Döbbenetes WHO-adat! Ebbe hal bele 10 ezer magyar évente
Abszolút elsők vagyunk Európában az alkohol okozta rákbetegségben elhunytak számát tekintve.
Kismértékben orvosság, nagymértékben méreg - hangzik az alkoholról szóló jól ismert népi bölcsesség. Nos, az Egészségügyi Világszervezet 2013-as helyzetjelentése szerint e tekintetben Európa - azon belül Magyarország- nemigen ismer mértéket.
A világ átlagos szeszfogyasztásához képest ugyanis Európában kétszer annyi alkohol fogy, hazánk pedig első helyen áll a kontinensen az alkoholfogyasztás okozta rákos megbetegedések számát illetően.
Európai alkohol-helyzetjelentés a WHO-tól
Összesen 35 európai ország alkoholfogyasztását vizsgálták meg a szakértők, valamint arról is gyűjtöttek adatokat, hogy az egyes államokban hány haláleset származik a túlzott szeszesital-fogyasztásból.
Nyugaton kevesebbet, keleten többet isznak
Az olyan mediterrán országokban, mint Olaszország, Spanyolország, Portugália, Görögország, Ciprus és Málta, az elmúlt bő két évtizedben mintegy 28%-kal csökkent a szeszfogyasztás, és Nyugat-Európában, valamint a Benelux-államokban is kevesebb alkoholt isznak.
Ugyanakkor Közép-Kelet-Európában ugyanebben az időszakban több mint 7%-os növekedés figyelhető meg az alkoholfogyasztás tekintetében. A volt szocialista államokban tapasztalható tendenciának pedig látható eredményei vannak - hazánkban is.
Három, alkohollal összefüggésbe hozható haláleset
Az túlzásba vitt alkoholfogyasztás okozta halálesetek tekintetében az Egészségügyi Világszervezet összesen három kategóriát határozott meg. Egyrészt balesetek, másrészt májzsugor, harmadrészt rákos megbetegedések hozhatók összefüggésbe a szeszfogyasztással. Ez utóbbi kategóriába elsősorban olyan megbetegedések tartoznak, mint gége-, garat-, nyelőcső-, máj-, vastagbél-, végbél- és emlőrák.
Litvániával és Romániával az első helyen
Az alkohol okozta összes haláleset számát tekintve Magyarország, Litvánia és Románia vezeti a listát. Ezekben az országokban százezer emberből 70-102 fő hal meg olyan balesetben, rákos megbetegedésben vagy májzsugorban, melynek hátterében a fokozott alkoholfogyasztás áll. Vagyis körülbelül 10 ezer ember halálát okozza évente az alkohol hazánkban, de Litvániában és Romániában is ennyire tehető az alkohol okozta halálesetek száma.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amiben abszolút elsők vagyunk Európában
A WHO jelentése szerint az alkoholfogyasztás következtében kialakuló rákos megbetegedések okozta halálozások számát tekintve azonban Magyarország abszolút győztes: az első helyen áll Európában. Százezer emberre 16-20 olyan halállal végződő daganatos megbetegedés jut, ami a fokozott szeszfogyasztással áll kapcsolatban. Ha pedig figyelembe vesszük hazánk teljes lakosságát, úgy évente csaknem kétezer ember hal meg alkohol okozta rákbetegségben.
A táplálkozásra is érdemes figyelni
Nem csupán a fokozott alkoholfogyasztás, hanem bizonyos ételek is összefüggésbe hozhatóak a rákbetegségekkel. Kattints az alábbi videóra, és tudd meg, melyek ezek.
Mi lehet a megoldás?
Az Egészségügyi Világszervezet véleménye szerint egyértelmű, hogy a helyzet orvoslásához szakpolitikai intézkedések szükségesek. Ilyen lehet például az alkoholos italok adóterheinek növelése, valamint a termékekre részleges vagy teljes marketing- és reklámtilalom kiszabása. Ugyancsak javíthatna a helyzeten, ha az alkoholproblémákkal küzdők egészségügyi kezelése nagyobb hangsúlyt kapna.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- alkohol
- táplálkozás
Minden 3. nő rákos lesz? Képeken a 6 legveszélyesebb karcinogén
- alkohol
- megelőzés
Vörösborfogyasztás: ennyi a felső határ
- alkohol
- mellrák