3 mesebeli, gyöngyszem falu, ahová utazz el húsvétkor!
Ha a kirándulást hagyományos programokkal fűszereznéd, ezekbe a falvakba utazz!
A frissítő, ibolyaillatú tavaszi kirándulásokat az ország sokszínű látnivalói és a természet közelsége mellett még felejthetetlenebbé teheti, ha olyan helyekre látogatsz, melyek máig őrzik békéjüket, régi értékeiket, hagyományaikat. Köszöntsd a húsvétot a következő falvakban!
A népi gasztronómia fellegvára: Noszvaj
Egertől 12 kilométerre található a festői kis falu, Noszvaj. Copf építésű, 18. századi kastélya, a De La Motte-kastély a francia jellegű kastélyépítészet hazánkban ritkaságszámba menő remekműve.
A De La Motte nevet egy francia emigráns tisztről kapta, aki az osztrák császári seregben szolgált, és az özvegy Almásy grófnét vette feleségül. Bár a kastélyt az Almásy utódok örökölték, a grófnő - tisztelete jeléül - férjéről nevezte el az épületet.
A kúriába lépve a fogadóteremben olyan érzés keríti hatalmába a látogatót, mintha egy lugasba érkezne, ami korántsem véletlen. A márki ugyanis erős honvágyat érzett Franciaország iránt, ezért a falakra festett, lugast imitáló rács mögött, a távolban homályosan a versailles-i kastély ugyancsak festett körvonalai sejlenek fel. Nevezetes a kastély arról is, hogy a Széchenyi Istvánról szóló, Hídember című film több - a döblingi szanatóriumban játszódó - jelenetét itt vették fel.
Ám a romantikus helyszínek kedvelőin kívül a népi hagyományok iránt érdeklődő látogatókat is kiváló programlehetőségek várják Noszvajon. Ha a faluban jársz, mindenképp kóstold meg a híres helyi borokat, a noszvajiak házi készítésű birsalmasajtját és aszalt szilváját, melyeket egyedi recept alapján és tartósítószerek nélkül készítenek. A húsvéti ünnepkör idején a noszvaji népviseletben is gyönyörködhetsz, emellett a híres kemencében sült finomságokat is megkóstolhatod.
A falu igazi palóc húsvéti sokadalommal várja a kirándulókat április 3. és 5. között. A rendezvények keretében helyi népi ételkülönlegességeket kóstolhatsz meg - többek között ízes, foszlós kalácsokat és palóc húsvéti ételeket -, emellett folklórműsorokat, gyermekprogramokat, kézműves bemutatókat és tojásvadászatot is tartanak. Ha többet akarsz tudni, kattints ide! »
Világhírű tojások hazája: Zengővárkony
Pécsvárad szomszédságában egy festői fekvésű falu, Zengővárkony érdekes, sőt, kuriózumnak számító programokkal várja a látogatókat. A legkülönlegesebb élményt talán a tájház Míves Tojás Gyűjteménye nyújtja. Fürj-, liba- és strucctojások egyaránt helyet kapnak a kiállításon.
36 év gyűjtőmunkájának eredményeként Indiától Izraelig 19 országból származnak a míves tojások. A legérdekesebbek talán azok, melyekre a Himnusz vagy a híres Holdfény-szonáta kottáját festették. A tojásmúzeum a húsvéti időszakban különösen népszerű, mikor is számtalan tojásmegmunkáláshoz kapcsolatos programmal várják a látogatókat. A település határában lévő gesztenyésben található a híres természetfilmes, Rockenbauer Pál sírja is. Ő volt az a neves rendező, aki a rendkívül népszerű Másfél millió lépés Magyarországon című, az Országos Kéktúra útvonalát bemutató televíziós sorozatot készítette.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A sokoldalú televíziós rendező, szociográfus, kultúrtörténész útjain csodálatos természetfilmeket készített. Saját kívánságára, jeltelen sírba temették el Zengővárkonyban, ám barátai megbecsülésük jeléül egy több mázsás terméskőből emeltek neki síremléket.
Az idén tíz éves Míves Tojás Múzeum a húsvéti héten a díszített tojásokhoz fűződő népszokások és hagyományok bemutatásával várja a látogatókat, emellett húsvét hétfőn, április 5-én, reggel fél 10-től a Zengővárkonyi Népi Együttes Húsvéti locsoló című néptáncos műsorával köszönti a tavaszváró vendégeket, a nap folyamán többször is. További információkért kattints ide! »
Ünnep a legendás vár alatt: Drégelypalánk
Drégely várát 1552-ben Szondi György vezetésével mindössze 146 katona védte a 12 ezres török túlerővel szemben.
Bár a csata végére mindannyian elestek, négy napig tartották magukat. Tettük a törökök elleni hősies küzdelem szimbólumává vált. Az ostromnak Arany János a Szondi két apródja című művében állított emléket, emellett Drégelypalánk kis falujában is a mai napig megemlékeznek a védőkről.
A falu egykor Csák Máté, majd az esztergomi érsek birtoka volt. A községtől öt kilométerre, a 444 méter magas várhegyen emelték a 13. század során Drégely várát. A környék hasonló építményei közül nem tartották különösebben kiemelkedőnek - a legerősebb erőd Nógrád vára volt -, mégis Drégely lett a leghíresebb. A falu palánk utótagja arra utal, hogy az ostrom után romhalmazzá vált vár helyett a törökök egy palánkvárat emeltek.
Április 5-én, hétfőn Drégelypalánkon is ünnepi programmal várják az idelátogatókat, melynek keretében nemcsak a húsvéti hangulat garantált, de egy izgalmas túrán is részt vehetsz. A Tavaszváró Húsvéti Túra Drégely várához elnevezésű kirándulás Drégely várához és a vár alatti Schaffer-kúti forráshoz vezeti el az érdeklődőket. A forrásnál népi játékok, kézműves bemutató és locsolkodás várja a látogatókat. Az információkért kattints ide! »
Cikkünk a Reader's Digest Kiadó Csodaszép Magyarország című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- falu
- falusi turizmus
Ez a 3 legfurcsább falu Magyarországon: mintha egy távoli országban járnál
- falu
- falusi turizmus