Világhírű, kozmikus hely Budapest mellett

Kirándulj el oda!

Látogass el a karácsonykor is különleges, a bolygó energiavonalán fekvő pilisi kőkápolnába!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Pilis egyike az ország azon úti céljainak, melyek világszerte ismertek, elsősorban a spirituális szempontból feltöltődni vágyók körében, hiszen, ahogy a Dalai Láma is megerősítette, a Budapesttől csupán 25-30 kilométerre fekvő Dobogókőn dobog a világ szíve, vagyis itt található a Föld szívcsakrája.

Csakrák ott alakulnak ki, ahol a Földet behálózó energiavonalak, az úgynevezett Szent György-vonalak keresztezik egymást - a Pilisben található ezen energiavonalaknak a legfőbb metszéspontja, így itt van a legfőbb csakra is.

A misztikus Dobogókőn kívül azonban még számos szent hely megbújik a Pilisben, közöttük is a pilisszántói templom, melyet egész évben érdemes felkeresni, télen, legfőképpen karácsonykor azonban igazán különleges élményt jelent.

A Pilis legfiatalabb zarándokhelye

Pilisszántó, a Pilis-hegység legmagasabb pontja, a 756 méter magas Pilis-csúcs és a 485 méter magas Hosszú-hegy határolta völgyben, festői környezetben terül el.

A mindössze 2200 fős kis falu neve az utóbbi öt-hat évben vált ismertté, mikor is a hegy oldalában lévő régi kőbánya területét felvirágoztatták, és Pilisszántó ősi történelméhez méltó zarándokhelyet varázsoltak belőle. A faluból egy köves gyalogúton, a Csillagösvényen keresztül juthatsz fel a kőkápolnáig.

Az ösvény egy hét állomásból álló stáció-útvonal, mely a magyarság történelmének állít emléket. Ahogy sétálsz felfelé a kápolnához, utad során megcsodálhatod a faragott faszobrokat, melyek a magyarság hét legfontosabb szakrális vezetőjét ábrázolják.

A világ 16 gyógyító, csodatévő helye

Nézegess képeket!

Elolvasom

Elsőként Nimród, minden magyar ősapjának szobra mellett haladsz el, a második stáció Hun Attilát jelképezi, utána következik Árpád vezér, majd őt követi Szent István szépen faragott szobra. Az ötödik állomás Szent László király, a nemes lelkű lovag szobra, az utolsó előtti Boldog Özséb, a pilisi szent, a pálos rend megalapítója, az utolsó stáció pedig Hunyadi Mátyás, az ő szobrával ér véget az ösvény. Az út végén pedig már ott magaslik a Boldogasszony-kőtemplom, két robusztus bástyájával.

Kápolna a bolygó energiavonalán

A kápolnában felállított Boldogasszony-szobor és az oltár egy Szent György-vonalon fekszik, így többszörös gyógyító erőt tulajdonítanak a zarándokhelynek.

Az épület Makovecz Imre és tanítványa, Őrfi József tervei alapján készült. Különlegessége, hogy kizárólag önkéntesek dolgoztak a felépítésén, a munkaerő nagy részét építészhallgatók és egyetemisták tették ki, de bárki beállhatott az építkezésbe, aki kedvet érzett hozzá.

Az alapanyag is adományokból, felajánlásokból gyűlt össze. Megálmodói ugyanis úgy tartották, a pénz és bármilyen üzleti tevékenység távol áll a templom szellemiségétől.

Különleges fénytemplom

Az építmény szerkezete több szempontból is visszanyúl az ősi hagyományokhoz. Szent György-vonalra épült, mint az Árpád-kori templomok, és alakjában is követi az ősi fénytemplomok mintáját, hiszen köralakban állították fel, mely az egyetemességet jelképezi. Bejárata a felkelő nap felé fordul, ami miatt egy évben egyszer, a téli napforduló hajnalán az újjászülető nap első sugarai úgy sütnek be a kápolnába, hogy pont az oltár mögött lévő Boldogasszony-szobrot világítják meg.

A lelki feltöltődés és megtisztulás mellett pihenni jönnek ide a zarándokok. Úgy tartják, a hét stációból álló kápolnához vezető út végigjárása és utána a pihenés a templomnál egy egészen különleges, lelket erősítő spirituális élményt nyújt.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Csodás kilátás és még több látnivaló

Ha kigyönyörködted magad a kőkápolnában, és megcsodáltad az eléd táruló páratlan panorámát Pilisvörösvárra, a fővárosra és az erdőkre, látogasd meg a közelben lévő Pilis-keresztet is. A 12 méter magas, 6 méter széles, hófehér tölgyfa kereszt alapanyagát az erdélyi Hargita-hegy nevelte, és Kápolnásfalu, illetve Csíkmindszent ajándékozta Pilisszántónak. A kápolnától és a kereszttől nem messze találod meg Pilisszántó híres színházát, a Sziklaszínházat, mely hangulatában leginkább egy régi görög színházhoz hasonlít.

Képek: www.orszagalbum.hu, Miccer; www.piliscentrum.hu.

Ezt is szeretjük