Megüssem, vagy ne üssem?
Lelki sebet okozol gyermekedben azzal, ha megütöd, vagy van helyzet, ami megkíván egy kis paskolást?
Az erőszak erőszakot szül
Egyes szakemberek azt állítják, hogy minden olyan sérelem, amit felnőtt okoz gyereknek, legfeljebb rövidtávon lehet eredményes a nevelés szempontjából, valójában azonban élethosszig tartó érzelmi sebet hagy maga után.
Ráadásul a testi fenyítés révén a gyerek azt tanulja meg, hogy az emberi kapcsolatok az erőn alapulnak, vagyis az nyer, aki valamilyen szempontból fölényben van a másikkal szemben. Ezért aztán felnőttként hajlamos lesz visszaélni a helyzetével - az agresszió pedig agressziót szül.
Így a szülő szándéka ellenére rossz irányba tereli csemetéjét, ha veréssel próbálja jobb belátásra téríteni a kis renitenst. Bár egyetlen tanulmány sem bizonyítja kétséget kizáróan, hogy a gyerekkori fizikai fegyelmezés bármely módja a későbbiek során erőszakossághoz vezetne, a kettő között nyilvánvaló kapcsolat állapítható meg.
Óvó-féltő testi fenyítés
Ritka és végső megoldásként szóba jöhet a testi fenyítés például akkor, ha a kis rendbontó nem érzi át a szülő mondanivalójának súlyát, illetve - mintegy tesztelve, hogy meddig mehet el - szándékosan ellenkezik vele, netán olyasmit tesz, amivel veszélybe sodorja magát, például a konnektorba nyúl, vagy át akar rohanni a forgalmas úttesten. A szeretetből fakadó, no és persze kíméletes paskolás önmagában nem okoz törést a gyerkőcben - lelki hatása a szülő-gyerek kapcsolat minőségétől függ.
Higgadtság és következetesség
Ezen az állásponton van Gesztes Ágnes, a 16 éves Norbi, a négyéves Tomi, valamint a másfél éves négyes ikrek, Berci, Gábor, Peti és Detti édesanyja is:
- Soha nem vertem egyik gyerekemet sem, de azt gondolom, néha szükség lehet egy finom fenékre vagy kézre verésre. Éppen ma történt, hogy Berci sorra verte-harapta az ikertestvéreit. Minden alkalommal mondtam neki, hogy nem szabad, amire bőszen vigyorgott.
Végül ráütöttem a kezére, de éppen csak annyira, hogy érezze, nem játszásból szólok rá. Azóta, lekopogom, nem verekedett vagy harapott. Akkor is megpaskolom egy kicsit az ikreket, ha olyasmit tesznek, ami önmagukra vagy a többi babára veszélyt jelenthet. Soha nem a saját mérgemet vezettem le ily módon, hanem a szavaimat nyomatékosítom azzal, hogy finoman a kezükre vagy a fenekükre ütök. Ugyanilyen fontos a következetesség - előzőleg mindig többször rászólok a gyerekre.
A biztonság forrása: a szülő
Abban mindkét tábor képviselői egyetértenek, hogy az indokolatlan, illetve következetlen testi fegyelmezés valóban érzelmi zűrzavart kelt a kicsiben. Ha pedig nem tudja, mikor miért kap ki, egyre nehezebben kezelhetővé válik, ami miatt nagy valószínűséggel egyre több retorzióban lesz része - és az ördögi kör bezárul. Így aztán a gyerek nem a kettőhúszban vagy a pótos IFA-ban látja majd a veszélyt, hanem a saját édesanyjában vagy édesapjában.
Holott az egészséges személyiségfejlődés alappillére, hogy a szülő a szeretet, a melegség és a biztonság forrását jelentse csemetéje számára. Ilyenkor pedig az esetenkénti finom paskolás sem tudja megingatni kettőjük kapcsolatát.
OLVASD EL EZT IS!

- Négyes ikrek
Az ikrek nevelésének buktatói

- pénz
- támogatás
Így spórolhatsz tízezreket!

- hiszti
- kisgyerek