4 jel, ami átlagon felüli érzelmi intelligenciát jelez: már óvodában megfigyelhető

Az érzelmi intelligencia az a képesség, amely segít élhetőbbé tenni az életünket és helytállni a nehéz helyzetekben is.

Gyerek érzelmi intelligencia
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hosszú ideig csak az IQ jelentését ismertük, ám az elmúlt években egyre többször halljuk, hogy valójában az érzelmi intelligenciának sokkal nagyobb szerep jut az élet során. Sokkal inkább az EQ-n múlik, hogy egy gyerek mennyire lesz boldog. Az intelligenciahányados ugyanis alapvetően nem készít fel az élet adta kihívásokra, nem garantálja a szakmai sikereket, az élettel való elégedettséget. És hogy milyen jelek árulkodnak gyerekkorban magas érzelmi intelligenciáról, valamint hogyan fejleszthető az EQ?

4 jel, ami magas érzelmi intelligenciára vall

Felismeri a saját érzelmeit

Egy kicsi gyereknek még segíteni kell abban, hogy felismerje a saját dühét, szomorúságát, fájdalmát. Ahogy azonban cseperednek, a magasabb EQ-jú gyerekek egyre nagyobb eséllyel fogalmazzák meg, hogy mitől félnek, mitől izgatottak. Például: „Dühös vagyok, amiért nem vettünk ma fagyit.” „Szomorú vagyok, hogy apa csak későn jön haza a munkából.” 

Felismeri mások érzéseit

Az már egy következő lépcsőfok, hogy a saját érzelmeinek azonosítása után a környezetében élőkét is felismerje. Erre a magas EQ-jú gyerekek gyakran már a nonverbális jelekből - mosolyból, testtartásból - is tudnak következtetni.

Képes nemet mondani a társainak

Míg a legtöbb gyereknek nem okoz gondot, hogy a szüleinek nemet mondjon, a csoporthelyzetben már más a szituáció. A magasabb érzelmi intelligenciával bíró gyerekek képesek bizonyos szintig meghúzni a határaikat. Ha például nem akarnak egy feladathelyzetben valakivel párban lenni, szólnak róla.

Segítőkész

Ha új gyerek jön az óvodai csoportba, egy magas EQ-jú gyerek jóval nagyobb eséllyel fogja felkarolni őt: játszik vele, segít neki eligazodni a csoportszobában. Nem csak az „én”, hanem a „mi” is fontos számára. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Így fejleszthető az EQ

Az EQ-nak komoly szerepe van a gyerekkori és későbbi társas kapcsolatokban - legyen szó munkahelyi vagy magánéleti viszonyokról. Egy magas EQ-jú embert kevésbé sodorják el az érzelmei, jobban ítéli meg önmaga és mások szükségleteit, mindennek köszönhetően jobban választ társat, munkahelyet. Mindez pedig egy boldogabb élet záloga lehet.

Az érzelmi intelligencia fejleszthető képesség, mely több összetevőből áll - ezek egymással dinamikus kölcsönhatásban vannak. Ha úgy érzed, hogy a gyerek érzelmi intelligenciája még fejlesztésre szorul, először is fontos, hogy legyél tisztában a gyerek érzelmeivel, emellett erősítsd meg abban, hogy az érzései jogosak. Egy aktuális, kimerítő hiszti alkalmával próbálj meg rájönni, hogy mi okozza a problémát: Az oviban nem evett rendesen, ezért az éhség áll a háttérben? Az egész napos ovis nyüzsgés terhelte le az idegrendszerét?

Ha sikerül nagyjából beazonosítani a problémát, és arra reagálni, nem a hisztire, az közelebb vihet a megoldáshoz. Érdemes mindezt verbálisan is megerősíteni: „Értem, most nagyon éhes vagy. Van a táskámban egy kis rágcsálnivaló, szeretnéd megenni útközben?”, „Értem, hogy nagyon elfáradtál az oviban, szeretnél egy nagyot biciklizni vagy kimenni kicsit a játszótérre?”. Így a gyermek sok gyakorlással könnyebben megérti majd a saját érzelmeit.

Cikkünk megírásában John Gottman és Joan Declaire Gyerekek érzelmi intelligenciája című könyve segített.

gyereke-erzelmi-intelligenciaj
Dr. John Gottman, a neves pszichológus lépésről lépésre mutatja be, hogyan sajátíthatjuk el az érzelmi fejlesztés technikáját, és ismerhetjük fel, mi munkál gyerekeinkben. Miképp beszélgessünk velük érzéseikről, amelyeket talán megfogalmazni sem képesek?

Kiadja: Jaffa Kiadó.
Ára: 3999 forint.
A könyvet itt rendelheted meg

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük