Gyászolt a nemzet: régi fotó és videó a trianoni tragédiáról

Dokumentumok 1920-ból

94 év telt el a trianoni békeszerződés aláírása óta.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

2010-ben a magyar Országgyűlés a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította június 4-ét, a trianoni békeszerződés aláírásának évfordulóját.

A szerződést az 1920 tavaszán a Horthy Miklós által kinevezett Simonyi-Semadam Sándor kormányának két politikailag súlytalan tagja írta alá budapesti idő szerint 16:32-kor.

A szerződésről

A trianoni békediktátum az első világháborút lezáró békeszerződések rendszerének részeként jött létre, a háborúban vesztes Magyarország és a győztes antant szövetség hatalmai között.

Többek között az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlása miatt meghatározta Magyarország és Ausztria, Románia, valamint az újonnan létrejött Csehszlovákia és a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság új határait, emellett 35 ezer főben korlátozta a magyar hadsereg létszámát, megtiltotta légierő és nehézfegyverek tartását, és tartalmazta az akkor létrejött Népszövetség alapokmányát is.

A békeszerződés eredményeképp a 325 411 km² összterületű Magyar Királyság elveszítette területének több mint kétharmadát - az ország Horvátország nélküli területe 282 870 km²-ről 92 963 km²-re csökkent -, valamint lakosságának több mint a felét, az 1910-ben még 20 886 487 fős ország lakossága 7 615 117 főre esett vissza.

Tekints meg egy korabeli cseh filmhíradót, amely a békeszerződés aláírását dokumentálja! A videót magyar felirattal látták el.

Cikkünk a Wikipedia információi alapján íródott.
Kép: fortepan.hu, Fődi Gábor
Mobilon megjelenő kép, Nagy-Trianon kastély: Fortepan/MZSL/Ofner Károly.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

6 ismert zseni, aki magyar volt

A világ legnagyobb üzletemberei, művészei és tudósai között is szép számmal fellelhetők hazánk fiai, és sokan vannak, akikről csak kevesen tudják, hogy magyar honból származnak.

Senki sem tudja, hogy magyarok voltak, de az egész világ hálás nekik

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük