A D-vitamin is segíthet megelőzni a mellrákot? 8 dolog, amit sosem késő megtenni

Számos módja lehet a megelőzésnek. Tegyél meg mindent, amit csak lehet!

A mellrák megelőzése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mellrák kialakulása részben a véletlenen és az öröklődő géneken múlik, legalább ekkora jelentőségük van azonban az életmód és a környezeti tényezők révén kialakuló károsodások hatásainak is. 

Bár a rákkutatók szerint sem lehet százszázalékos bizonyossággal megelőzni a betegséget, minél több rizikófaktort iktat ki valaki, annál nagyobb esélye lesz a hosszú, egészséges életre, nem beszélve arról, hogy mindaz, amit meg lehet tenni a mellrák megelőzéséért, más daganatos megbetegedéseket és szív-érrendszeri betegségeket is segít kiküszöbölni, és általános értelemben is lényegesen javíthatja az életminőséget.

no-edz
Fotó: Halfpoint / Getty Images Hungary

A túlsúly leküzdése kiemelt fontosságú

A rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás minden rákos megbetegedés esetében a prevenció kiemelt eszköze, a mellrák esetében azonban az általuk elérhető egészséges testsúly különösen fontos.

A zsírszövet mennyisége ugyanis egyenes arányban áll az ösztrogén mennyiségével a zsírsejtekben található aromatáz enzim miatt, mely ösztrogént állít elő a tesztoszteronból. Ennek a plusz ösztrogénnek, főként a menopauza után, igen negatív hatása lehet a mellrák szempontjából, így érdemes célul kitűzni a fokozatos súlycsökkentést - akár dietetikus, személyi edző vagy gyógytornász közreműködése mellett.

A cikk az ajánló után folytatódik

Ismerd meg az AVON mellrák elleni harcát!

Fedezd fel, hogyan támogatjuk az AVON-nál, az emlőrák elleni küzdelmet figyelemfelhívó kampányokkal és kórházi adományokkal. Adománygyűjtő termékeink bevételéből és minden eladott termékünk után 1 Ft-tal járulunk hozzá az emlőrák elleni küzdelemhez és a kapcsolati erőszak megfékezéséhez. Minden adomány hatalmas változást hozhat azok életében, akiknek a legnagyobb szükségük van rá.

Advertisement

Promóció

Kutatások szerint a menopauza után annál, aki túlsúlyos, akár 30-60%-kal is megnövekedhet a betegség kialakulásának kockázata, ami azt jelenti, hogy az egészséges testsúly elérésével akár ennyivel csökkenthető is, nem beszélve arról, hogy a súlyfelesleg a már kialakult mellrák esetén is hátráltathatja is a gyógyulást.

Amellett, hogy a fogyás is csökkenti a kockázatot, a testmozgásnak önmagában is lehet kedvező hatása, ahogy azt már egy 1997-es tanulmány is megállapította. Az adatok szerint azoknál a nőknél volt a legalacsonyabb a kockázat, akik legalább négy órán át végeztek testedzést egy héten, de azoknál is csökkent, akiknek nagyobb fizikai aktivitást igénylő munkájuk volt. Összességében elmondható, hogy a rendszeres testmozgás és az intenzív fizikai aktivitás akár 25%-kal is képes mérsékelni a mellrák kialakulásának kockázatát.

A 8 legjobb mozgásforma 50 felett: erősítenek, karcsúsítanak, és kímélik az ízületeket

Elolvasom

Szuperélelmiszerek a mellrák megelőzéséért

A mellrákos megbetegedések megelőzéséért a megfelelő étrenddel is sokat lehet tenni, kerülni kell a mesterséges adalékanyagokat tartalmazó ételeket és készételeket, szószokat, a vörös és feldolgozott húsételeket, a magas zsírtartalmú tejtermékeket, a finomított gabonát, az édességeket, a kalóriadús italokat, a cukrozott termékeket, ezek ugyanis növelhetik a kockázatot.

A vitaminokban, antioxidánsokban, zöldségekben, gyümölcsökben, teljes értékű gabonákban gazdag étrend azonban a megelőzésben segít, különös tekintettel az olyan szuperélelmiszerekre, mint a keresztesvirágú zöldségek, a karfiol, a káposzta, a kelkáposzta, a brokkoli és a kelbimbó, a citrusok, a zöld tea, az olívaolaj, a zöld és sárga zöldségek, nem utolsósorban pedig a paradicsom, mely a benne található likopinnak köszönhetően képes már rövidebb távon is hozzátenni a kockázat mérsékléséhez. 

Adana Llanos, a New Jersey-i Rutgers Egyetem professzora szerint a menopauzán átesett nőknél különösen fontos lehet, hogy minél több paradicsomot, illetve paradicsomból készült ételt fogyasszanak.

mellrak-megelozes-paradicsom
Fotó: Kathrin Ziegler / Getty Images Hungary

A mellrákkal kapcsolatban gyakorta említik a szóját is, míg azonban az egyik oldalról ismert, hogy a szójafogyasztásban jeleskedő ázsiai országok lakóit kisebb mértékben érinti az emlődaganatos megbetegedés, a pozitív hatások sokak számára kérdésesek a szója növényi ösztrogén-, fitoösztrogén-tartalma miatt. Kutatók szerint ahhoz, hogy a szója jótékony hatásai érvényesüljenek, egy életen át szerves része kell hogy legyen az étrendnek, nem beszélve arról, hogy sok szójakészítmény nem a legtermészetesebb formában tartalmazza a növényt.

Összességében, a kis mennyiségű szójafogyasztás a tanulmányok szerint nem feltétlenül emeli meg a kockázatot, magas rizikó esetén azonban mindenképp érdemes orvossal konzultálni, ami igaz a szóját tartalmazó, többek közt a menopauza tüneteit enyhítő táplálékkiegészítőkre is.

A táplálékkiegészítők is segíthetnek

Kutatások bizonyítják, hogy bizonyos vitaminok, ásványi anyagok és mikrotápanyagok, akár táplálékkiegészítő formájában is, képesek csökkenteni a mellrák kialakulásának kockázatát, egy 2019-es tanulmány szerint ide tartozik például a D3-vitamin, a folát, a B6-vitamin, a béta-karotin, az omega-3 zsírsavak, a kurkumin, a piperin, a szulforafán, a kvercetin, az indol-3-karbinol vagy épp a zöld tea fő hatóanyaga, az epigallokatekin-gallát. Egy 2024-es kutatás mindezt a C-vitaminnal, a likopinnal és a lactobacillussal is kiegészítette.

mellrak-megelozes-d-vitamin
Fotó: Oleksandr Shatyrov / Getty Images Hungary

Bár nem kifejezetten táplálékkiegészítő, egyes kutatások szerint az aszpirin is képes csökkenteni bizonyos ráktípusok, köztük a mellrák kialakulásának kockázatát is, szedése előtt azonban mindenképp érdemes orvossal konzultálni.

A jó alvástól a hormonális egyensúly támogatásáig

A különféle életmódbeli tényezőknek a testmozgáson és a táplálkozáson túl is jelentős szerepük lehet a mellrák szempontjából, számos kutatás bizonyította például, hogy a kielégítő mennyiségű és minőségű alvásnak kockázatcsökkentő hatása van, mint ahogy érdemes ennek érdekében a stressz mértékét is redukálni, már amennyire lehet, illetve megoldást keresni, akár terápia, akár más formában, a stresszes életesemények feldolgozására.

A dohányzást és az alkoholfogyasztást is fontos kerülni vagy legalábbis minimálisra csökkenteni, utóbbi például már napi egy ital esetében is 7%-kal képes növelni a betegség kialakulásának kockázatát, míg két-három italnál már akár 20%-kal is.

mellrak-megelozes-alkohol
Fotó: krisanapong detraphiphat / Getty Images Hungary

A testbe bevitt méreganyagok, ahogy az alkohol is, fokozhatják a DNS-károsodások mértékét, és akadályozhatják a hibák kijavítását, emellett az ösztrogén-anyagcserére is hatással lehetnek. Az ösztrogén kapcsán érdemes megemlíteni a fogamzásgátló tabletták és ösztrogénpótló készítmények alkalmazásának alapos mérlegelését is, utóbbiak esetében különös tekintettel a menopauza tüneteit enyhítő szerekre.

Természetesen minden élethelyzet más, ha azonban lehetőség van rá, a döntések során a gyermekvállalás időzítésénél is figyelembe lehet venni a mellrákkockázat csökkentését, ami jelentős lehet, ha valaki 30-35 éves kora előtt szül először. Minden gyermek 7%-kal csökkenti a kockázatot, mint ahogy a hosszan tartó szoptatás is mérsékli. Persze ezekben az esetekben felmérhetetlenül fontosabb szempontok vannak jelen, mégis, talán érdemes erről is tudni.

A proaktivitás is életet menthet

Ha magát a betegséget nem is, annak gyógyíthatatlan mivoltát rendszeres szűréssel lehetséges megelőzni, minél hamarabb ismerik fel ugyanis a daganatot, annál biztosabban gyógyítható.

mellrak-megelozes-szures
Fotó: yacobchuk / Getty Images Hungary

A már fiatalon is havonta rendszeresen elvégzett mellönvizsgálat, az időnkénti tapintásos orvosi vizsgálat, illetve a veszélyeztetett korba lépve, 40 éves kor fölött a mammográfiai szűrés is kiemelt fontosságú, érdemes azonban proaktívnak lenni, a szakmai ajánlásokat figyelembe véve akár plusz szűréseken is részt venni, illetve többek közt az öröklődő mellrákkal összefüggő magasabb kockázat esetén genetikai tanácsadást kérni.

Amennyiben bebizonyosodik a génmutáció hordozása, a megelőzés legbiztosabb módszerét a gyakoribb szűrés és szorosabb nyomon követés, a megelőző sebészeti megoldások, esetleg a gyógyszeres prevenció jelenti. 

A cikkben leírtak célja az információ átadása, diagnózis felállítására semmiképp sem alkalmas, és nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot és véleményt. A szűrés fontossága kiemelkedő, csakúgy, mint gyanú esetén az orvos mihamarabbi felkeresése.

Képek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük