Néhány év alatt eltűnhetne: ezért ez a legféltettebb magyar természeti csoda
A nagykőrösi pusztai tölgyes talán a legveszélyeztetettebb hely itthon.
Kutatók szerint az emberek többsége a legszebb tájak közé a változatos, erdőkkel, legelőkkel, rétekkel tagolt vidékeket sorolja, a magyarok ezért vonzódnak például az emberi kéz által formált erdélyi vagy éppen a határainkon belül elhelyezkedő őrségi tájakat, és ezért találja szépnek az úgynevezett erdőssztyepp jellegű területeket is.
Az ilyen tájak egyik fennmaradt darabkája a nagykőrösi homoki tölgyes, mely hazánk egyik legveszélyeztetettebb élőhelye. Érdemes vele jobban megismerkedned, mielőtt végleg eltűnik.
A nagykőrösi pusztai tölgyes
A nagykőrösi pusztai tölgyes az egyik legismertebb fennmaradt darabja a nyílt homoki tölgyeseknek. A terület Pest megyében, a Duna-Tisza közi homokhátságon, Nagykőrös mellett található.
Itt még több száz éves tölgyfák között sétálhatsz, és az öreg tölgyek között gazdag élővilágot is megfigyelhetsz. Hazánk területének jelentős része a zárt erdők és a füves sztyeppek között kialakuló erdőssztyepp-zónába tartozik, mely eredeti állapotában mozaikos megjelenésű: facsoportok, erdőfoltok váltakoznak gyepekkel. Honfoglaló őseink is ezt az élőhelytípust követték vándorlásaik során, mivel legeltető életmódjuknak ez felelt meg leginkább.
Sajnos az ember tájalakító tevékenysége a végzetét is jelentette ezeknek az élőhelyeknek: az 1800-as évektől a folyószabályozások miatt fellépő talajvízszint-csökkenés, később pedig az egyre jobban kiterjedő mezőgazdasági tevékenység tizedelte állományaikat.
Emiatt van veszélyben
Sajnos még ma sincsenek biztonságban a homoki tölgyesek megmaradt állományai. A védelem szempontjából problémát jelent, hogy csak apró, elszigetelt darabkák maradtak fenn a régen összefüggő nagy területekből.
Ehhez hozzájárul, hogy a környező területeket nagyrészt idegen, nem honos fajok foglalták el, melyek kiszoríthatják az őshonos fajokat, emellett veszélyt jelent a túltartott vadállomány is. Az őzek, szarvasok lerágják az erdő új részeit, a vaddisznók pedig túrásukkal is hozzájárulnak az erdők felújulásának meggátolásához. Ily módon az erdők éppúgy, mint némely emberi társadalom, lassan elöregednek. Mindemellett a tarvágás is veszélyezteti a fennmaradást.
Ezért érdemes megnézni
A nagykőrösi erdőssztyepp-folt legismertebb része a Pálfája-erdő, mely nevét egy, valószínűleg török időkből származó hatalmas tölgyről kapta. Ez a rész esik legközelebb Nagykőröshöz, padokkal, sétautakkal parkosított, ezért a város lakói gyakran tesznek meg itt egy könnyű délutáni sétát. A természeti környezet páratlan, emellett változatos élővilágban lehet gyönyörködni: látható itt a fehér gólya ritka, rejtőzködő életmódot folytató rokona, a fekete gólya, vagy épp a darazsak és méhek után vadászó darázsölyv.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A növényvilág szintén említésre méltó: meseszép látványt nyújt a gyöngyvirágos tölgyesben a talajt tavasszal szőnyegszerűen beborító rengeteg gyöngyvirág, de fellelhető néhány különleges, a homoki élőhelyekre jellemző védett faj is, például a homoki nőszirom.
Még egy különleges, egyedi hely
Ha olyan helyekre látogatnál, melyhez hasonló alig akad a világon, a Sziklakórházat mindenképp nézd meg!
A kultúra kedvelői sem fognak csalódni, ha ellátogatnak az Alföld ezen vidékére. Érdemes meglátogatni a nagykőrösi Arany János Múzeumot, de a városban található a Pest Megyei Iskolatörténeti Múzeum is. Ha pedig télen érkezel, az üdítő séta mellett lazításként csobbanhatsz egyet a város termálfürdőjében is.
Kép: sophiesticatedplanet.wordpress.com.
OLVASD EL EZT IS!
- szikla
- természeti csoda
Emberi arc látható a magyar sziklán
- balaton
- hegyvidék
Furcsa morajlást hallottak a magyar hegy belsejéből
- magyar csodák
- magyar város