Újabb mutációit fedezték fel a Covidnak: ezt kell tudni a FLiRT és az LB.1 vírusokról
Ezek a legfontosabb dolgok, amiket tudni kell a a FLiRT és az LB.1 variánsokról.
A koronavírus-járvány több mint három éve kezdődött, de a SARS-CoV-2 vírus továbbra is mutálódik, és újabb variánsok jelennek meg. A YaleMedicine szerint a legújabbak közé tartoznak a FLiRT és az LB.1 néven ismert vírusok, amelyek a 2024-es év első felében kerültek előtérbe, és ismét felvetik a kérdést: mennyire lesz hatékony a védekezés ezek ellen az új mutációk ellen?
Az új Covid-variánsok
A FLiRT egy csoport variánst jelöl, amelyek az omikron alvariánsai. 2024 áprilisában az Egyesült Államokban elsőként szennyvízmintákból azonosították őket, majd később más országokban, például Kanadában és az Egyesült Királyságban is kimutatták jelenlétüket. Ezek a variánsok gyorsan terjedtek, és 2024 júliusának elejére az Egyesült Államokban a Covid-esetek többségét okozták. A leggyakoribb FLiRT-variáns, a KP.3 például az esetek 36,9%-áért volt felelős.
Az LB.1 variáns, amely szintén az omikron leszármazottja, de egy további mutációval rendelkezik, júniusban kezdett el terjedni. Ezen variáns esetében is gyors növekedés figyelhető meg, júliusra az összes Covid-eset 14,9%-át tette ki az Egyesült Államokban.
Mit lehet tudni a FLiRT és az LB.1 variánsokról?
A FLiRT-variánsok két új mutációval rendelkeznek a vírus tüskefehérjéjén, amelyek nem voltak jelen a korábban domináns JN.1 változatban. Ez a tüskefehérje felelős azért, hogy a vírus bejusson az emberi sejtekbe, és ezek az új mutációk megkönnyíthetik a vírus számára, hogy elkerülje az immunrendszer válaszait - akár a védőoltások, akár egy korábbi fertőzés révén kialakult immunitás esetén.
Az LB.1 variáns egy további mutációval rendelkezik, amely még kutatás tárgya, de a szakértők azt gyanítják, hogy ez a változat is fokozhatja a vírus terjedőképességét.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bár még sok a bizonytalanság, egyelőre nincs arra utaló jel, hogy ezek az új variánsok súlyosabb betegséget okoznának, mint elődeik. A betegség súlyossága ugyanis nemcsak a variánstól, hanem az egyén immunitásától és általános egészségi állapotától is függ.
Hogyan lehet védekezni a FLiRT és az LB.1 variánsok ellen?
A védekezés kulcsa továbbra is az oltás. A szakértők hangsúlyozzák, hogy mindenkinek, aki jogosult a Covid elleni védőoltásra, fontos, hogy naprakész legyen. Bár az oltás nem feltétlenül akadályozza meg a fertőzést, jelentősen csökkenti a súlyos betegség, a kórházi kezelés és az elhalálozás kockázatát.
Az idősebb korosztály, különösen a 65 év felettiek számára kiemelten ajánlott a védőoltás, mivel náluk a legnagyobb a kockázata a súlyos lefolyású Covid-betegségnek.
Ezenfelül fontos a megelőző intézkedések betartása: kerülendő a betegekkel való szoros érintkezés, zsúfolt, zárt helyeken ajánlott maszkot viselni, érdemes gyakran kezet mosni, szellőztetni, és figyelni a helyi Covid-terjedési adatokra.
Bár a koronavírus továbbra is mutálódik, az új variánsok ellen hatékony védekezés lehetőségei léteznek. Fontos továbbra is odafigyelni az egészségügyi hatóságok ajánlásaira és betartani a megelőző intézkedéseket.
Új koronavírus-szerű kórokozóval kísérleteztek Kínában, és halálosabb, mint az eddigiek: a nyugati tudósok felháborodtak
Egy kínai laboratórium mutáns, koronavírus-szerű kórokozót hozott létre, a nyugati tudósokat felbőszítette az új tanulmány.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- szívbetegség
- kardiológia