3 félelmetes hely, ami maga a földi pokol
Ezek a helyek a félelmeket testesítik meg, mégis van bennük valami, amiért tízezrek keresik fel őket.
Fortyogó katlanok, sártavak, hatalmas gejzírmezők, földrengések, feneketlen vulkáni kürtők - hogy mi az, ami miatt mégis turisták tízezrei keresik fel szakadatlanul a világ legveszélyesebb vidékeit? Ismerd meg a következő három helyet és a természet betörhetetlen, félelmetes erejét - és megkapod a választ.
A gejzírek és földrengések vidéke: Yellowstone Nemzeti Park, USA
A Yellowstone Nemzeti Park bioszféra-rezervátum és az UNESCO Világörökség helyszíne, egyben a világ első nemzeti parkja, melyet 1872-ben hoztak létre. A javarészt Wyoming államban fekvő, 8987 négyzetkilométeres park ad otthont a világ legváltozatosabb gejzír-, hévforrás-, sárkatlan- és fumarolaegyüttesének - a fumarola olyan nyílás vagy hasadék a földkérgen, melyen keresztül gázok szivárognak a felszínre.
A bolygó gejzírjeinek kétharmada - több mint háromszáz gejzír - ezen a helyen lövell a magasba, emellett tízezer egyéb kitörést is láthatsz, ha ide tervezel utazást. A parkban emellett található még egy aktív tűzhányó is, a földrengések száma eléri az évi kétezret, itt van a világ egyik legnagyobb megkövült erdeje és egyik legnagyobb kalderája, és akkor még nem is esett szó a 290 nagyobb vízesésről.
A gejzírek legnagyobb része a Felső Gejzír-medencében található. A Középső Gejzír-medence, bár kisebb jelentőségű társánál, otthona az Excelsior-gleccser hihetetlen léptékű, 61x91 méteres kráterének, melyből percenként több mint 15 ezer liter víz ömlik a Firehole-folyóba. Szintén itt található a Yellowstone legnagyobb hévforrása is, melynek átmérője 113, mélysége több mint 37 méter.
A park legnépszerűbb látványossága mindemellett a Felső Gejzír-medencében található Old Faithful. A pontossága miatt Öreg Hűségesnek keresztelt gejzír nem a legnagyobb, viszont átlagosan minden nyolcvan percben kitör, és 57 méter magasra lövell fel.
Tűzhányók és fortyogó sárlavinák világa: Rotorua, Új-Zéland
Rotorua egy vulkáni fennsíkon, a Rotorua-tó délnyugati végében fekszik. A környéken rendkívül erős a geotermikus tevékenység, ezért Rotorua az Északi-sziget egyik leglátogatottabb úti célja, ahol tavak és tűzhányók tömkelege, áthatolhatatlan fenyvesek és vörösfenyőerdők, hévízi források és gejzírek várják a turistákat.
A félelmetes erőkkel bíró hely olyannyira fontos a maori kultúrában, hogy az új-zélandi maorik egyharmada itt lakik. A tó közepén található Mokoia-sziget a helyszíne a legismertebb maori szerelmes történetnek is, melyben Hinemoa ellenszegül családja akaratának, és mezítelenül átúszik a szárazföldről a szigetre, hogy ott egy meleg vizű tavacskában várakozzon szerelmére. A látogató ma is megmártózhat Hinemoa tavacskájában, vagy akár kívánhat egyet az arawák kívánságteljesítő kövénél, a Wishing Rocknál.
A legdöbbenetesebb termikus jelenségek a Whakarearewa Termikus Rezervátumban zajlanak. Hatalmas sártavak bugyognak és fortyognak, a sziklák hasadékaiból gőzoszlopok szakadnak fel, és minden figyelmeztetés nélkül gejzírek törnek elő. Utóbbiak közül az egyik leglátványosabb a Pohutu-gejzír, mely akár harminc méter magasra is fellövellhet. A helyi maorik nem ritkán természetes gőztűzhelyeiken készítik el ételeiket. Az egész térség kéntől bűzlik, cserébe azonban a helyi város fűtéséről a felszín alatt csöveken elvezetett forró gőz gondoskodik.
Tajtékzó vulkáni kén- és vértavak: Kelimutu, Indonézia
Geológiai szempontból Indonézia a Föld egyik legaktívabb országa, melynek tűzhányói közül kiemelt figyelmet érdemel a Flores-szigeten emelkedő Kelimutu és annak három élénk színű, egzotikus tava. Az Indonézia népe által nemzeti kincsnek tekintett tavak mindegyike a vulkán keleti csúcsán terül el, és egyedi jelleggel bír. A Tiwu Ata Polo, az elvarázsolt tó a tűzhányó délkeleti oldalán található.
A tó északnyugati részén feláramló hőoszlop fehéren tajtékozva bukkan a felszínre, utalva ezzel a tófenék hasadékán át feltörő vulkáni gázokra. Ezzel a tóval határos a Tiwu Nua Muri Koohi Fah, az ifjak és szüzek tava, vagyis a legmélyebb itteni tó. A nyugati sziklafalak jókora hasadéka azonnal szembeötlő, míg a tó közepén feltörő termikus hőtől a vízfelszínen sárgás-kénes tajték jelenik meg, különösen az északi sziklafal lábánál. A Tiwu Ata Mbupu, az ősök tava fekszik a legnyugatabbra. Felépítését tekintve különbözik társaitól, a tó kialakulásáért felelős kürtő maga is egy nagyobb kráter része.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kis földcsuszamlások következtében folyamatosan gyarapodik a part mentén felgyülemlett meredek omladékfal, és időről időre nagyobb görgetegkövek is a tóba zuhannak. A Tiwu Ata Mbupu partvonala vörösben, narancsban és sárgában pompázik, az omladékot borító filmréteg vastagságától függően. Ahol a víz oxigéntartalma alacsony, ott a tó zöldnek tűnik, míg az oxigénben gazdag részeken olyannyira sötétvörös, hogy már-már feketének tűnik. Akárhogy is, a Kelimutu tavai olyan természeti csodák, melyeket kár lenne elmulasztani.
Cikkünk az 501 kihagyhatatlan látnivaló a világ minden tájáról című könyv alapján készült.
- világörökség
- természeti csoda
- amerikai egyesült államok
- ázsia
- félelmetes hely
- kalandos úti cél
- világjáró
- új-zéland
- Utazás
OLVASD EL EZT IS!
- világjáró
- természeti csoda
4 elképesztő, izzó lávató a Földön
- ázsia
- kanada
4 bizarr, megdöbbentő lyuk a földben
- írország
- szikla