Lőtt pár laza szelfit a majom: senki sem gondolta, hogy per lesz a vége

A szerzői jogokért folyik a vita.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kié a szerzői jog, ha egy majom egy fényképezővel szelfit készít magáról? Nem vicc, ez a meglehetősen furcsa kérdés valóban felmerült San Franciscó-i bíróságon, ahol a bíráknak nemrégiben egy per miatt kellett a kérdésben állást foglalni.

A történet egészen 2011-ig nyúlik vissza, amikor David Slater brit fotográfus az indonéz Sulawesiben járt. A természetfotós a tulajdonában lévő kamerát felügyelet nélkül hagyta, amelyet csakhamar Naruto, a szabadon élő üstökös makákó kaparintott meg, hogy lőjön néhány szelfit magáról.

Pert indítottak az állatvédők

A Slaternek sikert hozó képet a Wikipédia adatbázisában is közzétették, ami miatt a fotós perrel fenyegetőzött. Azzal viszont nem számolt, hogy mivel képet nem ő, hanem a makákó készítette, az nem minősülhet saját tulajdonának.

A fotós a kép értékesítése után egy könyvet is kiadott munkáiból, amibe Naruto fotói is belekerültek. A majom képviseletében a PETA nevű amerikai állatvédő szervezet lépett fel, és terelte jogi útra az ügyet, azt állítva, hogy a szerzői jog a majmot illeti meg.

Bár önkényesen döntöttek a majom képviseletéről, a csoport a szerzői jogok pontosabb definíciójára szólította fel a bíróságot. A szervezet kijelentette továbbá, hogy a befolyó összeget a majmok javára fordítanák, élőhelyeik védelmét és tanulmányozásukat egyaránt támogatnák. 

Slater a sajátjának vallotta a szerzői jogokat, hozzátéve azt is, hogy a képeit mindig a kemény és kitartó munkájának köszönhette. A kiadó megdöbbenten fogadta a per hírét, bár eleinte biztosak voltak az ítéletben, később elbizonytalanodtak az amerikai jogrendszerben.

Az ítészek végül mégis kimondták, hogy Naruto nem birtokolhatja a szerzői jogot, mert nem engedélyezheti a fotók felhasználását, valamint pénzbeli juttatásban sem részesülhet értük. A Wikipédián is szereplő kép ezért közkincs minősítést kapott. Bár az ügyet nevetségesnek titulálták, azt a szakértők is elismerték, hogy a kérdésfelvetés a robotokra nézve egyre nagyobb jelentőséggel bírhat a jövőben.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ezt is szeretjük