Gyászol a magyar színházi élet: 74 éves korában elhunyt a legendás rendező, Szőke István
A csodálatos életművel rendelkező Szőke István vasárnap hunyt el.
2016. október 30-án délután öt órakor 74 éves korában a kórházban hosszú betegség után elhunyt a csodálatos színházi életművel rendelkező Szőke István. A Jászai Mari-díjas rendező és színész halálhírét hivatalosan még nem erősítették meg, azt a Facebookon kollégái, a vele együtt dolgozó színművészek osztották meg.
Betegségét mindvégig méltósággal viselte és küzdött ellene. Az utolsó pillanatig dolgozott, kollégái a legnagyobb tisztelettel azt mondták róla, hogy mindig tudta, miként nyúljon a színészeihez, hogy a legjobbat hozza ki belőlük. A méltán híres Sztanyiszlavszkij-módszerben hitt, a közös munka során pedig mindig felvállalta a gondolatait és üzeneteit, miközben a nézők elé a legkomolyabb témákban tartott társadalmi tükörképet.
Szőke István 1942. július 23-án született a romániai Vedresábrányon. Szülei Szőke István és Csordás Mária voltak. 1962-ben kezdte meg tanulmányait a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben, ahol négy évvel később szerezte meg színészi diplomáját. 1968 és 1973 között a budapesti Színház- és Filmművészeti Főiskola színházrendező szakos diákja volt Marton Endre osztályában.
1973 és 1974 között, valamint 1978 és 1983 között a kecskeméti Katona József Színház rendezőjeként dolgozott. 1974 és 1976 között a 25. Színházban, majd 1976 és 1978 között a kaposvári Csiky Gergely Színházban rendezett. 1983-tól öt évig a Miskolci Nemzeti Színházban dolgozott, 1988-tól egy évadot az egri Gárdonyi Géza Színházban töltött rendezőként. 1989-től öt esztendőn át a Nemzeti Színház tagja, 1994-től a Békéscsabai Jókai Színház rendezőjeként dolgozott. A 90'-es évek végétől szabadúszó rendezőként szinte az ország összes színházában megfordult, a Soproni Petőfi Színháztól a József Attila Színházig.
A Színházi Adattár szerint több mint négy évtizedes pályafutása során 76 színházi bemutatót rendezett, színészként pedig kilenc alkalommal láthattuk fellépni. Szőke Istven karrierje során a magyar drámairodalom olyan nagy alakjainak színműveit állította színpadra, mint Sarkadi Imre, Molnár Ferenc, Füst Milán, Weöres Sándor, Szép Ernő, Kisfaludy Károly, Csokonai Vitéz Mihály és Tamási Áron. A világirodalom fontos drámai művei közül pedig többek között Georg Büchner, Heinrich von Kleist, Moliére, Nyikolaj Vasziljevics Gogol, Plautus, William Shakespeare, George Bernard Shaw, Szophoklész, Friedrich Schiller és Jean Genet alkotásait láthattuk a rendezésében.
Színészként olyan emlékezetes hazai filmekben szerepelt, mint az 1973-as Nincs idő, az egy évvel későbbi Szarvassá vált fiúk, az 1975-ös Örökbefogadás, az 1980-as Majd holnap. A fiatalabb generáció tagjai pedig az Ámbár tanár úr és a Csocsó, avagy éljen május elseje! című alkotásokból ismerhetik. Rendezői munkássága elismeréseként 1989-ben Jászai Mari-díjjal tüntették ki.
Fotó: MTI/Benkő Imre
A legendás magyar színésznő álmában hunyt el - Egy ország gyászolta ezt a 6 művészt
Nézd meg, kik azok a színésznők és színészek, akiket 2016-ban egy ország gyászolt!
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.