Ettől tűnik fénytelennek és száraznak a haj - Nagyon sok samponban megtalálható ez az anyag

Rengeteg arc- és hajápolási termék összetevői között megtalálható, pedig többet árt, mint használ.

Szilikon hatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A szilikon felhasználása egészen az 1940-es évekig nyúlik vissza, ekkor alkalmazták először orvosi eszközökben és termékekben. Kémiai stabilitásánál és nem mérgező természeténél fogva remek alternatívaként szolgált ugyanis a műanyag helyettesítésére.  

Az 1970-es évektől a szilikon a bőr- és hajápolási termékek népszerű összetevőjévé is vált. Az azonban, hogy valóban biztonságos összetevő-e, manapság egyre vitatottabb.  

De mi is az a szilikon?

A szilikon egy mesterséges anyag, amelyet a homok összetevőjéből, szilícium-dioxidból állítanak elő. Amikor a szilícium-dioxidot nagyon magas hőmérsékleten hevítik, szilikon keletkezik belőle. Sokféle szilikon létezik, amelyek folyékony és szilárd formában is megtalálhatók. Ez az összetevő az élet számos területén jelen van, leggyakrabban a kozmetikai termékekben használják fel. 

GettyImages-1084229610
Fotó: Guido Mieth / Getty Images Hungary

A szilikon látszatra selymessé és bársonyossá teszi a bőr felszínét, megköti a nedvességet, megakadályozza a kiszáradást, és matt felületet ad a bőrnek. Bár látszatra pozitív a hatása, a valóságban eltömíti a pórusokat, arra hajlamosabbaknak pedig pattanásokat is okoz. Hipoallergén, ezért egyéb komoly mellékhatást nem okoz.

Hasonló a hatása a hajápolási termékek esetében is. A szilikon szinte eltüntethetetlen réteget képez a hajon, rásimul annak felületére. Ettől látszólag puhább, selymesebb és fényesebb lesz, azonban megakadályozza a kellő nedvességet és a fontos tápanyagok bejutását a hajba.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A szilikont rendkívül nehéz eltüntetni, ugyanis minden egyes hajmosással egy újabb réteget képezünk. Akár hat hónapba is beletelhet, míg leoldódik a hajtincsekről és a fejbőrről.

Használata ördögi kör, hiszen minél gyakrabban alkalmazod a szilikontartalmú hajápolószereket, annál nagyobb mennyiségre lesz szükséged az ugyanolyan selymes hatás fenntartásához. 

A szilikon valóban veszélyes?

Ha az ajánlott használati utasításoknak megfelelően alkalmazod, nem jelent veszélyt. Egy tanulmány sem mutatta ki, hogy rákot vagy egyéb egészségügyi problémákat okozna ez az összetevő. A környezetre azonban kétségtelenül káros hatása van. A vízben felhalmozódott szilikon a halakra, állatokra és az ökoszisztémára is veszélyt jelent.

GettyImages-1254493358
Fotó: triocean / Getty Images Hungary

Honnan tudhatod meg, hogy szilikont tartalmaz egy termék?

Bár sok termék szilikonmentesnek hirdeti magát, sokszor azonban korántsem azok. Mindig a "-con" vagy "-cone" végű összetevőket keresd, mint például a Dimethicone, Trimethicone. A "Cylo-" előtag szintén gyakran utal szilikontartalomra.

Szilikonmentes alternatívák

Ha szilikonmentes megoldás után néznél, jó választás a növényi alapú olajok és vajak - például a jojobaolaj vagy a sheavaj. Ezek hidratálják, erősítik a hajat, és sima, puha textúrát biztosítanak. A legfenntarthatóbb megoldás pedig, ha magadnak készíted el a hajpakolást

A bőrápoláshoz keress olyan termékeket, amelyek felszívják a nedvességet. A hialuronsavat vagy glicerint tartalmazó kozmetikumok segíthetnek. A szkvalént tartalmazó hidratáló krémek szintén effektíven hidratálják a bőrt, és puha, sima érzetet adnak neki. Ha pedig mattítanád a bőröd, a kaolintartalmú maszkok remek választásnak bizonyulnak.

Ezt is olvasd el: ettől az összetevőtől valóban selymes lesz a haj

A hajápolók végtelen kínálatából borzasztóan nehéz választani, mert szinte mindegyik azt ígéri, hogy csodákat művel a tincsekkel, és olyan - irreálisan fényes és rugalmas - szálakat varázsol, mint amilyeneket a reklámokban láthatsz. Vannak olyan hatóanyagok, amik tényleg láthatóan szebbé, egészségesebbé és fényesebbé teszik a fürtöket. Ilyen például a keratin.

Az összetevő, amitől selymes és fényes lesz a haj: ezt keresd a samponokban és a balzsamokban

Ha száraz, töredezett, fénytelen vagy nehezen kezelhető a hajad, ezt az összetevőt érdemes bevetned.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük