Nem tudni, mi volt a halál oka! Vasárnap este elhunyt A Keresztapa-filmek operatőre
Gordon Willis 82 éves volt, nem tudni a halál okát.
2014. május 18-án, életének 82. évében elhunyt Gordon Willis világhírű operatőr, aki olyan filmeknél működött közre, mint A Keresztapa-trilógia, a Manhattan, az Annie Hall vagy az Ártatlanságra ítélve. Halálának közelebbi okáról és körülményeiről egyelőre nem tudni. A filmest két alkalommal jelölték Oscarra, végül 2009-ben tiszteletbeli Oscar-díjat kapott kiemelkedő operatőri munkásságáért.
Gordon Willis 1931-ben született New Yorkban, és már egészen kiskorától otthonosan mozgott a művészvilágban: szülei a Broadway táncosaiként dolgoztak, később apja sminkmesterként helyezkedett el a Warner Brothersnél.
Gyerekkorától vonzotta a szakma
Nem csoda hát, hogy a kis Gordon hamar a filmek szerelmese lett, és el is határozta, színész lesz, de hamarosan sokkal jobban kezdte érdekelni a háttérmunka, a fotózások és a fénybeállítások. Apjának köszönhetően számos forgatásra eljutott, ahol lótifutiként dolgozott, és közben elleste a filmkészítés kulisszatitkait.
Szerencséjére hiába sorozták be a koreai háborúra, sikerült a légierő fotós és filmes hadosztályába kerülnie, ahol négy év alatt - saját bevallása szerint - mindent elsajátított, amit a filmes szakmában tudni kell a filmkészítésről.
Híres rendezőkkel dolgozott együtt
A leszerelés után eleinte mindent elvállalt, aminek valamilyen szinten köze volt választott szakmájához: reklám- és dokumentumfilmeket forgatott, ezek atmoszféráját később a mozisikereiben is megjelenítette.
1969-ben Aram Avakian rendező figyelmét felkeltette az akkor 38 éves Willis, és felkérte, hogy legyen az operatőre. Végül az 1970-es End of the Road lett Gordon Willis első mozifilmje, melyet olyan alkotások követtek, mint a Francis Ford Coppola rendezte A Keresztapa, A kis gyilkosságok - Alan Arkin rendező munkája -, A Parallax-terv Alan J. Pakulától, illetve az 1977-es Annie Hall, ahol Woody Allennel dolgozott együtt.
Utoljára 1997-ben állt a felvevőgép mögé, ekkor ismét Alan J. Pakula rendezővel együttműködésben - Az ördög maga című thrillert Harrison Ford és Brad Pitt vitte sikerre.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kritikusok szerint Gordon Willis operatőri munkássága, különösen az, ahogy a fényekkel és árnyékokkal játszott, meghatározta a hetvenes évek filmsikereit, és magát a hetvenes évekbeli filmgyártást is.
- A Keresztapa számos erénye mellett kiemelkedő Gordon Willis operatőr szerepe, aki a fény-árnyék játékokkal nemcsak a saját zseniális látásmódját adta vissza, de az erőteljes vizualitás egyszersmind a rendező, Francis Ford Coppola kreatív intelligenciájának egyfajta kiterjesztéseként is felfogható - írta róla a Variety 1997-ben.
Sztárveszteségek
2013-ban több színész és rendező is távozott az élők sorából, ám alkotásaik örökre velünk maradnak. Nézd meg, kiket gyászolt meg a filmes szakma tavaly.
Érdekes módon, bár azokat a mozis alkotásokat, melyekben közreműködött a hetvenes években, több esetben is jelölték Oscarra - maga A Keresztapa és az Annie Hall is megkapta a legjobb film díját -, őt magát nem nominálták, egyesek szerint részben azért, mert Willis bevallottan gyűlölte Hollywoodot, részben pedig azért, mert egyedi képi megoldásaival megelőzte a kor divatját, és nem fogták fel ennek jelentőségét. Végül 2009-ben tiszteletbeli Oscarral jutalmazták.
- Gordon Willis egyike volt azoknak az óriásoknak, akik teljesen megváltoztatták a mozit. A Keresztapa és a Keresztapa 2 előtt nem létezett ez a fajta látásmód a filmekben. Willis kétségkívül hatott a filmek képi világára, illetve arra is, hogy az emberek hogyan tekintenek a filmekre - mondta róla Richard Crudo, az ASC, azaz az Operatőrök Amerikai Szövetségének elnöke.
Fotók: crafttruck.com, bfi.org.uk
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.