4 illemszabály, amit illik ismerni

A zavarbaejtő alapokról

Manapság nem igazán népszerű az udvarias viselkedés, pedig igenis illik tudni, hogy mi illik. Kezdd az alapoknál!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
Míg néhány évtizede az keltett feltűnést, aki nem ismerte, mikor hogyan illik viselkedni, addig manapság arra kapjuk fel a fejünket, aki pontosan ismeri az illemszabályokat. Pedig egyáltalán nem bonyolult az udvarias viselkedés, ráadásul sokkal jobb benyomást kelt egy olyan ember, aki ismeri az etikettet, mint az, aki képes félrelökni egy nőt csak azért, hogy előbb léphessen be az ajtón.

Ám illemszabályok nemcsak a társasági viselkedésformákra vonatkoznak, hanem az öltözködésre, a köszönésre és a telefon-használatra is! Ha nem szeretnél neveletlennek tűnni, itt az ideje, hogy megismerd az etikettet!

"Jó napot!" vagy "Üdvözlöm"?

Hála a magyar nyelv gazdag szókincsének, van miből választani a köszönési formák közül. Ez a gazdagság azonban hátránnyal is járhat, ám csupán azok számára, akik nem tudják, mikor melyik kifejezést is illik használni, ha üdvözlésről van szó. Ahhoz pedig, hogy helyesen használd a nyelvet, érdemes tisztában lenned az egyes kifejezések érzelmi töltetével is. Az egyes napszakokhoz kötődő köszönési formák - Jó reggelt kívánok! vagy Jó estét kívánok! - például illendőek, ám semleges érzelmi töltettel rendelkeznek, így akkor ildomos használni őket, amikor idegennel vagy kevésbé közeli ismerőssel találkozol, és azon személyek esetében, akikkel magázódó viszonyban vagy. Ám ne felejtsd el: a "Jó reggelt!" önmagában nem sokat jelent, a "kívánok" szó hiányában inkább udvariatlanságra vall - hasonlóan a "Viszlát"-hoz -, mint jólneveltségre!
A "Tiszteletem" kifejezés ma már régies formának számít, hasonlóan a "Kezét csókolom" formulához, ám ettől függetlenül mindkettő használatos ma is: előbbit akkor érdemes, ha valóban tiszteletedet szeretnéd kifejezni, utóbbit pedig akkor, ha idős hölggyel állsz szemben.

Tegeződés? Magázódás? És ki kezdeményez?

A kérdés nem tűnik bonyolultnak, ha egyidős és azonos nemű személyekről van szó, ám akkor már sokan gondolkodóba esnek, amikor valamelyik tulajdonság eltérő. A legnagyobb kérdés pedig általában az, hogy mégis kinek illik kezdeményezni?
Az etikett szerint az azonos neműeknél a magasabb rangú, eltérő neműek esetében pedig a nő joga a kezdeményezés, sőt ez utóbbi akkor is elsőbbséget élvez, ha nála jóval magasabb rangúval áll szemben. Ez utóbbiból következik, hogy a férfi nem kezdeményezhet tegeződést a nővel, de vissza sem utasíthatja, az ugyanis sértésnek számít.
Mint ahogy azt említettük is, a tegeződés az azonos korúak és neműek között általában nem okoz gondot, érdemes azonban tudnod, hogy mindez nem jogosít fel arra, hogy bárkit letegezz: hiába egyidős veled egy idegen, csak úgy letegezni illetlenség, akkor pedig főleg, ha hivatalos feladatát végzi - például banki alkalmazott, aki téged ügyfélként kezel.

Jó, ha tudod!
Idős emberektől elfogadható, hogy egyoldalúan tegezzenek egy fiatalt, ez azonban nem jogosít fel minden esetben arra, hogy te is visszategezd őket!

A nagy zokni-kérdés

Azt bizonyára te is sejted, hogy az etikett szabályai között az öltözködésre vonatkozóan is találni néhányat. Bár ezek a protokollal szemben többnyire ajánlások, érdemes megfontolni őket, ha nem akarsz rossz benyomást kelteni csak azzal, hogy nem megfelelő az öltözéked.

Nem mindegy például, hogy milyen ruhákat viselsz a munkahelyeden, hogyan mész ki az utcára, és milyen öltözéket választasz egy fogadás vagy egy színházi est alkalmával, sőt az sem, hogy milyen zoknit viselsz, és azt hogyan! Tudtad például, hogy az etikett szerint tilos a ruházattól eltérő darabot viselni? A legjobb, ha olyan színűt választasz, amely a nadrág és a cipő színébe is belesimul, és nem feltűnő - éppen ezért a világos vagy egészen fehér zoknit kerüld! Sőt, arra is ügyelj, hogy olyan hosszú legyen, hogy a lábszárad még leülésnél feljebb csúszó nadrágszár esetében se kandikáljon ki! A zokni-szandál párosítást pedig jobb, ha örökre elfelejted: vagy zokni és cipő, vagy szandál, kizárólag zokni nélkül.

Érdemes!
Ha már zokni: lehetőleg vékony, pamut anyagút válassz, a szintetikus darabok ugyanis egészségtelenek. Ezekbe ráadásul a lábad is jobban beleizzadhat, ami igen kellemetlen helyzetet eredményezhet, főként akkor, ha éppen úgy alakul, hogy le kell vetned a cipőd...

Te tudsz telefonálni?

A kérdésre bizonyára a legtöbben igennel válaszolnának, ám arra a tapasztalatok szerint már nem biztos, hogy a hozzá kapcsolódó illemszabályokat is ismerik-e, mint például azt, hogy mikor illik felhívni valakit, vagy hogy ki hív vissza kit. Hogyan is illik tehát telefonálni?
Először is időben, pontosabban 9 óra és 21 óra között, legalábbis magánlakások esetében, ám ekkor is érdemes megkérdezni, hogy nem zavarsz-e. Szombaton, vasárnap és ünnepnapokon 10 óra után, de a 12 óra és 16 óra közötti időszakban inkább kerüld ezt, a legtöbben ebédelnek vagy pihennek ekkor.

Mivel sem a telefonok, sem a technika nem tökéletes, előfordulhat, hogy a vonal megszakad: ilyenkor annak kell újratárcsáznia, aki a hívást kezdeményezte. Ha pedig eközben bekapcsol az üzenetrögzítőd, amelyen azt ígéred, hogy visszahívod az adott személyt, akkor azt tartsd is be!

Jó, ha tudod!
A magánjellegű hívásokat érdemes munkaidőn kívül intézni. Ha ennek ellenére valaki mégis magánbeszélgetést folytat a környezetedben, akkor lehetőleg hagyd magára, és semmiképpen ne füleld ki a beszélgetést, az ugyanis rendkívül illetlen!
Ezt is szeretjük