Az alkohol ölte meg! Végül belehalt a májkárosodás szövődményeibe az ismert zenész
Gerry Rafferty Baker Street című dalát ma is játsszák a rádiók.
2011. január 4-én, életének 63. esztendejében elhunyt Gerry Rafferty skót zenész és zeneszerző, a ma is rengeteget játszott Baker Street című dal előadója.
A híresség hosszú évekig küzdött az alkoholizmussal, ennek következtében olyan súlyos májbetegség alakult ki nála, hogy végül nem lehetett megmenteni.
Gerry Rafferty 1947-ben, egy munkáscsalád gyermekeként látta meg a napvilágot: apja szintén az alkohol rabja volt, és bele is halt szenvedélyébe, nem sokkal fia 16. születésnapja után.
Utcazenészként kezdte
A fiút így anyja nevelte fel, aki megismertette és megkedveltette vele az ír és skót népdalokat - ezek, valamint Bob Dylan és a Beatles zenéje meghatározóak lettek Rafferty saját anyagaiban.
Bár eleinte a londoni metró aluljáróiban zenélt, később különféle bandákban igyekezett megmutatni tehetségét. 1972-ben Joe Egannel közösen létrehozták a Stealer's Wheel nevű formációt.
Máig leghíresebb daluk kétségkívül a Stuck in the Middle lett, részben Quentin Tarantinónak köszönhetően, aki az 1992-es Kutyaszorítóban egyik hírhedt jelenetében alkalmazta háttérzeneként.
A banda 1975-ös feloszlását követően Rafferty szólókarrierbe kezdett, három évvel később pedig megjelent debütáló albuma, a City to City, rajta legismertebb slágerével, a melankolikus Baker Streettel.
Rászokott az alkoholra
A dal több országban is a slágerlistákat ostromolta, sőt, a BMI 2010 októberi közleménye szerint a kiadása óta eltelt évtizedekben több mint ötmillió alkalommal játszották le a különféle rádióállomások!
Bár karrierje során további albumokat is a piacra dobott, sikerük meg sem közelítette az első lemezét. Talán a kudarcok miatt, talán más okból, a sztár egyre mélyebbre süllyedt az alkoholizmus mocsarába, emiatt felesége is elhagyta.
2008 augusztusában pedig az eltűnéséről szóltak a hírek: állítólag a zenész májbetegségre hivatkozva bejelentkezett a londoni St. Thomas kórházba, ám onnan napokkal később eltűnt, és senki sem tudta, merre lehet.
Egyes források szerint Angliában húzta meg magát egy barátjánál, ügyvédei viszont kiadtak egy nyilatkozatot, mely szerint "Gerry Rafferty az elmúlt fél évben Toszkánában töltötte az időt, hogy dalokat írjon és rögzítsen új lemezére". Végül az album Life Goes On címmel, 2009 novemberében meg is jelent - bár többségében feldolgozásokat tartalmazott.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Azóta Rafferty csendesen éldegélt, hol firenzei, hol Dorset-béli házában töltötte az időt. Az alkohol pusztító hatása elől azonban nem menekülhetett: még tavaly novemberben utalták be Bournemouth kórházába májproblémákkal, végül szervezete kedden adta fel a küzdelmet.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.