Ez lett a leggazdagabb magyar falu

Nem véletlenül költöznek oda annyian

Itt élnek a legjobban az emberek egy felmérés szerint.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A GfK nevű kutatóintézet világszerte méri az emberek költekezési és vásárlási szokásait. A lakosok anyagi helyzete alapján állítják össze a listát, melyen a vásárlóerő szerinti leggazdagabb és legszegényebb országok, városok szerepelnek.

Telki igazán különleges hely
Légifelvétel a faluról
Telki éjszaka

Tavaly a GfK Hungária felmérése alapján Telki lett a győztes magyar település, ahogyan tavalyelőtt is ez a hely vezette a listát. Eszerint továbbra is itt élnek a leginkább jómódú emberek. A második helyen Csopak, a harmadik helyen pedig Üröm végzett.

A GfK számításait több tényezőre alapozza. A bevallott jövedelem mellett számít a munkanélküliek aránya, a lakosok száma, valamint az autók és vállalkozások száma az adott településen.

A népszerűség okai

Telki elsősorban a Budapestről kiköltöző, tehetősebb lakosok körében népszerű a fővároshoz való közelsége és kellemes természeti adottságai miatt. A Zsámbéki-medence északkeleti peremén fekszik, Páty és Budajenő között. A lakosság nagyjából az ötvenes évektől kezdett cserélődni, amikor az itt korábban földművelésből, szőlőtermesztésből élők Budapestre költöztek. A hetvenes években kezdett  felépülni az üdülőtelep.

Kalandos történet

A falu története igazán kalandos, a település sok szélsőséget megélt az évszázadok során. Első írásos említése 1198-ra datálódik, amikor egy oklevélben szerepel az itt épült bencés monostor, mely azonban már korábban, valószínűleg száz évvel azelőtt létrejött itt, I. Istvánnak köszönhetően.

14 gyöngyszem falu távol a világtól

Nézegess képeket!

Elolvasom

A település onnan kapta a nevét, hogy Árpád-házi telkeken épült. A falu sokszor cserélt gazdát a török pusztításokig, először 1543-ban, azután 1690-ben. A 13. században a nyulak-szigeti apácáké volt, a 14. századra az esztergomi érsek kezébe került, majd Garai nádor birtokolta, a 16. században pedig a pannonhalmi bencésekhez vándorolt.

A település újjáéledésére egészen a 18. századig, Mária Terézia uralkodásáig kellett várni. Ekkor németekkel népesítették be a területet, akik a második világháborúig maradhattak itt, amikor is kitelepítették őket, és helyükbe Erdélyből elűzött székely magyarok érkeztek.

Ezt a falut is érdemes megnézned!

Bár kicsit távolabb kell utaznod érte, a Pécs közeli Zengővárkony különleges látnivalókkal vár. Nézd meg videón!

Kirándulás a faluban

Telkit érdemes meglátogatnod, ha közeli helyre szeretnél kirándulni, hogy kicsit kiszellőztesd a fejed, az utazást pedig összekötheted akár egy, a Budai-hegységben tett kirándulással is. Telkiben érdemes meglátogatnod továbbá a római katolikus templomot, a régi monostor helyét jelző kőkeresztet, illetve az itt született író, Kodolányi János emléktábláját, de ne hagyd ki a panorámapontot se, ahonnan különleges látvány tárul eléd.

Kép: hu.wikipedia.org, Civertan; www.orszagalbum.hu, Wtamas.

Szerinted melyik a legszebb magyar falu?

Ezt is szeretjük