A gyulladáscsökkentő cickafark 5 áldásos egészségügyi hatása: miért érdemes naponta fogyasztani?

A cickafark teája külsőleg és belsőleg is használható, rengeteg bajra jó.

A cickafark jótékony hatásai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cickafarkot már az ősidőkben is használták, Neander-völgyi temetkezési helyeken is találtak belőle növényi maradványokat, amik rendszeres alkalmazására utalnak.

Történészek szerint az ókori görögök és rómaiak is nagy becsben tartották, a középkorban már mint amulettet használták, aminek gonoszűző erőt tulajdonítottak.

A cickafark sokrétű alkalmazása

A cickafark a 17. században még étkezési célokra is szolgált, legalább annyira elterjedt volt, mint manapság a sóska. Elnevezése egész növénynemzetséget takar, a legismertebb tagja itthon a közönséges cickafark, latinul Achillea millefolium. A különböző cickafarkfajok általában kesernyés ízűek és illatúak, amiért a benne található illóolajok és laktonok felelősek.

Teához egy csapott evőkanálnyi szárított cickafarkat forrázz le 3 dl vízzel, és hagyd állni 15 percig, majd szűrd le. Lehetőleg ne használj hozzá fémszűrőt és kanalat.

Fertőtlenítő

Porított formában a cickafarkot - a benne lévő antiszeptikus olajoknak és tanninoknak köszönhetően - sebkezelésre használják. A sérülésre szórva fertőtlenítő hatású, csillapíthatja, megállíthatja a vérzést. 

Zúzódások enyhítésére is tökéletes. Antimikrobiális és vírusellenes tulajdonsága miatt a csípések, vágások és égési sérülések kezelésére használható, de a fájdalmat is csillapítja egy bizonyos fokig, ha a sérülés nem túl súlyos.

Görcsoldó

A cickafarkot hasmenés, puffadás és hasi görcsök esetén is bevethetjük. Menstruációs görcsök esetén is jól jöhet, és mivel stimulálja a medence véráramlását és a méh izmait, segíthet a szabályos havi ciklus fenntartásában. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Gyulladáscsökkentő

A cickafark a benne lévő flavonoidoknak és lanktonoknak köszönhetően leginkább a belekben kialakult gyulladások visszaszorítására alkalmas, de külső alkalmazása is hatásos. Sok ekcéma tüneteinek kezelésére használatos krém alapanyaga. 

Bélgyulladás és gyomorhurut esetében is gyakran ajánlott a fogyasztása. Belőle készült teával a lázat, de szem- és ínygyulladást is lehet kezelni, ha borogató vagy öblögető főzetként alkalmazzuk. Ülőfürdőként nemi fertőzések, felfázás, prosztatabántalmak és aranyér kezelésére is bevált gyógymód.

Emésztést segítő és méregtelenítő

A cickafark az emésztőrendszer gondtalan működését támogatja, valamint növeli az étvágyat. Keserűanyag-tartalmának köszönhetően a májat is regenerálja, méregtelenítő hatása leginkább vizelet- és epehajtásban nyilvánul meg. 

GettyImages-851752884
Fotó: HeikeRau / Getty Images Hungary

Van, amikor vigyázni kell vele 

Rengeteg gyógyhatása mellett teájának fogyasztása nem minden esetben ajánlott, mivel növeli az ösztrogénszintet, ami az amúgy jóindulatú méhdaganatok, miómák növekedését elősegíti. Továbbá parlagfűre allergiás személyeknek sem javasolt fogyasztani, mert szervezetük allergiás tüneteket, pattanásokat és kiütéseket produkálhatnak. A cickafark bármiféle konkrét orvosi alkalmazása előtt nem árt házi- vagy kezelőorvossal konzultálni, hogy az előbb említett problémákat kizárva nyugodtan lehessen fogyasztani.

(Képek: Getty Images)

Természetes baktériumölők: ezek a gyógynövények bizonyítottan antibakteriális hatásúak

Már nagyanyáink is tisztában voltak a természetben található növények gyógyító erejével, amiről ma sem érdemes elfeledkezni. A gyógynövényekből erős gyógyhatású tinktúrákat, olajokat vagy akár egyszerű főzeteket lehet készíteni: mindegyikük más-más értékes hatóanyaggal rendelkezik. A felsorolt gyógynövények híresek antibakteriális hatásukról, így megéri velük közelebbről is megismerkedni.

Természetes baktériumölők: ezek a gyógynövények bizonyítottan antibakteriális hatásúak

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük