Lenyűgöző képeken a kettétört kontinens

7 ámulatba ejtő hely

Földünk folyamatosan változik, most is új kontinens van születőben. Nézd meg képeken!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az összes ma ismert kontinenst magában egyesítő Pangea körülbelül 180 millió évvel ezelőtt kezdett darabokra törni, így alakult ki az északi földrészek alkotta őskontinens, Laurázsia, délen pedig a Gondwana. Az őskontinensek később tovább aprózódtak, kialakítva bolygónk felszínének mai formáját.

Arra, hogy a változások máig zajlanak, számos példa akad a Földön, az egyik legjellemzőbb azonban Afrika keleti részének folyamatos leszakadása, mely azt bizonyítja, a Gondwana feldarabolódása máig sem ért véget. Nézd meg a részben már kettétört, de legalábbis kettétörő kontinens leglátványosabb természeti csodáit és helyszíneit, a Vörös-tenger partjaitól az Afar-síkság repedésein át a híres vulkánokig!

A Kelet-afrikai-hasadékvölgynek is nevezett Kelet-afrikai-árok törésrendszere bolygónk egyik legdrasztikusabban és leggyorsabban alakuló területe, ami az afrikai és eurázsiai kőzetlemezek találkozásának, pontosabban azok távolodásának köszönhető.

A Közel-Kelettől Dél-Afrikáig terjedő hatalmas törés ma is folyamatosan tágul. Az Arab-félsziget is a törés mentén kezdte meg távolodását Afrikától - korábban ugyanis az afrikai lemezhez tartozott -, a mélyedés tengervízzel való feltöltődése által pedig létrejött a Vörös-tenger is - a képen.

Az Afrika és Ázsia között elhelyezkedő Vörös-tenger sokak számára csodás merülőhelynél nem is jelent többet, holott fölrajzi szempontból igazi kuriózum, egy születő, kinyíló fázisában lévő, új óceán.

A Vörös-tenger partja. A törés folyamatos mélyülése miatt azt jósolják, elég néhány tízmillió év, és a táguló Vörös-tenger miatt Kelet-Afrika leválik a kontinensről, és megkezdi kelet felé való vándorlását.

Az Arab-félszigetet ma már csak a Sínai-félsziget köti össze Afrikával - a képen az itt megépített Szuezi-csatorna látható -, azonban a kutatók szerint a Vörös-tenger méretének növekedése miatt idővel ez is eltűnhet.

Fotó: en.wikipedia.org

A Kelet-afrikai-árokrendszer számtalan látványos csodával büszkélkedhet, része többek között az Olduvai-szurdok vagy szakadék is, mely híres prehisztorikus leleteiről.

Fotó: en.wikipedia.org, Sabine's Sunbird

Az árokrendszer területén található a Tanganyika-tó is, mely Afrika legnagyobb hasadéktava, egyúttal a Bajkál-tó után a világ második legnagyobb vízmennyiségű tava.

A hasadékvölgyet a lemeztektonikai mozgások miatt aktív vulkanikus tevékenység jellemzi. A képen a híres Erta Ale látható.

Fotó: en.wikipedia.org, Axcordion

De legalább ilyen látványos a Dallol nevezetű vulkán is.

Az Afar-régióban megjelent kisebb-nagyobb hasadékok is jelzik az igencsak erős lemeztektonikai aktivitást. Kattints ide, és nézz meg még több képet!

Fotó: feww.wordpress.com

Még több cikk hasonló témában:

Ez is Afrika: földönkívüli törzs él Maliban?

Állítólag egy másik bolygóról jöttek a dogon falvak lakói. A tudósok sem tudnak mit kezdeni a dologgal, de tény, hogy egyre több turista kíváncsi rájuk. Nézd meg a képeket!

Egy másik bolygóról jöttek a falu lakói - A tudósok sem tudnak mit kezdeni velük

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük