Miért sír a gyerek látszólag ok nélkül?

A kólika tünetei és kezelése

Mindennap ugyanabban az időben zendít rá a kicsi, és minden vigasztaló trükk hiába? Tudd meg!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A baba legsírósabb időszakaiban sok szülő fejében megfordul egy-egy elkeseredett pillanat erejéig, hogy, ha ezt előre tudja, akkor nem vállalt volna gyereket. De ahogy cseperedik, a sírás szerencsére egyre értelmesebb jelzés lesz, és az ok nélküli hosszas zokogások is ritkulnak.

Előfordul azonban, hogy nem jönnek olyan könnyen a nyugalom percei, és a sírós időszak visszatér vagy fokozódik. Ezt a jelenséget nevezik kólikának, melyet gyakran hasfájásos betegségnek tartanak, pedig alapvetően a síráson van a hangsúly.

Mi a kólika?

Többnyire azzal kezdődik a dolog, hogy a három-négy hetes baba egyre többször rázendít, leginkább esténként. A menetrendszerű sírógörcs a kólikás gyereknél egyre erősebbé válik, míg a végén már rendszeres sírógörcsei lehetnek délután és a kora esti órákban. Ha minden eddigi vigasztaló trükk és praktika hiábavaló, természetes, hogy elkeseredésedben orvoshoz fordulsz a zokogó aprósággal, hogy megtudd, mi okozza a megállíthatatlan rohamokat.

A kólikás baba azonban többnyire teljesen egészséges, megfelelően gyarapszik, és szemmel látható nyugtalanságának nincs semmilyen egészségügyi oka. Bár az elnevezés úgy hangzik, mintha súlyos betegség lenne, amit diagnosztizálni és kezelni kell, a hasfájós sírás valójában nem kifejezetten betegség.

Nincs rá gyógyszer, és káros következményei sincsenek, leszámítva a te lelkiállapotodat, amit a kis bőgőmasina alaposan megcincálhat rendszeres műsorszámaival.

Mi okozza?

Számtalan dologgal magyarázták már a jelenséget, például túltáplálással, alultáplálással, a tej sűrűségével és hőmérsékletével, valójában azonban egyik elmélet sem igazolódott be. Akárhogy eteted is a babát, a kólikás sírás mindig az este hatos vacsora után jelentkezik, soha nem előbb vagy később. Ha pedig rossz étrendedtől megfájdulna a hasa, akkor más alkalommal is jelentkeznének a tünetek, nem ebben az egy időpontban, amikor lassan te is nyugovóra térnél, és egyre fáradtabb vagy. Éppen ezért a hasfájás valószínűleg nem oka a kólikának, sokkal inkább következménye, mivel az erőteljes, agresszív sírás során a pici rengeteg levegőt nyelhet, amitől kellemetlenül felpuffad. Az óraműpontossággal jelentkező hisztirohamok hátterében inkább a stressz vagy valamilyen lélektani folyamat áll.

Tünetek

  • Amint befejezte a gyerek a kora esti evést, mindennap közel ugyanabban az időpontban elkezd élesen sírni.
  • Magas hangon sikoltozik, lábát felhúzza a hasához, mintha fájdalmai lennének.
  • Bármilyen praktika, ami egyébként megnyugtatja, csak rövid ideig hatásos.
  • Ha félbeszakítod a sírást, a baba remeg és hüppög, majd újra rázendít.

Van megoldás?

A rossz hír, hogy a kólika, ha egyszer jelentkezik a babánál, akár három hónapig is eltarthat, és a sírás elleni módszerek széles tárháza sokszor eredménytelennek bizonyul ellene. A leghatékonyabb megoldás, ha inkább magadra figyelsz, és a nyugalom óráiban próbálsz tudatosan ellazulni, hogy könnyebb legyen majd vigasztalnod a babát az újabb sírásroham alatt.

Próbáld elfogadni a tényt, hogy nem tudni, mi okozza a kólikát, ha ugyanis folyamatosan a sírás okát kutatod, előfordulhat, hogy annyira felborítod a megszokott rituálékat váratlan pelenkacserével, etetéssel és soron kívüli altatással, hogy már az is kétségbe ejti a kicsit.

A kísérletezést azonban semmi esetre se add fel, csak szorítsd ésszerű határok közé, és ne borítsd fel már jól bevált és kialakult napirendeteket. Elképzelhető, hogy a gyerekorvos cseppeket ír majd fel, amit étkezés előtt kell beadnod a babának, de az is lehet, hogy új tápszert javasol. Ha szoptatsz, szükség lehet némi étrendváltoztatásra, ha pedig sok tejet iszol, azt feltétlenül érdemes mellőznöd. Ha ezek a változtatások nem segítenek, ne vágj bele újabb reformokba, hiszen a gyakori étrendváltás mindkettőtökre rossz hatással lehet.

Maradj mellette!

A lehető legjobb, ha a következő nehéz hetekben nem a sírást próbálod meg orvosolni, hanem egyszerűen gyermeked mellett vagy, hiszen társaságod jelenti számára a legtöbbet a nehéz időszakban. A kutatások azt mutatták, hogy azok a kólikás babák, akiket az anyjuk magára hagy sírás közben, valóban órákig fennhangon bömbölnek, míg a többiek, akikkel ott van a szülő, viszonylag rövid ideig sírnak csak emelt hangerővel, a fennmaradó percekben vagy órákban pedig inkább medvemorgásszerű, nyűgös hangot hallatnak. Ha idáig eljutsz, azt már nyugodtan sikerélményként élheted meg, de az is lehet, hogy az együtt töltött idő alatt rátalálsz egy olyan trükkre is, amivel teljesen félbe tudod szakítani porontyod szenvedéseit.

Ha felfedezel egy mozdulatot vagy egy cselekvéskombinációt a sok sírás, séta, ringatás és szoptatás közepette, ami többnyire hatékonyan beválik, saját feszült óráidnak is véget vethetsz.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Van, akinek a szabad levegő, míg másoknak a hangos zene segít, ha azonban semmi nem mutat eredményt, közelséged mindenképpen megrövidítheti a szenvedős időszakot. Ha ezalatt feszült és kimerítő napok is várnak rád, vigasztaljon az, hogy a kólikától nem lesz semmi baja gyermekednek, és idővel magától elmúlik.

Cikkünk Penelope Leach Picik és kicsik című könyvének segítségével készült.

OLVASD EL EZT IS!

baba jatek
  • első év
  • gyerekjáték

5 multifunkciós gyerekjáték

Ezt is szeretjük