10 kerti növény, ami ősszel a legszebb: a tarackoló kékgyökértől a pompás varjúhájig

Bár a nyár lassan leköszön, a következő növényekben ősszel is gyönyörködhetsz.

Legszebb őszi növények
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hamarosan ismét beköszönt az ősz, ami mindenkinek mást, de általában egy új kezdettel kapcsolatos dolgot jelent. Nincs ez másként a kertészkedéssel sem, hiszen lassacskán véget érnek a nagy melegek, és megkezdődhet az évszaknak megfelelő virágok betelepítése.

Már csak azért is, mivel számos hidegtűrő növény létezik, melyek pompásan mutatnak az őszi virágoskertben. Többségük ráadásul változatos színekben virágzik, így bárki kiválaszthatja kedvencét.

A legszebb őszi növények

A mérsékelt öv nagy előnye, hogy az ember így ősz tájt is mesés kerti virágokban gyönyörködhet. A nyári évelők éppen elnyílnak, vagy egyesek már el is nyíltak, ám valamelyik pont, hogy a nappalok rövidülésével mutatja meg legszebb arcát. Ne tévesszenek meg az esetenként fura nevek, mert a tarackoló kékgyökér, a csarab, de a pompás varjúháj is csodás dísze lehet a kertnek. Több társukkal egyetemben, akik ráadásul különösebb törődést sem igényelnek.

A tarackoló kékgyökér különleges kék virágaival feltűnő ékessége lehet a kertnek. Ötszirmú virágait az októberi fagyok beköszöntéig hozza, mígnem leveleit bronzosra színezik az őszi napsugarak. Napos vagy félárnyékos helyet kedvel, és minimális öntözéssel beéri.
A csarab az őszi balkonládák népszerű, félárnyékot kedvelő növénye. Földjét folyamatosan, esővízzel kell öntözni, a meszet ugyanis nehezen tűri. De az is jó, ha egy liter csapvízbe 1 kávéskanál ecet keverékével locsolják.
Egy őszi kert sem lehet teljes pompás varjúháj nélkül, ami tányérszerű virágaival magához édesgeti a pillangókat. Mivel remekül raktározza a vizet, alig igényel törődést, így pedig olyan helyre is elültethető, amit nem öntöznek rendszeresen.
Az őszi margitvirág, bár igénytelen, mégis csodásan kitölti a teret dúsan fejlődő apró, margarétaszerű hajtásaival. Napos helyet és jó vízáteresztő talajt igényel. Érdekesség, hogy levele kellemes citromillatot áraszt.
A magellán fukszia kiválóan érzi magát, ha délelőtt napot kap, a túlöntözésétől azonban óvni kell. Télálló fuksziának is nevezik, nagy fagyokban mégsem érdemes kint tartani, mert elpusztul.
Az abesszín kardvirág augusztustól október végéig virágzik, de szépsége csak akkor érvényesül igazán, ha csoportosan ültetik. Napfényigényes, jó vízáteresztő képességű, tápanyagdús talajt és szélvédett helyet kedvelő növény.
Az őszi sisakvirág minden része mérgező, ezért gondozása csak kesztyűben ajánlott, ám a növény szépsége így is vitathatatlan. Napos, félárnyékos helyet, illetve tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő talajt igényel.
Az őszi napfényvirág ugyancsak az évszak jellegzetes dísznövénye: színe és virágzási ideje fajtánként eltérő, de mindegyiknél közös, hogy jó minőségű talaj, napfény, nagy melegben pedig rendszeres öntözés kell neki.
A kínai kékszakáll gyönyörű liláskék virágaival júliustól egészen októberig díszíti a kertet. A szárazságot és a hideget egyaránt jól bírja. Az évelő félcserje ideális körülmények esetén akár 1,5 méter magasra megnőhet.
A borzas kúpvirág hatalmas, napsárga virágaiban egészen a fagyokig gyönyörködhetnek a kertészek. Rendkívül szárazságtűrő növény, mely napos helyet és jó vízelvezetésű talajt igényel. A csigák elől védeni kell a leveleit.

Képek forrása: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük