A Heves megye délkeleti részén található, alföldi Tisza-tó több szempontból is igazi kuriózumnak számít hazánkban, legyen szó páratlan élővilágáról, madárrezervátumáról, felejthetetlen vízi túráiról, vagy épp arról, hogy az ország legnagyobb mesterséges tavát jelenti.
Nádasokkal, tündérnövényekkel borított, mágikus hatású vízi világa ugyanakkor furcsa titkokat is rejt, nem mindenki tudja például, hogy egy réges-régi falu nyugszik a felszíne alatt. Nézd meg a képeket, és ismerd meg a Tisza-tó különös birodalmát!

A ma ismert Tisza-tó területe korábban sem volt sivár, száraz vidék, a Tiszának köszönhetően mindig is vizes, lápos, mocsaras tájként volt jellemezhető, melyet vízmosások, kisebb állóvizek tarkítottak. Ezen a területen állt egykor Óhalász települése is, melynek lakói - akiknek már az Árpád-korban fontos szerepük volt a halászat terén - hosszú időn keresztül küzdöttek a gyakori áradásokkal, mígnem 1876-ban a jeges árvíz akkora pusztítást végzett, hogy három háza maradt csak lakható. A szatmári püspök ekkor döntött úgy, hogy elköltözteti a lakókat - új településük Lőrincfalva lett, a régi falu ma víz alatt fekvő területére pedig ma már csak nevében emlékszik az Óhalászi holtág, illetve az Óhalászi medence. A képen egy szürke gém látható a Tisza-tavon.

A Tisza-tó kialakulása az 1973-ban létrehozott Kiskörei Erőműhöz és duzzasztógáthoz köthető, melynek egyrészt árvízvédelmi szerepet szántak, másrészt az Alföld megfelelő vízellátásának biztosításához kívántak vele hozzájárulni.
Fotó: www.orszagalbum.hu, taa103

A tó feltöltése az 1990-es években fejeződött be, ma pedig 27 kilométer hosszan mintegy 127 négyzetkilométernyi területet fed le, melyen 43 négyzetkilométernyi sziget is található.
Fotó: www.orszagalbum.hu, kiskerekes

Ma a Tisza-tó környékének egyik legkeresettebb látnivalója a 2012-ben megnyitott poroszlói Tisza-tavi Ökocentrum, mely többek között arról híres, hogy itt található Európa legnagyobb édesvízi akváriumrendszere. A képen az ökocentrum felszálló madárra emlékeztető központi épülete látható.
Fotó: hu.wikipedia.org, Ökocentrum

A főépület mellett szabadidőpark kapott helyet, népszerű látnivaló a Tájház, illetve a halászskanzen, a létesítmény kikötőjéből pedig GPS navigációs csónakokkal vízi túrák, illetve kishajós kirándulások indulnak a tóra. Innen indul rendszeres járat az 1500 méteres Tisza-tavi vízi sétányhoz is. A képen ennek részlete látható.
Fotó: www.orszagalbum.hu, eni32

A Tisza-tó igazi vízi paradicsom, mely páratlan madárvilágnak ad otthont, több mint kétszáz madárfajnak, melyek jelentős része költésre érkezik ide. A Tiszavalki-öbölben található Tisza-tavi Madárrezervátum védett természeti kincs, elismert vízimadár-élőhely nemzetközi szinten is, nem utolsósorban pedig része az UNESCO Világörökség listáján szereplő Hortobágyi Nemzeti Parknak. A tó ezen részének bizonyos szakaszain is lehetséges a csónakos túra. A képen egy bájos dankasirály látható.
Fotó: www.orszagalbum.hu, H-pzsu

Szürke gém a Tisza-tónál - a madárfaj szinte minden vizünknél megtalálható, elsősorban azonban a Tisza-tónál és a Felső-Tisza vidékén gyakori.
Fotó: www.orszagalbum.hu, H-pzsu

A Magyarországon fokozottan védett bakcsó is gyakori látvány a Tisza-tónál.
Fotó: www.orszagalbum.hu, H-pzsu

Védett tündérfátyol virágzik a Tisza-tavon - a tó sarudi oldalán Európa viszonylatában is jelentős kiterjedésű tündérfátyol-mező található.
Fotó: www.orszagalbum.hu, taa103

A Tisza-tavi naplemente önmagában is páratlan.
Fotó: www.orszagalbum.hu, Ványik Szilvia
Képek: www.orszagalbum.hu, Ványik Szilvia, kiskerekes, taa103, H-pzsu, eni32, hu.wikipedia.org, Ökocentrum.
5 falu is elsüllyedt az egyik legnagyobb magyar tóban?
Ismered a Fertő-tó legendáit az elsüllyedt településekről? Nézd meg képeken a különös helyet!
5 falu is elsüllyedt az egyik legnagyobb magyar tóban? Képeken a különös hely
Nézegess képeket!
Elolvasom