A hajhullás 4 oka és kezelése
Minden nő kétségbeesik, ha a kelleténél több haj marad a hajkeféjén, hiszen egyik ékességéről van szó. Derítsd ki, mi állhat a háttérben!
Androgén hormonok
A hajhullást, kopaszodást általában férfiproblémának tekintjük. Van is ebben valami, hiszen a férfias típusú kopaszodást a tesztoszteron okozza. Ez a hormon a női szervezetben is jelen van, így nőknél is előfordulhat az androgén alopécia. Ebben az esetben női mintázatú kopaszodásról van szó.
A változókorral a női nemi hormonok szintje, különösen az ösztrogéné, csökken a szervezetben. Ugyanakkor megemelkedik a női szervezetben is jelenlévő férfi nemi hormonok, androgének szintje. Ez okozza a hajvesztést.
Ez a fajta kopaszodás nem csak klimax idején keserítheti meg a nők életét, hanem akkor is, ha valakinek több ilyen hormont termel a szervezete, amit erősebb testszőrzet, mélyebb hang is jelezhet. Megoldást jelenthet a női nemi hormonok pótlása. A kezelés általában fogamzásgátló készítmények szedésére épül, amit természetesen csak szakember írhat fel. Sajnos sok esetben ez a módszer nem alkalmazható, mivel visszeres betegeknek nem javallott a női hormonok pótlása.
Terhesség
Terhesség, szülés után a nők legtöbbjénél fellép a hajhullás. A hajvesztés általában csak a baba születése után következik be.
Ennek több oka lehet. A szervezet raktárainak kimerülése, hiszen egy teljesen új kis szervezetet kell az anyának a sajátjából felépítenie. Hiány alakulhat ki fontos nyomelemekből, például cinkből és vasból, vitaminokból.
Előfordul, hogy a megnövekedett progeszteronszint miatt sok hajszál kerül telogén fázisba, vagyis nyugvó szakaszba. Ilyenkor nagymennyiségű haj hullhat ki egyszerre, körülbelül a szülést követő nyolcadik héten. Ez a hajhullás nem kóros, de ha nem múlik el fél éven belül, érdemes szakembert felkeresni. Már vannak olyan készítmények, amit a terhesség és a szoptatás időszakában szedhetsz a megelőzés miatt.
Hajviselet
Ilyen esetben csak a megelőzés segít! Vagyis ne viselj szoros kontyot, copfot! Ha frizurád változatos, akkor nem mindig ugyanazt a területet teszed ki mechanikai behatásnak. Éjszakára mindenképpen bontsd ki a hajad, esetleg laza fonatot készíts!
Trichotillománia
A latin kifejezés a haj csavargatását, tépkedését jelenti. A kényszerbetegségek közé tartozik. Így a jelenség pszichológiai okokra vezethető vissza, szorongásos betegségre utalhat - depresszióra, pánikbetegségre. A hajhagymák kilazulnak az állandó piszkálástól. Mivel ez kísérő jelensége a lelki betegségnek, csak annak megszűntével, kezelésével lehet orvosolni a problémát.
Ha még nem hullik a hajad
Az alábbi jótanácsok azoknak szólnak, akik még rendelkeznek a kívánt mennyiségű és minőségű hajjal. Fogadd meg az alábbiakat:
-
Mielőtt hajat mosnál, alaposan fésüld át a hajad! A vizes haj fésülése nem javasolt, hiszen sérülhetnek a hajszálak rostjai, ekkor csak óvatosan, bontófésűvel fésüld át.
-
A sampont hígítsd fel a tenyeredben vízzel, mielőtt felvinnéd a hajra!
-
A haj típusának és a fejbőr állapotának megfelelő sampont válassz!
-
Kerüld a kettő az egyben termékeket, a sampon és a balzsam más minőségű kozmetikum, nem jó, ha egyszerre kerülnek a hajadra.
-
Mosás után hajadat öblítsd át alaposan! Legalább kétszer annyi ideig érje a víz, mint ameddig a haj a samponnal érintkezett.
-
Kíméletesen, langyos hajszárítóval szárítsd a hajad, nem baj, ha hosszabb ideig tart.
-
Válassz egyéniségednek, korodnak megfelelő frizurát, melyet fodrász-szakemberrel készíttess el! Kerüld a dauert, festést, vagy ha mégis visszatarthatatlan késztetést érzel a göndörítésre, illetve a színezésre, akkor mindenképp fordulj szakemberhez.
-
Táplálkozz megfelelően! Ez nem csak a hajad egészsége miatt fontos. Egyél vitaminban, vasban, cinkben és fehérjében gazdag ételeket.
OLVASD EL EZT IS!
- hajhullás
- hormonok
Ritkulni kezdett a hajad?
- hajhullás
- hajápolás
5 filléres hajnövesztő tonik
- hajhullás
- hormonok