Vicces falvak az országban

Itt tényleg csak furkók laknak?

A magyar falvak nem csupán különös hangulatukkal, de gyakran neveikkel is mosolyt csalnak az utazók arcára.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magyar településnevek igen sokféle eredetűek. Vannak szentekről, uralkodókról, folyókról vagy családokról elnevezett városaink és falvaink, és persze vannak olyan nevek is, melyek jelentése egészen megváltozott az idők folyamán.

Sokan közülük arcpirítóak, sokan kimondhatatlanok, és vannak olyanok is, melyek egész egyszerűen csak mosolyt csalnak az itt lakók vagy idelátogatók arcára. Összegyűjtöttünk néhány különös nevű települést, és persze annak is utánajártunk, miért érdemes meglátogatni őket.

Furkótelep
Kastély Beledben
Nőtincsi tó
Görgeteg

Furkótelep

Furkótelepen korántsem furkók laknak. Az apró falu Tolna megyében, Villány borvidékén található, közigazgatásilag Bátához tartozik. A falut körülvevő szőlőtőkék elrejtik Furkótelepet a világ szeme elől, és amikor ideérsz, valóban az az érzésed támad, mintha évtizedekkel ezelőtt megállt volna itt az idő. A lakosság egykor főként halászatból élt, ennek az életmódnak a sajátosságait a mai napig őrzik hagyományaikban. A legkülönösebb hangulatot talán a település köztemetője árasztja a düledező ravatalozóval és a hatalmas, kőből faragott keresztekkel.

Ha erre jársz, a különös atmoszféra miatt mindenképpen keresd fel Furkótelepet, de a közeli Bátán is találsz jó néhány látnivalót, mint amilyen például a 15. századi, gótikus Szent Mihály-templom, a vízből élők életmódját bemutató Halászház, mely 2005-ben elnyerte az Év Tájháza-díjat, vagy éppen a Fazekasház.

Beled

A Rábaköz délnyugati részén fekvő Beledet a településen átfolyó Kis-Rába teszi hangulatos, romantikus kis faluvá. A települést okleveles források 1230-ban említették először, neve pedig nagy valószínűséggel az Osl nemzetségben gyakori Belud személynévből származik.

Beled leghíresebb látnivalója és egyben a falu összképének meghatározó épülete a főutcában álló Barthodeiszky-kastély, mely nem is olyan régen, a 19. század végén épült egy német mérnök, Schöne tervei alapján. Az impozáns épület ma az általános iskolának ad otthont. Beled autóval a 86-os főúton, vonattal pedig a Szombathely-Hegyeshalom vasútvonalon közelíthető meg.

Görgeteg

Mosolyra fakasztó neveket könnyen talál az, aki a Somogy megyei Görgetegre utazik, a falutól alig hét kilométerre található ugyanis Lábod, de itt folyik el a Dráva mellékvize, a Rinya is.

14 gyöngyszem falu távol a világtól

Nézegess képeket!

Elolvasom

A festői szépségű falu története egészen 1193-ig vezethető vissza, a helyiek pedig nagyon büszkék múltjukra, és mindent elkövetnek, hogy megőrizzék településük jellegét. Új házak építése helyett a régieket igyekeznek felújítani, korhű megoldásokat használva. A falu szívében álló templomdombról körbetekintve így régi vakolatdíszes házak egész sora látható.

A tájház is helyi összefogással jött létre, a kiállított tárgyak skálája igen széles, a hétköznapi használati eszközöktől a búbos kemencéig minden megtalálható. Görgeteg mind a hazai, mind a külföldi turisták körében népszerű, ami egyáltalán nem meglepő, figyelembe véve a helyiek lelkesedését, vendégszeretetét és a visontai fürdő közelségét. 

Nőtincs

Az ezeréves múltra visszatekintő, lírai szépségű település nevének eredete bizonytalan, legtöbben a Netyko névre vezetik vissza, vagy a szintén szláv eredetű netecs szóra, melynek jelentése nem folyó víz, ami a falut egykor kettészelő, mára lecsapolt tóra utalhat. A legendákra fogékonyabbak azonban úgy tartják, hogy az itt található Török-dombon állt egykor a török basa háreme. A háremben fogva tartott magyar lányok hajukból fontak kötelet, hogy leereszkedjenek a kastély ablakán, menekülés közben pedig eldobálták a hajfonatokat - sokak szerint innen ered a település mai neve. Akármi is legyen az igazság, a Nőtincs területén talált leletekből annyi bizonyosnak tűnik, hogy már az őskorban is lakott volt.

Ősi múltjának köszönhetően a környéken gyakoriak a több száz éves látnivalók. A település legrégebbi épülete az 1415-ben épült gótikus templom, melynek 1976-os restaurálásakor egy szentségtartó fülkét és egy 16. századi faliképtöredéket tártak fel. Letűnt korokat idéz az 1780 körül állított Flórián-szobor is, melyet az 1735-ös nagy tűzvész emlékére emeltek.

Képek: kultursuttyo.blog.hu; hu.wikipedia.org, Sóhivatal, Civertan; www.notincs.hu.

Ezt is szeretjük