Restaurálták a Vermeer-képet: mindenki megdöbbent, amikor előtűnt egy addig láthatatlan alak
A Vermeer-képen felfedezett alakról évszázadokon át senki sem tudott.
1657 táján Johannes Vermeer (1632-1675), holland barokk festő elkészítette a Levelet olvasó nő című képét. A mesteri fény-árnyék hatásokkal, lenyűgözően valóságos anyagokkal és részletgazdag elemekkel tarkított mű 1742-ben Drezdába került, a Gemäldegalerie Alte Meister múzeumba, ahol a kép az állandó kiállítás része lett.
Mint az lenni szokott, a műalkotást nem csupán falra függeszteni, de tanulmányozni is szerették volna, ezért 1979-ben röntgenvizsgálatnak vetették alá a festményt. Megdöbbenve tapasztalták, hogy a nő nem az egyetlen alak a képen.
Cupido a jobb felső sarokban
Vermeer művészetében gyakori, visszatérő megoldás a kép a képben, azaz hogy a művész a vásznon megörökített belterek falán függő festményeket is megjelenítette a festményein. A röntgen segítségével a Levelet olvasó nő jobb felső sarkában egy ilyen műbe foglalt alkotás vált láthatóvá, ami Cupidót ábrázolja.
Ebben az időben azonban még nem tudták megállapítani, hogy a második alakot Vermeer festette-e, és vajon ő döntött-e úgy, hogy inkább eltünteti, vagy később festették át a vászonnak ezt a területét. A röntgenfelvétel egyébként azt is megmutatta, hogy a festményen az elkészültekor a jobbra látható függöny sem volt rajta.
A technika fejlődésének hála, egyre több lehetőség nyílt meg a műelemzők előtt. A későbbiekben is megvizsgálták a képet, és az előtűnt Cupido alakját összevetették három másik Vermeer-kép Cupidójával. A szakértők arra jutottak, hogy ez a figura is az ő keze munkája. Mindeközben azt is megállapították, hogy az alakot elfedő festékréteget nem a festő húzta a vászonra, mivel az jóval a halála után, a 18. században került a képre. Megszületett az elhatározás, hogy Cupidót kiszabadítják, ám a munkálatok sokáig várattak magukra.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Restaurálták
Hosszú idő telt el azóta, hogy kiderült, Cupido a mintegy egy milliméteres vastagságú festékréteg alatt bujkál, de most végre sor kerülhetett az alak előcsalogatására. A kép restaurálása során óvatosan eltávolították a fedőréteget, és a figura fizikai valójában is előtűnt.
A műelemzők úgy gondolják, hogy Vermeer nem véletlenül festhette Cupidót a levelet olvasó nő fölé. Feltételezésük szerint a festő így akarta jelezni, hogy a nő egy szerelmes levelet olvas.
Üzenet Michelangelótól
A művészzseni különleges üzenetet bújtatott el a Sixtus-kápolna freskójában: korábbi cikkünkben erről olvashatsz.
Így üzent a jövőnek Michelangelo? Titkos kódot rejthetett a Sixtus-kápolna freskójába
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- művészet
- festmény