Denevérágy: így működik a legfurább hátfájás elleni eszköz!

Te kipróbálnád?

Fejjel lefelé kell lógnod ahhoz, hogy elmúljon a hátfájásod? Ismerd meg a különös szerkezetet!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ülőmunka, a rendszeres testmozgás elhanyagolása mind elősegíti a kínzó hátfájás kialakulását. Ha napi nyolc-tíz órát ülsz egy helyben, valószínűleg nem lepődsz meg azon, hogy gyorsan kialakulnak apróbb-nagyobb mozgásszervi problémáid. Ezek orvoslására a lehető legegyszerűbb és legegészségesebb megoldás, ha sportolsz valamit.

Ha azonban komolyabb mozgásszervi problémáid vannak, érdemes megismerkedned egy igazán különleges eszközzel, az úgynevezett denevérággyal.

A denevérágy története

A denevérágy története jellegzetesen magyar. Egy beteg csigolyacsuszamlás miatt szorult kezelésre, és a komplex terápia hatására lényegében tünetmentes lett.

A gyógytornász mondta neki, hogy a lógatás jót tesz a panaszainak. Egy asztallapból, egy sícipőből és egy elektromos kapunyitóból összeeszkábált egy prototípust, amelyen az asztallapot elektromos motor segítségével fokozatosan lehetett a függőlegesig dönteni. Természetesen a fejlesztés során sokat finomodott a segédeszköz, és nem mellesleg a feltaláló maga is meggyógyult.

Milyen esetekben hatásos a denevérágy?

  • Porckorong-eredetű fájdalomnál a nyaki, a háti vagy az ágyéki gerincszakaszon, ahol nincs kiszakadt porckorongsérv.
  • Kisízületi eredetű fájdalomnál a teljes gerinc területén.
  • Izomgörcs okozta fájdalomnál valamennyi gerincszakaszon.

Ezek a leggyakoribb irodai ártalmak

Nézegess képeket!

Elolvasom

A hát nyújtása denevérággyal

A szakemberek már meglehetősen régen úgy gondolták, hogy a hát és a gerinc nyújtása hasznos lehet a gerincbetegségek kezelésében. A rendelőkben általában a gyógytorna vagy a masszázskezelés előkészítésére használják a nyújtást.

A tapasztalat azt mutatja, hogy könnyebbé, hatékonyabbá teszi a kezeléseket, mivel lazítja az izmokat, helyükre teszi a kisízületeket, és a beteg fájdalommentesen mehet a következő terápiára.

Akár otthon is

A betegek gyakran otthonra is megveszik a denevérágyat. A javasolt kezelési idő naponta 10-15 perc, a dőlésszög állítása egy kapcsoló segítségével önállóan történik. A berendezést használók érzik, hogy melyik az a pozíció, amely a leghatékonyabb, de még nem jár kellemetlen érzéssel.

Milyen hatást gyakorol a nyújtás a gerincre?

Mivel kisebb a testsúly nyomása, a porckorongon belüli nyomás is csökken, így javul annak anyagcseréje. A csigolyák közötti távolság növekedése miatt átmenetileg az esetleges sérv is visszahúzódik valamelyest, ezért nem nyomja az ideggyököt. A fájdalom miatt görcsös hosszanti hátizmok megnyúlnak, így az izomeredetű panaszok is csökkennek. A helyükről korábban kissé kimozdult gerinc melletti kisízületek is a helyükre kerülnek, ezért a kisízületi eredetű fájdalom is csökken.

Fájdalomcsillapítás húzással

A húzás tehát több ponton is csillapítja a fájdalmat. A denevérágy esetében a láb rögzítése után az asztalt megdöntve a testsúly adja a húzóerőt. Fizikai törvényszerűség, hogy minél nagyobb a dőlésszög, annál nagyobb a húzás. Panaszmentes betegeknél a függőleges helyzet is veszélytelen - természetesen ilyenkor a legnagyobb a húzóerő.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Amikor ellenjavallt

Kiszakadt porckorongsérv esetén tilos a denevérágy használata, mivel a sérv kimozdulhat, ami csak súlyosbítja a beteg állapotát. Szintén ellenjavallt kezeletlen magasvérnyomás-betegségnél - a fejjel lefelé történő lógás ugyanis növeli a vérnyomást. Agyvérzés, agyi keringészavar, agydaganat vagy ezek utáni állapotban sem ajánlott a lógás az esetleges agyi vérbőség kedvezőtlen hatásai miatt.

Cikkünk megírásában Dr. Erbszt András Gerinc fájdalom nélkül című könyve segített.

Mi okozza a tüneteket? Mikor kell orvoshoz fordulni? Mi történik a CT-, az MR-, az izotópvizsgálat során? Hogyan csillapítható a fájdalom? Elkerülhető az operáció? Mire számíts a műtét után? Milyen sportot válassz? E hiánypótló kötet közérthető módon veszi sorra a leggyakoribb panaszokat, ismerteti eredetüket és a lehetséges kezelési módokat. Dr. Erbszt András széles körű orvosi tapasztalatának, közérthető stílusának és életszerű példáinak köszönhetően megbirkózhatsz a gerincproblémákkal.

Kiadja az Alexandra Kiadó.
Ára: 2975 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.

Kép: www.deneverpad.hu

OLVASD EL EZT IS!

szomorkas
  • hát
  • fájdalom

Hol fáj a hátad?

hat no
  • tünetek és betegségek
  • gerincbetegség

2 rejtett betegség, amit a hátfájás jelez

Ezt is szeretjük