14 nap, 5 kiló
A zöldségekben, rostokban és vitaminokban gazdag vegán étrend segítségével villámgyorsan leadhatod túlsúlyodat.
Az 1944-ben Donald Watson által kreált vegán szót eleinte a tejterméket fogyasztó és nem fogyasztó vegetáriánusok megkülönböztetésére alkalmazták. A név ugyan új keletű, ám a teljes mértékben hús- és állati fehérjétől mentes diéta évszázadok óta ismert.
A vegán kifejezés - mely a vegetáriánusokon belül az állati eredetű táplálékot egyáltalán nem fogyasztó személyeket takarja - tulajdonképpen nem étrendet, hanem életfilozófiát takar, mely egyrészt az állatok jogain és környezetünk tiszteletben tartásán alapul, másrészt az egészség megőrzését, illetve a táplálkozás során bevitt károsnak vélt anyagok által megnyilvánuló környezeti ártalmak minimalizálását is magában foglalja.
A vegán diéta előnyei
A vegán diétát sokan követik a korábbi egészségtelen életmód miatt kialakuló tünetek - például magas koleszterinszint, magas vérnyomás, magas vérzsír- és vércukorszint - visszaszorítása végett, mint ahogy számos fogyókúrázó látja benne az egészséges és tartós testsúlycsökkenés kulcsát. Az étrend segítségével fokozatosan adhatod le a plusz kilókat - az első héten a vízveszteségnek köszönhetően akár 3-4 kilót is, majd hetente körülbelül fél-egy kiló súlyvesztésre számíthatsz.
Ha megvan benne a tápanyagok egyensúlya, akkor a vegán diéta nagyon egészséges formája az étkezésnek. A jól megtervezett diéta bárki számára követhető.
A főként zöldségeken, gyümölcsökön és teljes kiőrlésű gabonákon alapuló étrend biztosítja a megfelelő emésztést és anyagcserét, emellett a szervezet méregtelenítéséről is gondoskodik. A nem túl sok kalóriát tartalmazó ételekkel kapcsolatban továbbá visszafogottnak sem kell lenned, legtöbbször - főként, ha elsősorban a súlymegtartás a célod - annyit ehetsz belőlük, amennyi jólesik.
Mivel azonban a diéta nem tartalmaz állati eredetű fehérjét, néhány dologra - különösen, ha nemcsak mint egyszeri diétát, hanem mint életstílust akarod követni - nem árt odafigyelned. A kizárólag az állati termékekben megtalálható B12- és D-vitamint pótolnod kell, emellett célszerű olyan ételeket fogyasztani, melyek nagyobb mennyiségben tartalmaznak kalciumot, vasat és cinket, valamint jó minőségű növényi fehérjét. Mindemellett fontos, hogy - amennyiben hosszútávon akarod követni - csak fokozatosan szoktasd hozzá magad a vegán életmódhoz.
Mintaétrend
1. nap
Reggeli: két szelet pirítós korpás kenyérből és vega sajtból, egy alma, egy pohár szőlőlé.
Ebéd: egy szójából készült hot dog egy korpás kifliben, fél bögre sült bab, egy alma.
Vacsora: egy rizzsel és tofuval töltött zöldpaprika, egy sárgarépa, egy teljes kiőrlésű zsemle, egy körte, egy pohár szójatej.
2. nap
Reggeli: 10 dkg tofus rántotta, egy szelet korpás pirítós vega margarinnal, egy kivi, egy pohár vörösáfonyalé.
Ebéd: két vékony szelet zöldséges pizza teljes kiőrlésű lisztből, vega sajttal, egy bögre zöldsaláta olajos-ecetes öntettel.
Vacsora: 15 dkg zöldséges-tofus kebab, egy mangó, egy pohár szójatej.
3. nap
Reggeli: egy korpás zsemle egy teáskanál mogyoróvajjal, egy bögre eper, egy pohár narancslé.
Ebéd: egy bögre spenótsaláta egy kockákra vágott naranccsal, egy tányér zöldségleves, két-három korpás keksz.
Vacsora: 10 dkg sült tempeh, egy bögre párolt brokkoli és spárga vegyesen, egy kaliforniai paprika, egy bögre friss gyümölcs, egy pohár szójatej.
4. nap
Reggeli: 10 dkg tofus rántotta, egy szelet korpás pirítós vega margarinnal, egy banán, egy csésze tea.
Ebéd: egy tofus-zöldséges burrito, egy bögre friss ananász.
Vacsora: 15 dkg főtt bab, egy bögre párolt karfiol, fél bögre párolt zöldbab, egy teljes kiőrlésű zsemle, egy pohár szójatej.
5. nap
Reggeli: egy sokmagos zsemle, egy bögre dinnyesaláta kétféle dinnyéből, egy pohár almalé.
Ebéd: szendvics két szelet teljes kiőrlésű kenyérből, két szelet vega felvágottal, paradicsommal, fejes salátával, lucernacsírával, egy bögre vegyes bogyósgyümölcs.
Vacsora: 15 dkg korpás lisztből készült tészta marinara-szósszal, tofudarabokkal, spenóttal, egy bögre dinnye, egy pohár szójatej.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
6. nap
Reggeli: egy tányér zabkása szójatejjel készítve, egy korpás zsemle vega margarinnal, egy pohár narancslé.
Ebéd: szendvics két szelet teljes kiőrlésű kenyérből vega sajttal és tofuval, egy sült édesburgonya, egy bögre málna és áfonya vegyesen.
Vacsora: egy vega burger teljes kiőrlésű lisztből készült zsemlében, fejes salátával, paradicsommal, hagymával, uborkával, egy pohár szójatej.
7. nap
Reggeli: negyed bögre teljes gabonapehely, 2 dl szójatej, fél bögre áfonya, egy pohár narancslé.
Ebéd: 15 dkg vegetáriánus csili szójából, egy szelet lekváros kenyér teljes kiőrlésű kenyérből, egy pohár ásványi anyagokkal dúsított szójatej, egy barack.
Vacsora: 15 dkg rakott padlizsán vega sajttal, spárgával, egy korpás zsemle, egy barack, egy pohár szójatej.
Tízóraira és uzsonnára fogyassz gyümölcsöt, zöldséget, egy-egy nagy pohár turmixot vagy egy maroknyi diákcsemegét. Az étrendben szereplő adagok kiméréséhez 2 dl-es bögrét használj.
Cikkünk a Nagy diétaválasztó című könyv alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- diéta a tartós fogyásért
- mintaétrend a tartós fogyásért
5 kiló mínusz éhezés nélkül - Tartható, zsírbontó diéta
- diétakörkép
- villámdiéták