25 millió férfi maradhat feleség nélkül

Ahol a lányok egyharmadát megölik

A férfiközpontú Kínában a diszkrimináció a magzatokat is érinti.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kínai párok többsége mind kisfiúért fohászkodik, így nem sok reménye marad egy megfogant lánymagzatnak: a felmérések szerint háromból egy lánymagzatot elvetetnek a szülők. Szakértők szerint a fiúk és lányok arányának mesterséges módosítása olyan demográfiai torzuláshoz vezethet, mely hosszabb távon az egész társadalomra nézve vészes következményekkel járhat.

Miért nincs értéke egy lánynak?

A hagyományos ázsiai társadalmakban mindig nagyobb hangsúlyt kapott a fiú utód nemzése, szerencsének számított, és a szülőket büszkeséggel töltötte el, ha az anya fiút hozott világra, és majdhogynem sorscsapásnak, ha véletlenül lány született.

A jobb fizikai kondíció egyértelműen a fiúk javára billentette a mérleg nyelvét, hiszen nagyobb hasznát vették a ház körül vagy a földeken, de az is szempont volt, hogy a lányok, miután férjhez mentek, új családba kerülve nem tudtak már gondoskodni saját idős szüleikről.

Hiába a magasabb életszínvonal vagy a modern emancipációs törekvések sora, a fiúdominancia még ma is érvényesül: ha az ultrahangos vizsgálat kislányt jelez, az sok családnak elég indok arra, hogy megszabaduljon a magzattól.

Bár az országban illegálisnak számít a baba nemének ultrahangos meghatározása, ha csak tehetik, kijátsszák a tilalmat, és akár több abortuszt is bevállalnak a nők, amíg végre kisfiút szülhetnek.

34 millióval több férfi, mint nő

Normál esetben száz lány újszülöttre általában 103-105 fiú jut, míg Kínában a fiúk száma jócskán túlnőtte a lányokét: 100:124 az aránypár, egyes tartományokban 100:140. Egy tavalyi felmérés adatai 34 millióval több férfit számláltak az országban, mint nőt.

8 ország, ahol még ma is sárba tiporják a nők jogait

Nézegess képeket!

Elolvasom

Csak ront a helyzeten az egygyerekes családmodellt érvényesítő politika: Kínában 1979-től van érvényben az a jogszabály, mely azért született, hogy szabályozza a népességszámot, és a párok nagy részét arra kötelezi, hogy egy gyereknél többet ne vállaljanak.

A második baba után büntetést kell fizetniük, így nem ritka, hogy, ha a vágyott fiú helyett lány fogan meg, inkább elvetetik a magzatot. Ugyan a nemek szerint válogató szelektív abortusz hivatalosan nem engedélyezett, a gyakorlatban mégis elterjedt, ráadásul az anyának meg sem kell indokolnia, miért választja a terhességmegszakítást.

Mi lesz a sorsa egy megszületett kislánynak?

Ha nincs lehetőség ultrahangos vizsgálatra, vagy az asszony mégiscsak megszüli a csecsemőt, akkor sem biztos, hogy egy fiúval egyenértékű helye lehet a családban.

A jobbik eset, amikor örökbe adják a kislányt, gyakran külföldre, vagy titokban megtartják, és kikerülve a hivatalos utat egyszerűen nem anyakönyveztetik. Utóbbi esetben persze iskolába sem járhat, így jelentősen megnehezíti az életét, és ellehetetleníti a jövőjét, hogy hivatalosan nem is létezik. De egészen kegyetlen módját is választhatják a szülők annak, hogy megszabaduljanak a picitől: vannak olyan szegény családok, ahol egyszerűen megölik a haszontalannak bélyegzett újszülöttet.

Aggasztó jóslatok: feleséghiány és férfigettók

Demográfus szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a mesterségesen szabályozott fiú-lány arány elcsúszott különbsége hamarosan komoly társadalmi problémákat okozhat: 2015 és 2030 között akár 25 millió férfi maradhat feleség nélkül. Szerintük nem a többférjűség vagy a homoszexualitás lesz a válasz a jelenségre, sokkal valószínűbb, hogy a nagyobb városokban férfigettók alakulhatnak ki, növekedhet a bűnözés, a nemi erőszak, a feleségkereskedelem.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Sok helyen ma is gyakori a feleségvásárlás vagy a gyermekkorban kiválasztott hitves - akinek van elég pénze, időben lefoglalja a jövendőbelijét. Egy szegényebb rétegekből kikerülő vidéki férfinak azonban elérve a negyvenéves kort már csekélyebb esélye lesz családot alapítani. A prostitúció vagy a szexuális úton terjedő betegségek is társadalmi következmények, de növekedhet a női öngyilkosságok száma is, hiszen az anyák, akik meggyilkolják saját gyereküket - vagy hagyják, hogy mások megtegyék - sok esetben nem tudnak elszámolni a lelkiismeretükkel.

Képek: asurrogatesblog.blogspot.com; blog.socialventuregroup.com.

Ezt is szeretjük