Az ekcéma tünetei és természetes kezelése

A nyugtató hatású kenőcsök segíthetnek az ekcéma kiütéseinek kezelésében, de a gyógyulást többféle tápanyag is előmozdíthatja.

nagykep?cikkid=75886&kep=ekcema-lead
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ekcéma - vagy más néven idült bőrgyulladás - egyik jellemző tüneteként a bőrön kisebb-nagyobb területeken vörös, gyulladt és pikkelyesen hámló foltok jelennek meg. A leggyakrabban érintett testtájak az arc, a fejbőr, a kéz és a csukló, a könyök előtti és a térd mögötti terület. Az ekcéma gyakran erős viszketéssel jár, amit a vakaródzás tovább súlyosbíthat.

A kellemetlen bőrbetegséget gyakran élelmiszer, pollen, állatszőr vagy más anyag által kiváltott allergiás reakció okozza, és az allergiára hajlamos családok tagjainál nagyobb gyakorisággal jelentkezik.

Az ekcémáról

Az ekcémás emberek gyakran a szénanátha tüneteitől is szenvednek, és szervezetükben az átlagosnál magasabb a hisztamin - az allergiás reakciót kiváltó vegyület - szintje. Az úgynevezett kontakt ekcémát többféle allergén is kiválthatja. Előfordulhat például, hogy egyes növényekkel vagy nikkelből és krómból készült ékszerekkel, festékekkel, kozmetikumokkal, külsőleg alkalmazott gyógyszerekkel, tisztítószerekkel való érintkezés után jelenik meg.

Jellemző tünetek

  • Apró hólyagok a bőrön.
  • Vörös, érdes, viszkető bőrfelület.
  • Tartós ekcéma esetében megvastagodott, száraz bőrterületek.

Ekcémaszerű tüneteket okozhat a vérellátási zavar: lábverőér-szűkület esetén a boka körül jelentkezik pikkelyes, hámló foltokkal. Az ekcéma tüneteit súlyosbíthatja a száraz levegő, a sok napsütés és a stressz is.

Így enyhítsd a tüneteket természetesen!

Az ekcémás tüneteket enyhíthetik a különböző vitaminok és táplálékkiegészítők, melyeket önmagukban vagy egymással keverve és hagyományos gyógyszerekkel együtt is alkalmazhatsz. A kedvező hatás már három-négy napon belül jelentkezhet, ráadásul a természetes gyógymódok a betegség kiújulásának megelőzésére is alkalmasak.

Gyógyító virágok

Nézegess képeket!

Elolvasom

A gyulladás megakadályozására és az allergiás reakciók enyhítésére többféle szájon át szedhető táplálékkiegészítő közül is válogathatsz. Érdemes többet is kipróbálnod, hogy megtaláld a számodra leghatásosabbat.

Az ekcéma kellemetlen tüneteit enyhítő készítmények közül a halolajak és a ligetszépeolaj olyan, a bőrt regeneráló esszenciális zsírsavakat tartalmaznak, melyek enyhítik a gyulladást és a viszketést. Napi 250 mg E-vitamin szintén segít enyhíteni a bőr szárazságát és a viszketést, de a gyógyulást napi 15 mg cink is elősegíti, mivel erősíti az immunrendszert, ráadásul a zsírsavak felhasználásához is szükség van rá. Az ekcéma eltüntetésére irányuló kúrát érdemes még napi kétszer 100 mg szőlőmagkivonattal kiegészítened. A különleges koncentrátum sok - az allergiás reakciókat gátló, antioxidáns hatású - flavonoidot tartalmaz.

Külsőleg ajánlott

Ha nem belsőleg, hanem külsőleg szeretnéd alkalmazni a természetes készítményeket, akkor kamilla- és édesgyökérkrémet is használhatsz. Ezek a készítmények gyulladáscsökkentő hatásúak, és meglepően jól enyhítik a berepedezett bőr fájdalmát. Mindig tartsd szem előtt, hogy az ekcéma helyi kezelésére a gyógynövényfőzetek akkor a leghatásosabbak, ha a nedvedző sebeket kezeled velük. A krémek és kenőcsök viszont az ekcéma által érintett száraz bőrfelületeken fejtik ki hatásukat. Utóbbiakat a betegség súlyosságának függvényében naponta két-három alkalommal vidd fel az érintett területre.

Egyéb óvintézkedések

Ha nem szeretnéd, hogy a bőrbetegség kiújuljon, mindenképpen kerüld az allergiás reakciót kiváltó élelmiszerek fogyasztását. Ilyen a tej, a tojás, a kagyló, a búza, a csokoládé, a diófélék és az eper is. Figyelj arra, hogy gyakran viselj laza pamutruhát, mivel az kevésbé irritálja a bőrt.

Zuhanyozásnál langyos vizet, valamint ne szappant, hanem gyógyszertárban kapható mosakodó krémet használj. Kerüld a kozmetikumokat, és fürdés után a törülközővel ne dörzsöld a bőröd, hanem gyengéden nyomkodva töröld szárazra a tested. Okvetlenül fordulj orvoshoz, ha az ekcémád nagyobb területre terjedt ki, vagy kiújult, illetve, ha a bőrödön nedvedző, kérgesedő sebek jelennek meg. Ezek bakteriális felülfertőződésre utalhatnak. Akkor is kérd ki szakember tanácsát, ha az otthoni kezelés ellenére az ekcéma négy-öt napon belül nem mutat javulást.

Cikkünk a Reader's Digest Vitaminok, gyógynövények, ásványi anyagok című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük