5 dolog, amiért imádjuk a Városligetet - Mutatjuk, mi marad meg belőle az építkezés után

Vajon mik a projekt tervei a kedvenc helyeinkkel?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tiltakozások ellenére megkezdődött a Liget Projekt munkálatainak előkészítése. A tervek szerint a Budapest második legnagyobb közparkjának számító Városliget turisztikai koncentráltsága erősödik, zöldterületéért azonban a propaganda ellenére valószínűleg joggal aggódnak a budapesti lakosok, hiszen a beruházásról hivatalosan elég keveset tudni pontosan. Kiemelt beruházásként pedig semmilyen kontroll nincs felette. Az alábbiakban néhány változást nézhetsz meg az imádott helyekben. Vajon melyikkel számol a kormány a jövőben?

Városligeti-tó

A hangulatos tó valószínűleg romantikus vallomások millióit hallgatta már végig az idők folyamán, de a mai napig számos fiatal és idősebb ücsörög a partján beszélgetve. Úgy tűnik, ezzel a Városliget Zrt. tervei is számolnak, a tó maga bővülhet, partja azonban nem marad teljes egészében háborítatlan.

A tó hátulsó oldalán található, a valóban omladozó Hungexpo-irodák helyén épülne meg ugyanis a Magyar Zene Háza, melynek terveiből sajnos a part menti fák hiányoznak. A győztes pályamű a japán Sou Fujimoto Architects nevű irodájához fűződik.

Fotó: ligetlatvany.hu

Petőfi Csarnok

A 30 éven keresztül, egészen 2015-ig működő Petőfi Csarnok mára a Hungexpo-telek épületeihez hasonlóan roskadozni kezdett, felújítása már régóta szükséges volt. A leépülni hagyott épületek mindig szomorú látványt nyújtanak a városban, főleg, ha épp az ifjúság központjaként funkcionálnának, egy parkot pedig tényleg elcsúfítanak.

A Petőfi Csarnok helyére szintén egy japán építésziroda, a SANAA tervei alapján építik meg az új Nemzeti Galériát. A gyűjtemény jelenleg még a Budavári Palotában működik, és 2019-ig ez mindenképpen így marad, ezért ha még nem voltál, egyszer feltétlenül látogasd meg az egyedülálló helyszínt!

Fotó: dezeen.com

Ötvenhatosok tere

Az egykori Felvonulási tér a Dózsa György út mentén, a Városliget szélén található, annak idején itt tartották a legnagyobb kommunista állampárti tömegrendezvényeket, és itt állt az 1956-os forradalom idején ledöntött Sztálin-szobor. A forradalom összefogásának állítottak emléket a képen látható szoborral.

Fotó: OrszágAlbum/nikzsig

A tér melletti parkoló helyére épülhet fel az új Néprajzi Múzeum, melynek látványtervei egy magyar irodához, a Napur Architecthez köthetők. A tervek ellenben meglehetősen furcsák: gyümölcsfák, sőt egy búzatábla is felfedezhető rajta, amelyről köztudott, hogy valójában csak tavasszal zöldell a képen látható módon. Az eredeti patinás múzeum 2018-ig a Kossuth-téren, a Parlamenttel szemben működik, ezt is érdemes meglátogatnod még zárás előtt, ha eddig nem tetted.

Fotó: intezmenyek.ligetbudapest.eu

Világörökségi terület szomszédsága

Nőni fog a zöldterület - olvasható az összes kampányplakáton. A Ligetvédők már több alkalommal kifejezték fenntartásukat ezt illetően, akik a fák megmentése mellett kardoskodnak. Elhangzott többek között az az érv is, hogy Világörökségi terület pufferzónája a liget.

A Belvárost és a Hősök terét összekötő Andrássy út valóban az UNESCO kulturális Világörökségének része, amely a Városligetet nem éri el. A pufferzóna egy védett területet körbevevő térséget jelent, ahol csak korlátozott, természetvédelmi szempontú mezőgazdasági földhasználat engedélyezett. A Városliget Zrt. azonban kitart álláspontja mellett, miszerint a zöldterület növekedni fog, ezért alaptalannak vélik a civilek aggodalmát.

Fotó: OrszágAlbum/Margit

Csend és levegő

Ez az a tényező, ami a tervekből a legkevésbé olvasható ki. A sétányok némelyike megszűnik vagy új funkciót kap, az autósok az ígéretek szerint a park külső kerületében kapnak lehetőséget a parkolásra, ezért joggal feltételezhető a jövőben is a csend és a tisztaság.

Mivel azonban a közpark egy turisztikai szempontból nem túl kedvező fogással teljesen új funkciót kap, és a turisták gyűjtőnegyedévé válik, ezzel minimálisra szorítva a városon belüli mozgásukat, tömegre és zajra valószínűleg számítani lehet majd a helyszínen. A Levegő Munkacsoport tárgyalásokat kezdeményezett, de az egészséges fák átültetésére Sághi Attila műszaki igazgatótól is kaptak szóbeli ígéretet a Városligetért kiállók.

Ide menj, ha igazi nyugalomra vágysz!

Ezeken a magyarországi helyeken garantáltan megtalálod a lelki békédet. Nézd meg a képeket!

Ismered az ország legmegnyugtatóbb helyeit? Ezeket szerintünk még nem láttad!

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük