A sarki jégtakarót vizsgálták a NASA kutatói - Megdöbbentek azon, amit találtak

Újabb törésvonalat fedeztek fel.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Május 12-én fejeződött be az Északi-sark jegének évenkénti tavaszi felmérése, amit a NASA hajtott végre a 10 héten át tartó, repülőgépes Operation IceBridge misszió keretében. Az idei kutatásban sokkal nagyobb területet vizsgáltak meg, mint idáig bármikor.

A felmérésben a sarki gleccserek tengerbe vezető útját figyelték meg a közigazgatásilag Norvégiához tartozó Spitzbergák fjordjaitól kezdve a sarkkör végtelennek hitt tengeri jegéig. Nathan Kurtz, a projekt vezető kutatója elmondta, hogy az idei évet tartják a leghatékonyabbnak, mivel az új eszközök lehetőséget adtak arra, hogy nagy területet pontosan mérhessenek.

Petermann-gleccsert is vizsgálták

A legfontosabb kutatási területek egyike a közelmúltban sok aggodalomra okot adott Petermann-gleccser volt. A jégnyelv egyébként Grönlandhoz tartozik, és műholdas felvételek már korábban bizonyították, hogy egy hatalmas repedés szeli ketté a területét, ami miatt időnként leváló jéghegyek lebegnek róla a tengerbe. A kutatók már régóta tartanak a szétdarabolódásától.

Az Iceberg vizsgálatai újabb információkat közöltek az Északi-sarki gleccserekről. Az alaszkai és a grönlandi bázisú megfigyeléseken túl most a Spitzbergákkal és a Csukcs-tengerrel az eurázsiai térséget is bevonták a kutatásba, és kiderült, hogy ezen a területen sokkal vékonyabb a tengeri jég hótakarója a korábbi mérések alapján becsültnél.

Egy új repedést találtak

A Petermann-gleccser vizsgálatakor azonban más jelenséggel is szembesülniük kellett. A grönlandi jégnyelvek egyikén ugyanis egy ez idáig felfedezetlen repedést fedeztek fel, ami alátámasztja azt a feltételezést, hogy egy újabb, gigászi jégsziget szakadhat az óceánba.

Az IceBridge-kutatások 9 éve zajlanak az Északi-sarkon a jégrétegek és a hőmérséklet részletes tanulmányozására szolgáló legkorszerűbb radarokkal rendelkező gépekkel, nagy felbontású, illetve infravörös kamerákkal. A vizsgálatokat júliusban folytatják, hogy az olvadási szezonban is felmérjék a jég és a tenger szintváltozását, 2018-ban pedig erre a célra várhatóan lézeres műholdat is alkalmaznak majd.

(A képek forrása: nasa.gov.)

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük