Kevesen utaznak ilyenkor az európai országba, pedig most a legszebb: 2 és fél óra alatt Máltán lehetsz

Az ősz beálltával nem szűnik meg az utazókedvünk, a mediterrán szigetország pedig egész évben paradicsom a turisták számára.

Így fedezed fel az őszi Máltát
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cikket a Máltai Idegenforgalmi Hivatal támogatta. 

Máltát nyaranta emberek tízezrei keresik fel, hogy megmártózzanak a valószerűtlenül kék Földközi-tengerben, kipróbálják a fürdőhelyeket, de a szigetország búvárparadicsomként is közismert. A főszezon után megcsappan a turisták száma, de egyre többen jönnek rá, hogy Málta a nyári időszakon túl is csodálatos hely. A mediterrán térségben, Afrika partjaitól 300 kilométerre az őszi hónapok alatt is kellemes az idő, rengeteg kulturális és szórakozási lehetőség adott ebben az időszakban is, ráadásul Málta bő két óra repülővel, vagyis akár egy hosszú hétvégére is érdemes meglátogatni a Földközi-tenger gyöngyszemét, hogy az ott szerzett élményekkel töltődhessünk fel a mindennapokra.

A barokk Valletta gazdag kulturális kínálata

Az őszi kikapcsolódást érdemes egy sétával kezdeni a fővárosban, Vallettában. Málta szigete az ókortól lakott volt, a föníciaiak és a rómaiak is megfordultak itt, később az arab, a szicíliai és a brit uralom is meghatározta az apró szigetország történelmét, a hódítók mind otthagyták kézjegyüket, így Málta kulturálisan ezerarcú helynek számít.

A szigetet a 16. században a Jeruzsálemi Szent János Lovagrend kapta meg V. Károly császártól, miután a Szentföldön érdemeket szerzett rend a török hódítás miatt kiszorult Rodosz szigetéről. A lovagok egy gazdag barokk várost építettek fel maguknak, amely ma szerves egységet alkot a modern építészeti alkotásokkal és a turisták kiszolgálására létesült üzletekkel, éttermekkel. Valletta fő látványossága a gazdag aranydíszítésű Szent János-társkatedrális, amely több száz lovag temetkezési helye is egyben, a rend nagymestereit szintén itt választották egykoron. A barokk pompájú épületben található számtalan műalkotás között a leghíresebb Caravaggio festménye, a Szent János lefejezése.

A város fő ütőere a Republic street, a macskaköves utca a Városkaputól indul, és kettészeli a települést. A történelmi épületekkel szegélyezett úton kisétálhatunk a tenger partjáig, és megannyi üzletben, étteremben pihenhetünk meg. A viktoriánus Is-Suq tal-Belt, a hajdani piac fiatalos és nívós kulturális térre változott a közelmúltban, előadásokat, koncerteket tekinthetünk meg benne, miközben megannyi művész árulja a portékáit, a bárokban és éttermekben pedig a kulináris élvezeteknek hódolhatunk. 2014-ben készült el a Városkapu, a Parlament új épülete és az Operaház, ezek kreatív megoldásai azokat is lenyűgözik, akik nem rajonganak a modern építészetért. A megannyi élménnyel gazdagodott turistáknak érdemes a Felső vagy Alsó Barrakka kertben megpihenni, a botanikus kert fáinak árnyékában ülve megcsodálni a végtelen kék tengert.

Gozo: turistabakancsban a tengerparton és az ősi romok között

Máltához tartozik a természeti értékekben gazdag Gozo szigete is, amelynek legfőbb látványossága sokáig az Azúr ablak volt. A víz és szél formálta tengerparti szikla pár éve összeomlott, de az elemek eróziós hatása sok más természeti szépséget is létrehozott a part menti mészkőben. A legendák szerint Gozón Odüsszeusz is járt, egy part menti barlangról azt mondják, itt élt hét évig együtt Kalüpszó nimfával. Az Azúr ablak szépségével vetekszik a Wied il-Mielah néven ismert sziklaalakzat, amely nem csupán Instagramra feltöltött szelfikben köszön vissza, hanem egyben kitűnő sziklamászó hely. Gozo kiváló célpontja az aktív pihenésre vágyó természetbarátoknak, a talán leghíresebb túraútvonala a sziget partja mentén halad végig, kényelmes ütemben négy nap alatt bejárható. A bátrabb turisták pedig a partszakasznál felállított zipline-pályákat próbálhatják ki, két szikla között lecsúszva a tenger hullámai felett pörgethetik az egekbe az adrenalinszintjüket.

Gozo szigetén állnak a talán legrégebbi ember alkotta építmények is. Ggantija templomromjait egy neolitikumi nép emelte, régebben épült mint a Stonehenge. Funkciója nem egyértelmű, de valószínűleg vallási célokat szolgált, elmélet szintjén az is felmerült, hogy a közei Szicília szigetének újkőkori lakosait szolgálta szakrális központként. A Ta'Cenc sziklák Gozo szigetének legmagasabb tengerparti sziklái, rajtuk egy titokzatos több ezer éves emlékmű és bronzkori sírok találhatóak.

Gasztronómia és nyelvtanulás

Aki elfáradt a városnézésben és a túrázásban, az a gasztronómiai élvezetekben is elmerülhet Máltán. A Michelin Guide 2023-as listáján nem kevesebb mint harmincöt máltai étterem szerepel, ezek közül hat Michelin-csillaggal is rendelkezik. Gozón járva viszont kihagyhatatlan program a helyi termékek megkóstolása, a házi készítésű kecskesajt, az aszalt paradicsom és a méz ízei hozzátartoznak a hely adta élményegyütteshez.

Van egy nagyon fontos gyakorlati előnye is annak, ha egy napsütéses őszi hétvégét Máltán töltünk. A szigetországnak két hivatalos nyelve van, az egyik az arab nyelvvel rokonságban álló máltai, a másik pedig az angol. Az ország lakosságának túlnyomó többsége kiválóan beszéli az utóbbi nyelvet, így a turistákkal is ezt használják. Máltán rengeteg lehetőség van arra, hogy szervezett keretek között, nyelviskolában tanuljunk angolul, de egy kétnapos máltai kaland során is számtalan alkalmunk lehet a nyelvgyakorlásra. A múzeumi programok, a kulturális előadások és utcai, éttermi érintkezések mind lehetőségek a nyelv használatára, de a szívélyes máltaiak amúgy is szívesen beszélgetésbe elegyednek a hozzájuk látogató turistákkal.

Ezt is szeretjük