3 ocsmány módszer, amivel a betörők próbálkoznak: egyre jobban terjednek!

Ilyen hívásokkal próbálkoznak, de nem szabad bedőlni!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Korábban is írtunk már arról, hogy az idősebb ismerősöket, családtagokat érdemes figyelmeztetni a trükkös tolvajok és betörők úgynevezett unokázós módszerére, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság nemrég azonban azt is számba vette, melyek ezen belül is a leggyakoribb hazugságok, amelyekkel a csalók szeretnének bejutni a sértettek otthonába a bűnelkövetés vagy a terep előzetes felmérése céljából.

Az unokázást a trükkös elkövetők egyik legújabb módszereként emlegetik a rendőrök, lényege pedig, hogy közeli hozzátartozóra - főként unokára - hivatkozva kérnek segítséget.

Sírva telefonálnak a csalók

A kiszemelt, időskorú áldozatot általában késő este vagy az éjszaka folyamán síró, zaklatott hangon hívja fel valaki, aki elmondja, hogy az unokájának sürgősen nagyobb mennyiségű pénzre vagy pénzzé tehető értékre van szüksége, amit személyesen nem tud átvenni, de az ismerősét elküldi érte. Előfordulhat emellett olyan eset is, hogy a telefonáló saját magát adja ki az idős személy unokájának.

A leggyakrabban színlelt okok, melyekkel felhívják az idős embereket, a Police.hu információi szerint a következők: az állítólagos unoka vagy hozzátartozó

  • balesetet szenvedett, az okozott károk rendezése miatt pedig pénzre van szüksége,
  • kölcsönt vett fel, amit sürgősen vissza kell fizetnie,
  • fogságban van, és csak pénzért cserébe engedik szabadon.

Mit lehet tenni?

Ilyen esetekben azonnal le kell ellenőrizni a hívás valóságtartalmát, érdemes felhívni azt a személyt, akire az ismeretlen telefonáló hivatkozik, sőt, célszerű már előre megbeszélni valamit a rokonokkal - akár csak egy jelszót -, amit meg lehet említeni, ha netalántán mégis valóságos eseményről lenne szó.

Így jelölik meg a betörők a házakat? 7 dolog, amire neked is nagyon oda kell figyelned!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mindenképpen hívd fel idősebb rokonaid, ismerőseid figyelmét arra, hogy legyenek óvatosak és egészségesen bizalmatlanok, ne bízzanak meg a váratlanul jelentkező idegenekben - se telefonon, se személyes találkozás során -, és semmi esetre se adjanak nekik pénzt vagy más értéket!

Bűncselekmény és áldozattá válás esetén pedig azonnal értesíteni kell a rendőrséget a 107-es vagy a 112-es központi segélyhívó telefonszámok valamelyikén.

Ezt is szeretjük