3 lehetséges jövője van az emberiségnek a tudósok szerint: egyik sem túl fényes

Matematikusok számítógépen lemodellezték a kihalás elméletét, és felmérték az emberiség túlélési lehetőségeit a klímaváltozás tükrében.

Az a jó a katasztrófafilmekben, hogy a Földet mindig megmentik a végén, mi pedig szépen visszazökkenhetünk a nyugodt kis életünkbe. Bárcsak a valóságban is minden ilyen egyszerű lenne.

Hogy kiderítsék az emberiség előrelátható végzetét, a kutatók számítógépes modelleket terveztek, melyekkel szimulálhatják a potenciális kihaláselméleteket, illetve az energiaigényes civilizáció és a bolygó közötti kapcsolatot. Elöljáróban annyit, hogy az eredmények sem nem pozitívak, sem nem szép reményekkel kecsegtetőek.

Első jövőkép: lépcső a kihalás felé

Alan Frank, a Rochester Egyetem fizikai és asztronómiai tudományokkal foglalkozó professzora szerint messze ez a legelképzelhetőbb jövőkép: mivel a populáció növekedése egyenesen arányos az energiaéhség növekedésével, a bolygó kisvártatva eléri tűréshatárát, és nem képes többé elegendő életteret és élelmet biztosítani lakóinak. Az egyensúlyi állapot újbóli megteremtéséhez pedig a lakosság minimum 70%-ának vesznie kell.

Második jövőkép: a kisebbik rossz

A második, egyben a három közül az emberiség számára legpozitívabb modell leginkább ahhoz hasonlít, mint amikor az ember az utolsó pillanatban összekapja magát. A nem is annyira távoli jövőben a civilizáció a Föld csaknem minden tartalékát felélte, ám ezúttal a növekvő népesség ellenére is létrejött az egyensúly, méghozzá tömeges kihalás nélkül. A professzor ugyanakkor minimális esélyt lát erre.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

Harmadik jövőkép: teljes összeomlás

Akárcsak az első lehetőségnél, a populáció itt is ugrásszerűen megemelkedik, a Föld azonban képtelen lépést tartani a megnövekedett energia- és tápanyagszükséglettel, és hamarosan elpusztul. "Akár egy szobanövény, amit számára kedvezőtlen helyre állítottak" - magyarázza Dr. Frank. Ennek következtében a civilizációnk úgy eltűnik, mintha soha nem is létezett volna.

Nézd meg ezt is: a szeméthegyek között is élnek emberek

India évente 5,6 millió tonna műanyag hulladékot termel, sok helyen óriási szeméthalmok között élnek az emberek, és, bár az egyszer használatos csomagolásokat évekkel ezelőtt betiltották, még mindig sokan használják azokat. Képeken mutatjuk, milyen állapotok uralkodnak.

A szeméthegyek között is élnek emberek: elképesztő állapotok uralkodnak

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük