Több tízezer vadlúd érkezett Tatára: élőben követhető a mesébe illő jelenség

Tatán ilyenkor zajlik a vadlúdvonulás, ami élőben is követhető az interneten.

vadlúd-tata
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem véletlen, hogy a világ szeme Tatára szegeződik most: a települést októberben Ramsari Város címmel tüntették ki a Ramsari Egyezményt aláíró országok delegációinak részvételével zajló dubaji világkonferencián, elismerve a vizes élőhelyek védelméért tett tevékenységét.

A Ramsari Egyezmény a vizes élőhelyek megőrzése és a vonuló madarak védelme érdekében jött létre, ezért a pályázatban Tatát a Vadludak Városaként indították el, hangsúlyozva az Öreg-tó madárvonulásban betöltött, fontos szerepét. A vizek városába minden eddiginél korábban, már októberben csaknem 30 ezer lúd érkezett.

Vadlúdvonulás élőben

A város ilyentájt csakugyan tele van élettel: az Öreg-tó partjára vadludak tízezrei érkeznek telelni a Skandináv-félszigetről és Szibéria egyes térségeiből. Amellett, hogy az idén november 24-én megrendezendő Vadlúd Sokadalomban lehetőség nyílik a megfigyelésükre, a város élő, online közvetítéssel is készül.

Madarak a tavon

A tó medre novembertől áprilisig csaknem teljesen kiszárad, az alacsony vízszint kedvez a megpihenni érkező vízimadaraknak, a környező mezőgazdasági területek pedig táplálkozóhelyként szolgálnak számukra.

A cikk az ajánló után folytatódik

Tömegesen érkezik ilyenkor a vetési lúd, a nyári lúd, a nagy lilik, az örvös lúd, a rövidcsőrű lúd, az apácalúd és a már említett, fokozottan védett vörösnyakú lúd, melyeket egy tóparti megfigyelőtoronyból is kiszúrhatnak a látogatók.

A tatai Öreg-tó

Az Öreg-tó Magyarország legrégebbi halastava, vizét az Által-ér és néhány forrás táplálja, ami aztán öt apró ágon távozik belőle. Bár a tó maga mesterséges eredetű, helyén már a pleisztocénben is mocsárvilág lehetett. 

Először a római korban épülhetett itt völgyzárógát, majd a mocsarak lecsapolása után, az 1700-as években nyerte el jelenlegi formáját. 1989 óta élvezi a Ramsari Egyezmény védelmét.

Tata tavai közül kiemelkedő jelentőségű, ramsari jegyzékre felvett területhez tartoznak még a Réti-tavak, a Fényes-források és a Ferencmajori-halastavak térsége is, melyek szintén szerves részét képezik a vadludak vonulásának.

A Tatai Vadlúd Sokadalom nevű rendezvényt idén november 24-én tartják, melyen többek közt ornitológus narrációjával figyelhető meg az esti behúzás, de előadásokon, filmvetítéseken, fotókiállításon, sőt, madárgyűrűzésen is részt vehetnek a látogatók.

Daruvonulás a Hortobágyon

A hortobágyi halastavakat is célba veszik novemberben a vadludak tömegei, ám a varázslatosan szép pusztát a daruvonulás miatt is érdemes meglátogatni. A darvak Európában csak a Hortobágyon, illetve a Tisza vonalán időznek el egy kicsit, majd folytatják útjukat Észak-Afrikába.

Egész Európa a Hortobágyon ámulhat most: a daruvonulás földöntúli látvány

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Országalbum/Angyallány, Indafotó/fülemüle.)

Ezt is szeretjük