3 vegyület, amit nem szabadna magadra kenned
A kozmetikumok hatóanyagai között akad néhány különösen káros.
Sajnos a kozmetikumok többsége korántsem olyan jótékony hatású, ahogyan azt a reklámokban hirdetik.
Arról ugyanis nem szól a fáma, hogy ezek a termékek olyan anyagoknak köszönhetik hosszú eltarthatóságukat vagy például az állagukat, melyek a bőrre és a szervezetre nézve igencsak károsak. Most lerántjuk róluk a leplet!
Parabének
A parabének a szépségipar tartósítószerei, amelyek nemcsak az arckrémekben, hanem a dezodorokban, samponokban, arc- és testápoló készítményekben és egy sor egyéb kozmetikai termékekben is előfordulnak. A szépségipar azért szereti ezeket az anyagokat, mert az előállításuk olcsó, hatékonyan lépnek fel a baktériumokkal és gombákkal szemben, ráadásul a legtöbb nő bőre jól tolerálja ezeket a mesterséges anyagokat.
Azonban egyre több kutatás világít rá, hogy parabének hatása korántsem veszélytelen. A húszas években egy mellrákkal kapcsolatos vizsgálat során az elrákosodott sejtekben parabént mutattak ki, de csak az utóbbi időben merült fel a gyanú, hogy a vegyületnek káros hatásai lehetnek. Egyes kutatók állítják, hogy a parabén az ösztrögénhez, azaz a legfontosabb női nemi hormonhoz hasonlóan viselkedik, és ezzel beavatkozik a szervezet hormonháztartásába. Mások szerint erről szó sincs, a vegyület egyszerűen lebomlik, és kiürül a szervezetből.
A Fogyasztói Termékek Európai Tudományos Bizottsága 2006-ban kimondott hivatalos álláspontja szerint a parabén veszélytelen, mégsem árt, ha elkerülöd az olyan termékeket, amelyeken az összetevők között a következő anyagok valamelyikét fedezed fel metilparabén, butilparabén, benzil, ethylparabén, isobutlyparabén.
Kőolajszármazékok
A kőolajszármazékok iránt nem véletlenül viseltetik sok nő fenntartással: egyre több szakember állítja, hogy ezek a vegyületek roncsolják a bőr szerkezetét. Megülnek a bőr felső hámrétegén, nem szívódnak be, de maradéktalanul eltávolítani sem lehet őket, ennek köszönhetően a bőr pórusai eltömődnek, pattanások és aknék jelennek meg rajta. Ugyanakkor a kőolajszármazékoknak a ráncok megjelenésében is szerepük van.
A bőr - mint a legnagyobb kiválasztó szerv - képes arra, hogy a szervezetből távozó méreganyagokat semlegesítse, csakhogy a kőolajszármazékok ezt megakadályozzák. A méreg megreked a mélyebb hámrétegekben, lelassítja a sejtfejlődést és megszünteti a bőr védekezőképességét, ezek együttese pedig a bőr rugalmasságának megszűnéséhez és a ráncok megjelenéséhez vezethet.
A bőr szárazzá és dehidratálttá válhat, amin a krémezés sem segít, hiszen ezzel még több káros vegyület ül meg a felszínén. A legjobb tehát, ha olyan kozmetikumokat vásárolsz, amelyek a következő anyagoktól mentesek: vaseline, paraffinum liquidum, mineral oil, microcristallina wax.
Óvakodj!
Videónk is segít abban, hogy ki tudd szűrni a káros anyagokat a kozmetikumokból. Nézd meg, mire kell ügyelni!
Triclosan
A triclosan neve talán nem hangzik annyira ismerősen, mint a parabéneké vagy a kőolajszármazékoké, mégis valószínűsíthető, hogy szinte minden otthon fellelhető kozmetikumodnak alkotóeleme ez a vegyület. Ez ugyanis szintén kedvelt szépségápolási tartósítószer, nemcsak krémekben, hanem fogkrémekben, szappanokban és lábápolókban is jelen van.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A triclosan azonban nagyon káros, mi több, mérgező a szervezetre nézve, ugyanis anilint állít elő, ami a bőrön és a nyálkahártyán keresztül beivódik a szervezetbe, és károsítja a bőr természetes védekezőképességét, a száj élőflóráját, az emésztést és a májat is. Hiába fertőtlenítő jellege, többet árt, mint használ.
Bár az Európai Unió egyértelműen a környezetszennyező kategóriába sorolja a vegyületet, a szépségiparból mégsem űzték ki egyelőre, ugyanis jócskán megnöveli a kozmetikumok eltarthatóságát. Tehát két lehetőséged van, ha elkerülnéd triclosant: vagy alaposan elolvasod egy-egy termék összetevőinek listáját, vagy olyan természetes, adalékanyagok nélküli kozmetikumokat vásárolsz, amelyeknek a szavatossága nem rúg évekre.
OLVASD EL EZT IS!
- cukor
- bőrápolás
Ránctalanít, simává teszi a bőrt, és csak 250 forintba kerül
- szőlő
- bőrápolás
Szarkalábak és ráncok ellen: egyszerű, de bevált trükkök
- bőrápolás
- antioxidáns