirokcsomó-duzzanat.
- Kiütés.
Időnként a láz elmúltával még további kísérőtünetek is jelentkezhetnek, és még a gyógyulás után is több héten fennmaradhat a fáradtságérzet. Szövődménye lehet az orvosi kezelést igénylő dengue sokk szindróma, ami belső vérzéshez vezethet, akár végzetes kimenetelű is lehet, ez az alább olvasható tünetekkel mutatkozik meg.
- Erős hasi fájdalom.
- Tartós hányás.
- Szapora légzés.
- Vérző fogíny, orrvérzés.
- Fáradtság.
- Nyugtalanság.
- Vérhányás.
- Állandó szomjúságérzet.
- Sápadt, hideg bőr.
- Gyengeség érzete.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A legtöbb esetben otthon, paracetamolos fájdalomcsillapítóval kezelhető, ám elengedhetetlen a megelőzés valódi gyógymód hiányában. Az aszpirin és az ibuproféntartalmú gyulladáscsökkentők szedése kerülendő, mivel ezek csak növelik a vérzés kockázatát. Ezenkívül egy Dengvaxia nevű vakcinát fejlesztették ki ellene, ám ezt még nem minden országban engedélyezték. A betegséget megelőzni szúnyoghálóval, szúnyogriasztókkal lehet, és fertőzöttség esetén fontos a folyadékpótlás, a fájdalomcsillapítás és a pihenés.
Fontos, hogy a véradásra alkalmasság feltételei közé tartozik az is , hogy nem adhat vért az a beteg, aki az elmúlt négy hónapban szúnyogok által vírusos betegségben szenvedett, ilyen az egyébként szintén ázsiai tigrisszúnyog által terjesztett nyugat-nílusi láz és a dengue láz is. Szegeden és két budapesti kerületben észlelték a közelmúltban ezeket a rovarokat, a fővárosban a XVI. és XXII. kerületben augusztus 12-én és 18-án. Nagy Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat szakmai főigazgató-helyettese azt nyilatkozta, hogy ez nem azt jelenti, hogy ezeket a területeket kizárnák a véradásból, csak egy extra kérdést kapnak az érintettek, méghozzá, hogy az elmúlt 30 napban megcsípte-e őket a furcsa külsejű, nagy méretű, csíkos rovar.
A nyugat-nílusi láz már 2004 óta jelen van Magyarországon, a dengue lázzal kapcsolatban pedig eddig csak behurcolt esetek fordultak elő, tehát a tigrisszúnyog jelenléte önmagában nem jelenti azt, hogy mindenképpen hordozza a vírust. A szakértők folyamatosan monitorozzák ezeket a rovarokat, és meglepő módon épp hogy a hazánkban honos dalos szúnyogok körében találtak nyugat-nílusi lázzal fertőzött egyedeket, ami túlnyomó részt pusztán influenzaszerű tüneteket okoz.
Olvass tovább: 3 házi praktika rovarok ellen
Milyen házi praktikákkal dolgozhatunk ellenük, ha épp nincs kéznél gyógyszertári készítmény?
A darázs- vagy a méhcsípésre jó az ecet? 3 házi praktika rovarok ellen
Jó ötlet a csípés kémhatásának semlegesítése?
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)