Ne keresztezd magad előtt sem a lábaid, sem a kezeid, mert ez azt tükrözi, hogy elzárkózol a beszélgetőpartnered vagy az elhangzó információk elől. Ha megnyílsz és felé fordulsz, azzal azt sugallod, fogadókész vagy.
A kézfogásnál dől el, hogy milyen rólad az első benyomás. Ne roppantsd össze a másik kezét, de ne is úgy nyújtsd oda a sajátod, mintha döglött hal lenne. Párhuzamosan, se nem felülről, se nem alulról indítsd a kézfogást.
Mutasd a gyengeséged!
Bár paradoxul hangzik, annál megnyerőbb leszel, minél kevésbé próbálod elrejteni a gyengeségeidet. Persze, nem arról van szó, hogy hirdesd a hiányosságaidat, de ha valamivel nem vagy tisztában, inkább kérdezz rá, ha valami zavar, azt pedig inkább mondd ki, mert így szüntetheted meg a kellemetlen feszültséget.
Sokan elfeledkeznek a hanyag testtartásukról, pedig hatalmas különbség van egy hajlott hátú és egy egyenes tartású ember által keltett benyomás között. Ha te beszélsz, mindenképp állj egyenesen, ha hozzád beszélnek, dőlj egy kicsit előre.
Kifejező mimika
Minél több érzelmet tükröz az arcod, annál inkább bizalmat ébreszthetsz a beszélgetőpartneredben. Fontos a szemkontaktus, ezért nézz minél gyakrabban a szemébe, de ne fixáld, mert ez inkább gyanakvást és ellenségességet kelt.
Miután bemutatkoztatok egymásnak, beszélgetés közben bátran mondd ki a másik nevét. Ezzel az ismerősség érzését kelted, és meghittebbé teheted a társalgást. Viszont itt is a természetesség a fő, ne erőltesd csak azért is, ha épp semleges témáról van szó.
Mosolyogj!
Ne felejts el mosolyogni, mert ez a legegyszerűbb és leghatékonyabb módja annak, hogy megnyerő legyél. Arról nem is beszélve, hogy mivel a mimika visszahat a lelkiállapotra, ha mosolyogsz, te is jobban érzed magad a helyzetben. Nem kell szégyellned a fogaidat sem.
Olyan távolságra állj a beszélgetőtársadtól, ami mindketőttöknek kényelmes. Ha túl közel lépsz, bizalmaskodásnak veszi, ha túl távol állsz meg, túlzottan távolságtartó benyomást keltesz, és azt gondhatja, érdektelen vagy. Ha a pertnered hátralép, ne lépj előbbre.
A fejmozgás is fontos kifejezőerővel bír: az érdeklődésedről tanúskodik. Ha te beszélsz, bólogass hármasával, ha pedig hozzád beszélnek, hajtsd félre a fejedet, az állad nézzen előre.
Tükör
A szimpátia jele, ha valaki finoman tükrözi a másik testbeszédét, így hangolódnak egymásra a beszélgetőpartnerek. Magad is kezdeményezheted ezt, és megfigyelheted, hogy a másik fél is tükröz-e, ebből leszűrheted a szimpátiáját.
Nem mindig könnyű megtalálni a beszéd és hallgatás egyensúlyát, de törekedj arra, hogy meghallgasd a másikat, ne vágj a szavába, ugyannakor te se burkolózz teljes csöndbe.
Gesztusok
Az ember automatikusan gesztikulál, ám ha mások társaságában zavarba jön, hajlamos visszafogni a mozdulatait. Ügyelj arra, hogy kifejezőek és természetesek legyenek a gesztusaid, de ne ess túlzásokba. Gesztikulálás közben zárd össze az ujjaidat, és a kezed ne emelkedjen állmagasság fölé.