Megbüntethet a rendőr, ha nincs láthatósági mellény a kocsiban? Kötelező és ajánlott tartozékok

Szigorúan meghatározott, hogy milyen tartozékok, eszközök megléte kötelező a kocsiban.

Kötelező tartozékok a kocsiban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a jogosítványszerzés alapfeltétele a közlekedési szabályok megtanulása, mint bármely tudás, az évek során ez is megkophat. Nem minden autóvezető tudja például, hogy mely eszközök, tartozékok megléte kötelező a gépjárműben, és melyek azok, amik csak erősen ajánlottak.

A közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990 KÖHÉM rendelet tartalmazza a listát, hogy mely eszközök nem maradhatnak ki a kocsiból. Hiányuk esetén akár bírsággal is számolhat az ember egy közúti ellenőrzés esetén.

Kötelező tartozékok a kocsiban

Heves vitákat szít alkalomadtán a kérdés, hogy kötelező-e láthatósági mellényt tartani a kocsiban. A rendelet értelmében a rövid válasz a nem, tehát egy ellenőrzés nem von maga után automatikusan büntetést Magyarországon. A való életben a szabály ennél összetettebb, hiszen a KRESZ azt viszont kimondja, hogy amennyiben forgalmi ok vagy műszaki hiba miatt kénytelen az ember megállni és kiszállni a járműből, akkor a vezető és az utas gyalogossá válik, lakott területen kívül, továbbá éjszaka és korlátozott látási viszonyok között kötelező a láthatósági mellény viselése.

A mellény tehát minimum erősen ajánlott, sőt, a rendőrség javaslata alapján érdemes az utastérben tartani azt, például a kesztyűtartóban vagy az ülés háttámláján található zsebben, hogy szükség esetén azonnal nyúlhasson hozzá az ember, és a járműből már ezzel együtt szállhasson ki. Azt tanácsolják, annyi mellényt szerezz be, ahány utasra számíthatsz az út során. Egy defekt vagy lerobbanás esetén ez az egyszerű és olcsó kiegészítő akár életet is menthet, mivel sokszorosára növeli az észlelhetőséget.

Kötelező tartozéknak számít a rendelet szerint a B típusú egészségügyi doboz. A láda tartalmaz steril gyorskötöző pólyákat, steril mull-lapokat, mullpólyát, ragtapaszokat, háromszögletű kendőt, fóliakesztyűt, biztosítótűt, ollót, fertőtlenítőeszközöket, arc- és szájmaszkot és leírásokat. A szavatossági időre is figyelni kell, mely kötszereknél öt, fertőtlenítőknél három év.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kötelező a kocsiban tartani elakadásjelző háromszöget is, mely a nagyobb balesetek elkerülésében is segít. A lakott területen 50-100, azon kívül 150-200, autópályán 250-300 méterre kell a meghibásodott kocsi mögé kihelyezni, hogy a többi közlekedő időben észlelje a problémát.

Nem kötelező, de ajánlott a kocsiban tartani egy izzókészletet, a szabályzat szerint ugyanis a lámpáknak működniük kell. Amennyiben kiég egy izzó, az első utadnak a szerelőhöz kell vezetnie, és természetesen te is kicserélheted azt, a zavar észlelését követően minél hamarabb, de így már ismételten útnak nem indulhatsz.

Jól jöhet továbbá a kocsiban egy bikázókábel, illetve egy vontatókötél, ha lerobbanna a jármű. A kötél nem lehet hosszabb a vontatandó járműnél, de legalább akkora legyen, hogy kanyarodás esetén se érjenek egymáshoz az autók. Bár a személygépjárműnél nem kötelező, jó, ha van az autóban egy porral oltó készülék és pótkerék is, hogy a felmerülő hibák azonnal orvosolhatók legyenek.

Az eszközök beszerzésénél mindig azt kell szem előtt tartani, hogy a személyi sérüléssel vagy anyagi kárral járó balesetek kockázata a lehető legalacsonyabbra csökkenjen általuk, és minél kisebb gonddal megúszhatók legyenek a felmerülő hibák is.

Teszteld a KRESZ-tudásodat!

A KRESZ-szabályokat minden közlekedőnek be kell tartania. Te hány kérdésre tudod a helyes választ egy kvízben?

8 kérdéses KRESZ-kvíz: szabad-e az álló járművön távolsági fényszórót használni?

Kvíz!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük