Nyaralás után fáj a fejed és köhögsz? A Legionella baktériummal azonnal menj orvoshoz!
Jellemzően nyaraláskor fertőzhet meg a Legionella baktérium.
A légiós betegséget vagy legionellózist épületgépész-kórnak is nevezik, a fertőzések kialakulásában ugyanis döntő szerepet játszanak a különböző épületgépészeti berendezések. A fertőzést meleg vizes környezetben megjelenő baktériumok okozzák, így veszélyt jelenthetnek a nem megfelelően gondozott zuhanyzók, hűtőtornyok, pezsgőfürdők és szökőkutak is.
Az alig ismert Legionella baktérium
A Legionella baktériummal számtalan helyen találkozhatsz életed során. A kórokozó bárhol elszaporodhat, ahol 37 fok feletti vizes környezetet talál. Természetes vizekben is előfordul, de megtalálható a háztartási meleg vizes rendszerekben is.
Tüneteket azonban kizárólag belélegzés útján okoz, vagyis akkor, ha a tüdőbe jut - magyarázza dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont főorvosa.
A klíma is okozhatja, de nem mindegyik
A baktériumot gyakran emlegetik az otthoni klímaberendezésekkel kapcsolatban, amelyeket javasolt évente szakemberrel kitisztíttatni, lehetőleg még tavasszal, az intenzív használat előtt, fontos azonban tudni, hogy a baktériumoknak nedves közegre van szükségük, így olyan klímaberendezéseknél, amelyek nem használnak vizet a levegő hűtéséhez, nem kell tartani fertőzéstől, a készülékek tisztítását azonban így is el kell végezni, mert a benne található gombák, kosz és egyéb baktériumok miatt az elhanyagolt készülék számos más légúti betegség forrása lehet.
Influenzához hasonló tünetek
A betegség kezdeti szakaszában láz, fejfájás, izomfájdalom jelentkezik, majd később száraz köhögés és tüdőgyulladás lép fel. A kórokozó elsősorban az 50 év feletti korosztály, a krónikus tüdőbetegek és a dohányosok számára jelent fokozott kockázatot, illetve azok esetében, akiknél csökkent immunműködés áll fenn.
Naponta hányszor fogod meg? Ez a munkahely 6 legfertőzőbb pontja influenzaszezonban
Nézegess képeket!
ElolvasomNyaralás alatt is megfertőzhetsz
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ - ECDC - 2013-as felméréséből kiderül, hogy 2005 ás 2012 között a fertőzések 73%-a közösségben szerzett, 19%-a utazással társult, 8%-a pedig egészségügyi létesítményekhez köthető.
Az esetek kivizsgálása kapcsán a hatóságok több karbantartási és fertőtlenítési hiányosságot is feltártak például egy görög szálláshely vízrendszerében, ahol vízhőmérséklet-szabályozási problémát is azonosítottak, és kimutatták a Legionella kórokozó jelenlétét is.
Nem lehet megelőzni, de szűrni igen
Mivel a kórokozó belélegzéssel terjed, ez esetben sem az alapos kézmosás, sem az egyéb bevált praktikák nem segíthetnek. A fertőzés ellen védekezni csak az előírások betartásával lehetséges.
Hazánkban minisztériumi rendelet alapján a fokozott kockázatot jelentő közegekben - kereskedelmi szálláshelyeken, egészségügyi és szociális létesítményekben, nedves hűtőtornyokban, közfürdőkben a 30°C-nál melegebb, vízpermetet képző medencék esetén - kötelező rendszeres vizsgálatokat és mintavételeket végezni a Legionella kiszűrése érdekében.
Tünetek esetén irány az orvos!
A betegség fokozott kockázatot jelent a rizikócsoportba tartozók számára, de mások esetében is, ha a betegség tünetei jelentkeznek, mielőbb orvoshoz kell fordulni. A kórokozót vérből, légúti váladékból és vizeletből is ki lehet mutatni. Ezt követően a szükséges antibiotikumos kezelés eredményes lehet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- baktérium
- megelőzés
Hányféle baktérium élhet a mobilodon?
- mobil
- telefon