Egyre több halálesetet okoz ez a betegség – Több mint 1 millióan érintettek

A betegek nagy száma és a szövődmények előfordulása jelentős terhet jelent nemcsak az egyes betegek, de a teljes magyar társadalom és az egészségügyi ellátórendszer számára is.

Cukorbetegség Magyarországon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cukorbetegség az elmúlt évtizedekben valódi népegészségügyi problémává vált, hiszen napjainkban a világ minden tizenegyedik felnőttje érintett.

Az előrejelzések szerint ez a szám csak növekedni fog: 2045-re már 700 millió ember küzdhet ezzel a betegséggel. 

Cukorbetegség Magyarországon

Magyarországon is egyre gyakoribb: több, mint 1,1 millió diagnosztizált cukorbeteg él hazánkban. Mivel a 2-es típusú diabétesz egyre fiatalabb korban jelentkezik, a megelőzés és a tudatos életmód jelentősége nagyobb, mint valaha. Ezenkívül rendelkezésre állnak hatékony gyógyszeres terápiák a vércukorszint csökkentésére, illetve a szív- és veseszövődmények kialakulási esélyének csökkentésére, segítve ezzel a hosszabb, minőségi élet fenntartását.

cukorbetegseg
Fotó: fcafotodigital / Getty Images Hungary

Az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód és a stressz komolyan hozzájárulnak a cukorbetegség kialakulásához. Sajnos a betegek közel fele diagnosztizálatlan, nincs tisztában az állapotával, miközben a vércukorszint szabályozásával jelentősen csökkenthető lenne a súlyos szövődmények  például szívbetegségek és veseproblémák  kialakulásának esélye, melyekről kevesebb szó esik.

Hazánkban több mint 1,1 millió diagnosztizált cukorbeteg él, és a nem diagnosztizált esetek száma akár több százezerre tehető. A felnőtt cukorbetegek aránya az elmúlt 20 évben megháromszorozódott, és ha a jelenlegi tendencia folytatódik, ez az arány tovább nőhet.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mire figyeljen, akinél diabétesz gyanúja merül fel?

Ha fennáll a diabétesz kockázata  például túlsúly, mozgásszegény életmód vagy közelgő menopauza idején , akkor az alábbiakra érdemes figyelni:

  • Évente legalább egyszer konzultálj diabetológussal! – Míg a háziorvos komoly segítséget ad az első lépések megtételében, ha már megállapították a cukorbetegség diagnózisát, kritikus fontosságú a szakorvos felkeresése.
  • Kísérd figyelemmel a betegséggel kapcsolatos eredményeinket! – A vércukorszintet, HbA1c-szintet és a vérnyomást is rendszeresen mérni kell, a változásokat pedig érdemes feljegyezni és nyomon követni.
  • Prediabétesz esetén is fel kell keresni a háziorvost! – Prediabéteszről akkor beszélünk, ha a vércukorszint már magasabb az elfogadhatónál, de még nem olyan magas, mint a kifejlett betegség esetében, vagyis az éhgyomorra mért érték 6 és 7,1 mmol/l között van. Ez a stádium gyakran észrevétlen marad, de időben történő beavatkozással csökkenthető a cukorbetegség kialakulásának kockázata. A háziorvos és szakorvos segíthet a kockázatok csökkentésében és a megfelelő életmód kialakításában.
  • Kísérd figyelemmel a változásokat! – Ha a tünetek nem javulnak, vagy bármilyen szövődményre utaló jelet tapasztal az ember, érdemes a lehető leghamarabb szakorvoshoz fordulni. A proaktív odafigyelés kulcsfontosságú a szövődmények elkerülésében.
cukorbetegseg2
Fotó: fcafotodigital / Getty Images Hungary
  • Ne várd meg a súlyos szövődményeket! – Míg a diabétesz első tünetei jól kezelhetőek és kontroll alatt tarthatóak, a súlyosabb szövődmények életveszélyessé válhatnak. A cukorbetegség az egyik vezető oka a krónikus vesebetegségnek, amelynek során a vesék károsodnak, és nem képesek megfelelően kiszűrni a salakanyagokat a vérből. Ez a veseműködés fokozatos romlását jelenti, amely végül veseelégtelenséghez vezethet, amelynek legsúlyosabb stádiumában vesepótló kezelésre (dialízisre vagy veseátültetésre) lehet szükség. A 2-es típusú cukorbetegség növeli a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívelégtelenség kialakulásának esélyét, különösen, ha más tényezők, mint például magas vérnyomás, magas koleszterinszint, dohányzás, vagy elhízás is jelen vannak. A cukorbetegséggel élőknek ezért különösen fontos figyelniük a vércukor- és vérnyomásértékükre, valamint a koleszterinszintre, hogy minimalizálják a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának kockázatát.

Cukorbetegség és menopauza

Habár a diabétesz a férfiakat és nőket egyaránt érintő betegség, a menopauza során bekövetkező hormonális változások, mint például az ösztrogénszint csökkenése, hatással vannak az anyagcserére és a zsírraktározásra, így hozzájárulhatnak a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásához.

diabetesz
Fotó: Guido Mieth / Getty Images Hungary

A menopauza időszakában tehát különösen fontos a rendszeres vércukor-ellenőrzés és az egészséges életmód, amelyben az étrend és a testmozgás, illetve szükség esetén a megfelelő kezelés kulcsszerepet játszik.

Így csökkenthetők a kockázatok

Az egészséges szokások kialakítása segíthet csökkenteni a cukorbetegség kialakulásának esélyét. A rendszeres testmozgás és kiegyensúlyozott étrend jelentős szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában, különösen, ha ezek mellett figyelsz a stresszkezelésre és a megfelelő kikapcsolódásra is. Évente egyszer érdemes általános szűrővizsgálatokon részt venni, hogy az esetleges elváltozások időben kiderüljenek. Ha a fentiek alapján akár a vércukor-  akár a HbA1c- - szint magasabb a normálnál, érdemes konzultálni egy szakemberrel és szükség esetén személyre szabott életmód-, illetve kezelési tervet kidolgozni a hosszú távú egészség megőrzése érdekében.

7 gyümölcs, amit cukorbetegként jobb elfelejteni - Kifejezetten magas a glikémiás indexük

Cukorbetegként a gyümölcsöket is meg kell válogatni az állapotromlás elkerülése érdekében.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük