Jogosítványt hosszabbítanál? Nagyon nehéz lesz, ha ezt találja az orvos

Új rendelet szabályozza a jogsi meghosszabbításának szabályait.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy újabb vizsgálatot is előírnak annak, aki meghosszabbíttatná a jogosítványát, ám azt körülményessége miatt nem mindig tudják elvégezni. Pedig a statisztikák azt mutatják, hogy rengeteg baleset történik azért, mert a sofőr elalszik a volán mögött.

Érdemes elkezdeni időben a jogosítvány megújításának folyamatát, ugyanis hónapokat is igénybe vehet a papírok beszerzése, ha gyanús tüneteket talál az orvos.

Még nem mindenhol vizsgálják az alvászavart

"Nemrég hosszabbíttattam meg a jogosítványomat. Az ilyenkor szokásos rutinvizsgálatokat csinálta meg a háziorvos: vizeletmintát kellett adni, megmérték a vérnyomásomat, majd el kellett olvasnom a táblán lévő betűket" - számolt be olvasónk arról, hogyan szerezte meg az orvosi igazolást a jogosítvány megújításához.

Pedig sejtette a korábbi hírek alapján, hogy egy fontos lépés kimaradt, az orvosnak arról is meg kellett volna győződnie, hogy a jogosítványt igénylő nem szenved-e alvászavarban.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2014. március közepén hozott egy rendeletet - pontosabban módosította a korábbit - arról, milyen vizsgálatoknak kell megfelelniük azoknak, akik meghosszabbítanák jogosítványukat.

"Azon kérelmezőket, akiknél fiziológiai jellemzőik alapján felmerül a mérsékelt vagy súlyos obstruktív alvási apnoé szindróma gyanúja, a vezetői engedély kiadását, illetve megújítását megelőzően alvászavar-szűrővizsgálatra kell beutalni. Ezen kérelmezők számára javasolni kell, hogy a szakorvosi vizsgálat lefolytatásáig tartózkodjanak a gépjárművezetéstől" - fogalmaz a rendelet.

Nem egyszerű a papírok beszerzése annak, akinél talál valamit az orvos

A gyanú leginkább kérdőív alapján merülhet fel, és ha felmerül, akkor bizony költséges vizsgálatokat ír elő a jogszabály. A problémával küzdőknek ugyanis el kell menni egy alvásközpontba, ahol szakvéleményt állítanak ki, hogy az illető vezethet-e autót vagy motort. Olvasónktól azonban az orvosi vizsgálat során meg sem kérdezték, hogy tud-e egyáltalán arról, hogy van ilyen problémája.

A Totalcar által megkérdezett szakértő azonban azt mondta, ha fel is merül a gyanúja alvászavarnak a háziorvosnál, az országban összesen hét helyen tudnak foglalkozni ezekkel a betegekkel. Így ha az orvosok nagyon komolyan veszik a jogszabályt, akár hónapokkal is elhúzódhat egyesek számára a jogosítványuk meghosszabbítása, amíg beszerzik a megfelelő szakvéleményt.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Persze előfordulhat, hogy olvasónknál a kora miatt nem is kérdeztek rá a gyanús tünetekre, és egy idősebb páciens esetén már megtennék. Mindenesetre a jogosítvány meghosszabbításának folyamatát érdemes időben elkezdeni, ugyanis ha a jogszabály szerint jár el a háziorvos, és gyanús tünetek miatt beutal egy alvásvizsgálatra, akár hónapokra búcsút inthetsz a vezetésnek.

Ezt is szeretjük