40 felessel itta halálba magát a 32 éves dobos - 34 év után is kijárnak sírjához a rajongók

John Bonham, a Led Zeppelin dobosa 34 éve hunyt el.

34 évvel ezelőtt, 1980. szeptember 25-én hunyt el John Bonzo Bonham, a Led Zeppelin zenekar dobosa.

A szakma a rocktörténet egyik legjobb előadójának tartja, dobosok generációi tekintik mesterüknek, az Encyclopedia Britannica szerint a hard rock dobosok első számú modellje.

Született tehetség

Az 1948. május 31-én született Bonzo ötévesen kezdett dobolni, eleinte az otthon található eszközökből állított össze felszerelést, konzervdobozokból és edényekből.

- Ötévesen dobos akartam lenni. A fürdősó dobozán játszottam. A pergőm egy kerek ón kávésdoboz volt, amelynek aljára vezetéket rögzítettem. És ott voltak anya edényei - nyilatkozta egyszer.

Sohasem tanult dobolni, teljes mértékben autodidakta volt, legfeljebb tanácsokat kért más redditch-i dobosoktól. A zenélés már kamaszkorában kitöltötte az életét, iskolaigazgatója szerint vagy kukás lesz, vagy milliomos.

Az igazi sikert a Led Zeppelin 1968-as megalakulása után érte el. Az együttest Jimmy Page gitáros, Robert Plant énekes, John Paul Jones basszusgitáros és John Bonham dobos alapította. A zenekar sikerét nagy részben ő hozta a hihetetlenül sokszínű játékával. Ha kellett, tudott nagyon lágyan, már szinte drámaian játszani, mint a Thank You című számban, ahol halk és visszafogott.

Híresen hosszú és nehéz dobverőivel legtöbbször kemény és precíz, néha szertelen volt. Különleges képességeként említik, hogy pontos játékát úgy tervezte meg, mintha mindig késésben lenne a gitárriffhez képest. Olyan gyorsan tudott játszani, hogy akik később megpróbálták utánozni, csak két lábdobbal voltak képesek megközelíteni, amikor Bonham egy lábbal csinálta.

Egymásra hangolódtak

John Bonham a Led Zeppelinben megtalálta azokat a társakat, akikkel kompromisszumok nélkül tudott együtt dolgozni. Szeretett ebben a zenekarban játszani, amelyet a barátság tartott össze, és ő maga így kommentálta:

- Egyes bandák túlságosan össze vannak zárva, és a legenyhébb dolgoktól is szétrobbannak. Mi éppen annyira vagyunk összezárva, amennyire kell. Nálunk soha nem fordulhat elő, hogy valaki elejt egy mondatot, és mindenki szét akar széledni - mondta.

A csúcson is egyszerű megjelenésű, közvetlen ember maradt. Az egyik koncertjére a színpad bejáratánál nem akarták beengedni, nem hitték el ugyanis, hogy a bandához tartozik.

A Led Zeppelin harmadik amerikai koncertturnéjának botrányai kissé megingatták a zenekarbeli helyzetét. Bonham józanul visszafogott volt, de rengeteget ivott, és részegen agresszív és kötekedő lett. Az 1969 nyári eseményekre minden résztvevő másképpen emlékszik, ezért csak annyi biztos, hogy a Flushing Meadow Festival alkalmával minden jelenlévő elég részeg volt ahhoz, hogy kötekedő legyen. Már a kezdet sem biztatott sok jóval, az első előzenekar, a Jeff Beck Group már a színpadon egymásnak esett.

A 35-ösök klubja - Fiatalon elhunyt sztárok

Nézegess képeket!

Elolvasom

- Olyan igazi hőbörgős nap volt. Mindenkinek száz százalékon állt az energiaszintje, és mindenfélével hajigáltuk egymást a színpadon. Én Alvin Lee-hez vágtam egy korsó narancslevet, a sziruptól ragacsos lett a gitárja. Hülyeségeket csináltunk. Három brit zenekar, összezárva? Egyenlő a botránnyal - mondta később Jeff Beck.

Ám ha nem volt elég a három zenekar, ott volt a Led Zeppelin is nézőként, és a Jeff Beck Group még csak a ráadásainál járt, amikor a Led Zeppelin tagjai felrohantak a színpadra, és párhuzamos előadásba kezdtek. A kilencfős jam azóta a rockfolklór része, ezért a részletek homályosak. Úgy tűnik azonban, hogy Bonzo volt a legrészegebb és legagresszívabb. Richard Cole könyve szerint Page ezek után neki mondta: "Bonzónak valahogy össze kell szednie magát. Ő a saját legnagyobb ellensége, és lehet, hogy nekünk is ő a legnagyobb ellenségünk."

Bonzo halálát az a túlfűtött életvitel okozta, amit a koncertek után és a hétköznapjaiban élt. 1980. június 27-én a nyugat-németországi Nürnbergben tartott koncert a negyedik szám előadása után megszakadt Bonzo rosszulléte miatt. Az újsághírek a kábítószerrel és az alkohollal hozták összefüggésbe az esetet, míg a zenekar többi tagja szerint egyszerűen csak kimerült volt. 1980. október 17-én, három év után indult volna az amerikai turné.

Szeptember 24-én Bonzo a próbák alatt rengeteget ivott, legalább 40 vodkát, majd éjfél után lefektették aludni. Reggel holtan találták a szobájában. A történtek a Led Zeppelin feloszlásához vezettek, amit Jimmy Page december 4-én jelentett be. Sok dobos neve felmerült a pótlására, de a tagok döntése ez volt: nem tudják Bonzo nélkül a Led Zeppelint folytatni.

- Most, hogy elvesztettük drága barátunkat, és mivel nagyon erős harmóniában éltünk és dolgoztunk, úgy döntöttünk, nem folytatjuk tovább - írták hivatalos közleményükben.

- A Led Zeppelin nem létezik többé. Csak mi hárman vagyunk. Nagy szégyen lenne, ha valaki megpróbálná újjáalakítani a bandát. A Led Zeppelin abban a pillanatban megszűnt, amikor megtudtuk Bonzo halálhírét - mondta Jones 1986-ban, amikor felröppentek olyan pletykák, hogy újrakezdik.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük