„Volt 50 millió dollárom, aztán semmim sem maradt” - Al Pacino így ment tönkre anyagilag

Al Pacino hiába szerepelt számos sikerfilmben, sosem értett igazán a pénzhez.

Al Pacino anyagi gondjai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Al Pacino Sonny Boy című memoárjában vallott anyagi gondjairól. A könyv címe a Kánikulai délután című filmjére utal, amelyben a bankrablót, Sonny Wortziket alakítja.

Al Pacino anyagi gondjairól vallott

A hazánkban november közepén megjelenő kiadványból a Page Six szemlézhetett exkluzívan. Mint kiderült, az 1972-es A Keresztapa című filmért 35 ezer dolláros fizetést kapott. Akkoriban teljesen le volt égve, ráadásul más embereknek is tartozott.

A Keresztapa első részével még nem keresett olyan jól
A Keresztapa első részével még nem keresett olyan jól
Fotó: Screen Archives / Getty Images Hungary

„A menedzserem és az ügynökeim megkapták a részüket a fizetésemből, míg nekem Jill Clayburgh (ő volt az akkori barátnője - a szerk.) támogatásából kellett élnem.”

A Keresztapa 1974-es folytatása, majd A sebhelyesarcú, ami 1983-ban került a mozikba, már sokkal több pénzt hozott a kasszába, ennek ellenére nem bánt jól a pénzével, ráadásul a '80-as években alig forgatott. Mindössze öt filmje jött ki.

„Kilencvenezer dollár volt a bankban, és ennyi. Volt egy bizonyos életstílusom is. Volt egy vidéki házam, amiről nem akartam lemondani. Csak költekeztem, de nem kerestem, csak folyton kiadásaim voltak, de nem volt bevételem. Mondhatnám azt is, hogy kihasználtak. Hibáztathatnám a könyvelőimet. Hibáztathatnám a menedzseremet, Mary Bregmant, aki valamiféle adómenedékbe juttatott, ami rosszul sült el. Hibáztathatnám magamat is, de akkor a saját tetteimért kellett volna felelősséget vállalnom.”

A '80-as években Diane Keaton volt a párja, akivel még egy ügyvédhez is elmentek annak érdekében, hogy megbeszéljék a szűkös pénzügyeit. Keaton még az ügyvédet is leordította, hogy komolyabban vegye az ügyfelét, és ne csak egy idióta művészként tekintsen rá. A színésznő egy tudatlan embernek nevezte Al Pacinót, akinek szüksége van a szakmai segítségre. A színész egyetértett az exével. 

Nem értettem, hogyan működik a pénz, mint ahogy azt sem, hogyan működik a karrier. Ez egy olyan nyelv volt, amit egyszerűen nem beszéltem.

Keaton bátorította Pacinót, hogy kezdjen újra filmekben játszani, és az első projektje az 1989-es A szerelem tengere volt, amit a kritikusok is méltattak. 1985 óta ez volt az első mozija. Ám az alkotással nem keresett olyan jól, mivel négy évig nem vállalt el egy szerepet sem, így a hollywoodi producerek sejtették, hogy le lehet égve, ezért a kevesebb fizetéssel is beéri.

Hamarosan felajánlották, hogy ismét eljátssza Michael Corleone szerepét A Keresztapa harmadik részében, bevallotta, nem gondolkodott sokat, hogy elvállalja-e a szerepet, mert kellett neki a pénz, ahogy a film rendezőjének is, Francis Coppolának. 

2001-ben megszülettek az ikrei, annak érdekében, hogy több időt töltsön velük, Los Angelesben lakott, ám ez kéz a kézben járt a luxuséletvitellel is. Egyre nagyobb lett a személyzete, két házat és egy irodát tartott fent, mindemellett a gyerekeit is támogatta. Havonta 300-400 ezer dollárt is elköltött.

A sebhelyesarcú lett a legjövedelmezőbb filmje
A sebhelyesarcú lett a legjövedelmezőbb filmje
Fotó: Profimedia

2011-ben a könyvelője gyanússá vált neki, ugyanis egy európai családi luxusnyaralás után több pénze volt, mint előtte. Végül a könyvelője, aki egy piramisjáték résztvevője volt, börtönbe került.

Nem sokkal ezután újra tönkrement.

„Volt 50 millió dollárom, aztán semmim sem maradt. Volt vagyonom, de pénzem már nem. Az, hogy mire költöttem a pénzt, és hogy hova ment, csak a veszteségek őrült montázsát képezte.”

Elég komoly kiadásai voltak: 16 autóra, 23 mobiltelefonra és egy kertépítőre is elszórta a pénzét. Utóbbinak 400 ezer dollárt fizetett évente, és egy olyan háza kertjét alakította ki, amelyben valójában nem is lakott.

Sokszor már ő maga sem tudta, mire megy el a pénze, például a könyvelője írta alá a csekkeket helyette. Elkövette azt a nagy hibát, hogy ráhagyott mindent a szakemberre. Volt még egy nehezítő tényező, amikor már a hetvenes éveiben járt, nem olyan gázsikat ajánlottak neki, mint karrierje csúcsán, így rákényszerült arra, hogy mindent elvállaljon.

Így került be a Jack és Jill című filmbe is, amit szétszedtek a kritikusok, de bevallása szerint ezenkívül több rossz moziban is játszott, amikről úgy gondolta, ha szerepel bennük, akkor középszerűvé fel tudja azokat húzni. Minden cent számított neki, így eladta az egyik házát, emellett egy ausztrál reklámban is feltűnt. 

Most, hogy már idősebb, komolyabban veszi a pénzügyeit, hiszen szeretné, ha a szerettei örökölni tudnának tőle. Olyan emberektől kér tanácsot rendszeresen, akik sokkal jobban értenek a pénzügyekhez.

Azt is elárulta, hogy a legjövedelmezőbb szerepe Tony Montana eljátszása volt A sebhelyesarcúban. 

„A mai napig ez a legnagyobb film, amit valaha csináltam. Még mindig illetnek engem a jogdíjak. Meg tudnék élni belőle, mármint ha normális emberként léteznék.”

Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?

Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Cover- és ajánlóképek: Getty Images

Ezt is szeretjük