Lányával együtt ment a frontra Marie Curie: ilyen anya volt a Nobel-díjas tudós
A kétszeres Nobel-díjas Marie Curie egyedül nevelte fel lányait.

A lengyel származású, majd Párizsban letelepedett Marie Curie-ről a legtöbben annyit tudunk, hogy ő volt az első nő, aki Nobel-díjat kapott. Rendkívüli tudományos pályája mellett azonban édesanya is volt, akinek férje, Pierre Curie váratlan halála után egyedül kellett felnevelnie lányait – az akkor 9 éves Irène-t és a nem egészen 2 éves Ève-et.
Marie Curie anyaként
Marie Curie számos területen volt úttörő. Franciaországban ő volt az első nő, aki doktori címet szerzett. Még ugyanebben az évben 1903-ban, a radioaktív sugárzás kutatásáért férjével, Pierre Curie-vel megosztva megkapta első Nobel-díját is. Ezzel Marie lett az első nő, aki elnyerte a svéd akadémia rangos elismerését. Ekkorra már megszületett a házaspár első gyermeke, Irène, majd egy évvel később 1904-ben a kisebbik lányuk, Ève is.
Úgy tűnt, magánéletük és tudományos pályájuk felfelé ível, ám Pierre Curie 1906-ban elhunyt egy szerencsétlen baleset következtében. Irène ekkor 9 éves, Ève pedig mindössze 16 hónapos volt. Bár a gyász Marie-t maga alá temette, ám gyermekei és tudományos kutatásai miatt mégis fel kellett állnia. Marie Curie megörökölte férje korábbi állását, mellyel ő lett a Sorbonne Egyetem első női professzora.

A két gyermekével egyedül maradt özvegy az első néhány évben sok segítséget kapott apósától, dr. Eugène Curie-től – ám 1910-ben ő is elhunyt. Emellett természetesen lehetetlen lett volna számára a tudományos pálya és az anyaság közötti egyensúlyozás, ha nincs bejárónője, aki a gyerekekkel is foglalkozik. Marie tudatosan lengyel származású segítőt választott, hogy lányai könnyebben tanulják édesanyjuk anyanyelvét.
Marie Curie szigorú és következetes anya volt. A lányoknak sok időt kellett a szabadban tölteniük, sportolniuk, és természetesen nagy hangsúlyt fektetett a tanulmányaikra is: a nyári szünetben sem maradtak el a német- és trigonometriaórák.
Emellett továbbra is gőzerővel folytatta kutatásait, mely 1911-ben újabb szakmai elismerést hozott neki: kémiai Nobel-díjat i kapott a rádium és polónium felfedezéséért, valamint a rádium sikeres izolálásáért. Ezzel ő lett a világ első kétszeres Nobel-díjasa.

Természetesen a tudományos pálya sokszor elszólította a családjától: gyakran megesett, hogy a jeles alkalmakon sem tudott részt venni. Idősebbik lányát például levélben köszöntötte fel a 16. születésnapján:
– Remélem, időben lejut hozzád ez a levél, hogy lásd, nem feledkeztem meg rólad – írta Irène-nek, miközben épp egy konferencián tartózkodott.
Marie Curie és lánya a fronton
Irène, az idősebbik Curie lány szülei nyomdokába lépett, 17 évesen már fizikát és matematikát tanult a Sorbonne-on. Az egyetemi tanulmányainak megkezdése nagyjából egy időbe esett az első világháború kitörésével. Marie Curie úgy érezte, nekik is segíteniük kell valamilyen módon, így megszervezte a francia katonai egészségügy röntgenhálózatát. Lányával együtt önkéntesként ők is vizsgálták a katonák sérüléseit röntgengépekkel. A Mini-Curie-nek nevezett kis méretű röntgengéppel meg tudták állapítani a katonák testébe fúródott repeszdarabok, illetve csonttörések pontos helyét.
Anya és lányai
A háborút követően Irène anyja asszisztense lett, így ismerkedett meg leendő férjével, Frédéric Juliot-val. Hogy az alma mennyire nem esett messze a fájától, azt jól mutatja, hogy az anyja halálát követő évben Irène és a férje megismételte a Curie házaspár tudományos sikereit: 1935-ben megosztva kaptak kémiai Nobel-díjat a mesterséges radioaktivitás felfedezéséért.
A kisebbik lány, Ève egyszer egy interjúban azzal viccelődött, hogy:
– Én vagyok az egyetlen a családban, aki nem nyert Nobel-díjat.

Viszont 1937-ben megírta anyja életrajzát, Madame Curie címmel, mely nemzetközi könyvdíjas lett. Ève tanult zenét, egy időben zongoraművésznek készült, ám végül újságíró, illetve haditudósító lett. Riportjai, külpolitikai elemzései miatt Pulitzer-díjra jelölték, 1952-ben a NATO-főtitkár szaktanácsadójává nevezték ki. Bár nem tudományos pályán, de Marie Curie fiatalabbik lánya is komoly karriert futott be.
A kétszeres Nobel-díjas Marie Curie 67 évesen hunyt el. A radioaktív sugárzás, mely nevét híressé tette, végül halálát is okozta: kóros vérszegénységet, illetve csontvelőrákot okozott nála. Mivel a sugárzás káros hatásai akkor még nem voltak ismertek, kísérleteit védőfelszerelés nélkül végezte. Halálát követően egy újabb területen vált úttörővé: ő lett az első nő, akinek hamvait a párizsi Pantheon őrzi, ezzel bekerült a francia nemzet nagyjai közé.
Így csak kevesen láthatták Marie Curie-t: ritka fotókon a 155 éve született fizikusnő
Marie Curie 1867. november 7-én született, pontosan 155 éve.
ElolvasomForrás: Budai Lotti és Zubor Rozi: Micsoda anyák voltak!
(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!

- marilyn monroe
- picasso